![]() |
Cai putere
As dorii ca la aceasta sectiune de discutii sa va etalati fiecare dintre voi cunostintele in ale motoarelor si sa vedem cum putem face un tuning performat al motorului, si un tuning al motorului mai la indemana fiecaruia adica facut in ograda omului.
|
|
Parerea mea
Din cate am auzit pe la prieteni,dacia poate sa fie un pic mai rapida decat cea din fabrica daca ii pui un carburator dublu \"solex\" niste jiglere mai mari si bine inteles un motor de 1600 tot de dacie.asta dac vrei ca totul sa fie de dacie.daca iti permiti ii pui motor tot de 1600 dar de alta masina.daca iti faci masina cum am descris mai sus am auzit(nu e nimic sigur)ca dacia mai ia 10 cp dar o sa consume 14-15 in oras.dar atata timp cat ea mai mult de 1600 km/h nu fuge ,nu cred ca merita sa bagi bani in motor de dacia.nu cred pe nimeni ca a mers cu o dacie cu mai mult de 160km/h (dacie berlina ).
|
Sau daca urmam exemplul amicului nostru GAM sa-i instalam o turbina! pe o Super Nova
|
dacia berlina tuning
sau urmam exemplu' lu' Sorin din BV cu COX-u', un motor de renault alpine 130 CP...
|
Totushi eu cred ca Romania nu este o tara unde performanta sa fie asa de importanta. Sunt prea putine locuri si situatii in care sa-ti poti pune in valoare calitatile masinii... Momentan prefer mai degraba un tuning exterior pt aspect...
|
http://www.level.ro/poze/1057917672-0B.JPG
Who's bike is this??? N-are eleron deci nu poa sa file a ta tekno? Lik ethat shi* is called protection ..... :shock: sistem de securitate nu gluma |
he he he....
fuck me!
ala dea sis de protectzie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: mare lolozaur ala care l-o facut, :lol: shi yo credeam ca sis de alarma de pe amea ii de ajuns :))))) |
e mai bine sa fi precaut! daca faci un scurt la sistemul de alarma s-a zis cu el... asa tot iti mai raman vreo 10 lacate! :lol:
|
:D
ar merge sa o leg cu lantz de-ala de vabor, cum ii la ancora
:lol: :lol: :lol: :lol: vb aia, daca face scurt sisu' de alarma... :-DDDDDD |
E mai bine sa fii sigur decat sa ajungi ca tipu asta de mai jos :lol: :shock:
http://www.level.ro/poze/1056530931-0B.JPG |
he he he...
ala sigur avea cheie rapida la roata..
da yo am antifurt ca la jentzile de mashina ;)))))) ;p |
8) salut,VRETI cai putere :
-Baga turbina (turbo sau compresor) cu aer rece -filtru conic mare -separa galeriile(ex.:4 in linie) 2 pe unu cu cate o toba mai mare (turbina) -taie din chiulasa -pileste axu cu came(fin,fin de tot) -schimba injectoarele cu tacam cu tot -schimba supapele (titan) -benzina usoara (kerosen bun) -cip control injectie sau carburator bicameral -AI suspensi si amortizoare tari (stabilitate) - servodirectie si servofrana pe disc +abs -eventual NOS (dar unde umpli butelia) Poti folosi tub O2 -fa masina mai usoara V=AxG ( Viteza,Acceleratie,Greutate) -foloseste cutie de viteza scurta(pt. liniute) |
ohhh demult asteptam un om cu ideeile astea! mesaje de genul asta avem nevoie in partea asta a forumului. Poate te convingem sa ne faci si un articol mai pe larg despre toate enumerate de tine??? ce zici :D
|
Omule jos palaria.ma bucur ca a aparut cineva cu exemple super.dar eu vreau sa te rog sa-mi spui de unde fac rost de KEROSEN, si daca asta imi arde garniturile?ce masina ai?
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:13. |
- Copyright 2026 4Tuning