Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect īn limba romānă (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

andi_cimpean 15-07-09 15:28

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
cea mai frecventa greseala intalnita pe forum: umpic - un pic

ex. Mi-am luat jante umpic mai mari.

RideTheRiddle 15-07-09 15:33

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
greselile sunt la ordinea zilei. chestia cu K in loc de ca e vina messengerului. si asta ar fi cea mai mica problema, ca nu scriu corect si ca pun prescurtari in scris, dar la mine pe strada toti copilasii de 10-12 ani isi zic sal in loc de salut, ei nu rad ei zic lol, folosesc brb, k , ahamz si altele verbal nu in scris, deci problema este destul de serioasa.

Gabi 15-07-09 15:34

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Sincer, n-am observat-o pe asta cu "umpic", iar "inpact" mi-a sărit īn ochi cānd citeam un mesaj postat de un tānăr de 17 ani (care īncă are - teoretic - şcoala īn sānge). O altă "trăsnaie" de genul ăsta, este "jicnit", īn loc de "jignit" :roll:

RTR: nu e problemă cu "lol", "brb", etc., că peste cāţiva ani vor fi băgate īn DEX :lol:

RideTheRiddle 15-07-09 17:27

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
RTR: nu e problemă cu "lol", "brb", etc., că peste cāţiva ani vor fi băgate īn DEX :lol:[/QUOTE]

Pai si ti se pare normal sa nu mai rada normal ci sa faca lol lol lol ? :| eu am ramas prost la o faza de genul asta

Gabi 15-07-09 17:34

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Nu, sub nicio formă nu mi se pare corect/normal, dar atāta timp cāt īn vorbire se ajunsese la "lipirea" anumitor cuvinte (nicio, niciun, etc.), nu m-ar mira ca īn cāţiva ani de zile să se ajungă la cine ştie ce idioţenii :)

RideTheRiddle 15-07-09 17:38

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by Gabi (Post 2488356)
Nu, sub nicio formă nu mi se pare corect/normal, dar atāta timp cāt īn vorbire se ajunsese la "lipirea" anumitor cuvinte (nicio, niciun, etc.), nu m-ar mira ca īn cāţiva ani de zile să se ajungă la cine ştie ce idioţenii :)

da sa stii ca ai dreptate :-? daca stau bine sa ma gandesc nu m-ar mira nici pe mine sa se dea la capacitate subiecte de genul : despartiti in silabe neologismul LOL si explicati sensul sau. :D

sa speram macar ca atat bun simt au sa nu faca asa ceva

Reality Check 17-07-09 15:24

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 1161859)

Deasemeni vă rog să postaţi doar dacă aveţi incă 4-5 secunde īn plus, pentru a nu fi nevoiţi să prescurtaţi toate cuvintele posibile, e o dovadă de respect pentru cei care vă citesc postările.

N-as vrea sa te superi, insa forma corecta este "de asemenea", nu "deasemeni".

aleks 17-07-09 15:53

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by Reality Check (Post 2493346)
N-as vrea sa te superi, insa forma corecta este "de asemenea", nu "deasemeni".

Ai dreptate, am corectat, deşi... (..) [Var.: (reg.) asémeni, deasémeni


olyyy 14-10-09 13:28

salut

cum sa particip si eu la curse?

RideTheRiddle 14-10-09 13:35

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by olyyy (Post 2717953)
cum sa participez si eu la cursele?

nu prea ai postat unde trebuie din doua motive, 1 asta e un thread pentru scrierea corecta in limba romana si nu are legatura cu cursele si 2 tocmai pentru ca asta e un thread pentru scrierea corecta esti putin in pom

ps: o idee de semnatura pentru cei care sustin miscarea save the vowels

http://media.photobucket.com/image/s...Vowels.gif?o=2

daca se pricepe cineva la facut semnaturi sa o traduca sa inteleaga tot romanul

aleks 14-10-09 15:00

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Salut.
Simplu, intri pe secţiunea de evenimente, adica dai click aici: şi suplimentar, ca bonus aşa, citeşti tu punctul 11 de aici

julaikos 27-10-09 08:16

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by Sima Valentin (Post 2748796)
e cel mai bine asa pt k dak te uiti sau tragi d ceva p la rotile din spate sa nu atingi si sa rupi altele.say dak cunosti un mecanic sa se uite la ea in particular sau ar mai fi o posibilitate dar este fff putin probabil k asta e:sa fie ceva p la instalatie si sa nu se comuteze acel bec cum si cand trebuie.dar cel mai probabil este sensorul

mai stau si eu pe mess,nu-s nici batran,dar cum stalcesc unii limba romana e incredibil


https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...ml#post2748740

asta e doar un post,dar din cele care le are la activ,cred ca 3 sferturi sunt scrise asa,iar restul sunt prea scurte ca sa fi facut vreo greseala....
https://forum.4tuning.ro/search.php?searchid=1332105
sa nu mai vorbesc ca e un minigeniu in lumea auto,stiind totul de la spalat chiulase,schimbat amortizoare si terminand cu drifturi,care le are in sange(ca sa-l parafrazez) ...

22VIN 31-10-09 15:06

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Am eu o sugestie: test de gramatica limbii romane pentru fiecare inregistrare a unui user nou. Nu mai rezist, m-am saturat sa vad cratime puse aiurea sau deloc, cuvinte scrise cu totul aiurea etc.
Da-o dracu' de treaba, ca fiecare a facut scoala... Pur si simplu innebunesc cand vad cat de prosti pot fi unii incat nici macar nu cunosc limba lor materna. Parca am fi americani, ne mai lipsesc spelling-contest-urile, ca numai aia sunt atat de tampi incat ala care castiga (deci stie sa scrie mai bine ca restul) e considerat foarte destept. Ar fi totusi o idee buna, ca poate numai asa i-am putea motiva pe cei mici sa invete cum trebuie limba lor.

Twin16 31-10-09 15:41

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 2767435)
test de gramatica limbii romane pentru fiecare inregistrare a unui user nou.

realizabil.

aleks 31-10-09 23:30

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Dar inutil la nivelul ăsta, să ştiţi. Nu e bine să exagerăm cu exigenţa, deşi trebuie să limitam greşelile de scriere, multe din ele intenţionate...


All times are GMT +2. The time now is 05:53.

- Copyright 2024 4Tuning