Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   planare chiulasa ?? bine sau rau ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/56777-planare-chiulasa-rau.html)

diesel_IQ 09-11-07 13:53

planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
salut
daca am dat jos chiulasa dar este dreapta si am avut probleme cu ea niciodat tre sa o planez neaparat cand o pun la loc????

Hexer 10-11-07 00:57

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
Nu trebuie

codrin44 19-11-07 19:51

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
daca vrei sa maresti compresia

andreizr1 22-11-07 18:00

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
se castiga ceva putere prin marirea compresiei..., dar trebuie facut cu atentie ,sa nu se ia prea mult din chiulasa....

DACIA-Wrc 07-12-07 22:02

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
cum ii mai bine sa fie planata cjhiuloasa?
cu lame sau cu piatra?
cu lame dureaza maxim 4-5 ore pe piatra minim 12 ore.
pe piatra am inteles ca poti controla mai bine nu stiu ce (nu ma pricep si nu vorbesc)
este o limita maxima cat se poate lua din chiuloasa?
daca ii micsorez camera de ardere ce castig?
urca/coboara mai repede in/din ture?
consuma mai mult?

Hexer 07-12-07 22:17

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
sa traiti domnul shef :)

1. Daca planezi chiulasa e bina ca din start sa nu fie stramba, ca altfel nu la toate camere o sa fie compresie la fel de mare.
2. intai lama, dupa aia se poate si cu piatra daca nu este destul de fin suprafata.
3. e aceasi aparat...deci poti controla la fel in conditii normale.
4. este o limita evident, 2 probleme pot aparea, prima e ca compresia o sa fie prea mare, o sa apare detonatii, deci iti trebue benzina cu cifra octanica mai mare (eventual E85), al dolea problema este ca pistonul ajunge la supapa, spar ca nu trebue sa continu...
Prima se poate resolva, calcula, peste 10.5-11 nu merita sa urci (nu vreau sa explic si restul datelor, dar in mare o sa fie ok)
Al doilea cu o bucata de plastelina (ceea mai simpla si repede metoda) , pui pe capul pistonului, unde vine supapa si invarti o data matorul, iarasi dai jos chiulasa si vezi cat de subtire este plastelina, de aici vazi cat poti sa ei.
5. daca micsorezi in asa fel camera de ardere castigi ceva cai in plus
6. nu neaparat
7. probabil ca da, o sa apesi si mai tare decat pana acuma :)

DACIA-Wrc 07-12-07 22:30

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
mi`o zis omu ca poate sa mi`o faca cu lame
si poate sa mi`o faca cu piatra
am inteles ca de pe o zi pe alta mi gata chiuloasa, asta fara rectificarea supapelor care mai dureaza nu stiu cate ore.
si costa 200ron+supapele 10-15ron/bucata.
de aceea intreb ca in total ma costa 4 milioane rectificatul deja la bani astia ma gandesc la o alta chiuloasa noua

Hexer 08-12-07 01:48

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
Nu merita rectificat supapele, mai ales daca vrei performante. Pune supape mai mari si sa maresti galeriile.

Dar pe net se gaseste pasta pentru "rectivicarea" supapelor.

DACIA-Wrc 08-12-07 16:17

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
ne putem intalni sa stam de povesti intr`o zi?
da`mi nr tau de telefon

Hexer 08-12-07 16:19

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
Sunt in ungaria, prin mess eventual putem vorbi.

DACIA-Wrc 08-12-07 17:29

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
imi poti da id`u?

Hexer 08-12-07 17:38

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
Mai Tilica...binca ca deja esti registrat la mine :)
Day dreamer...

DACIA-Wrc 08-12-07 17:40

Re: planare chiulasa ?? bine sau rau ?
 
apoi de udne sa stiu...cu ce intri pe forum tu :P


All times are GMT +2. The time now is 13:26.

- Copyright 2026 4Tuning