Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cai putere (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/5-cai-putere.html)

Anonymous 14-04-03 16:27

Cai putere
 
As dorii ca la aceasta sectiune de discutii sa va etalati fiecare dintre voi cunostintele in ale motoarelor si sa vedem cum putem face un tuning performat al motorului, si un tuning al motorului mai la indemana fiecaruia adica facut in ograda omului.

tekno 26-06-03 19:28


Anonymous 06-07-03 00:58

Parerea mea
 
Din cate am auzit pe la prieteni,dacia poate sa fie un pic mai rapida decat cea din fabrica daca ii pui un carburator dublu \"solex\" niste jiglere mai mari si bine inteles un motor de 1600 tot de dacie.asta dac vrei ca totul sa fie de dacie.daca iti permiti ii pui motor tot de 1600 dar de alta masina.daca iti faci masina cum am descris mai sus am auzit(nu e nimic sigur)ca dacia mai ia 10 cp dar o sa consume 14-15 in oras.dar atata timp cat ea mai mult de 1600 km/h nu fuge ,nu cred ca merita sa bagi bani in motor de dacia.nu cred pe nimeni ca a mers cu o dacie cu mai mult de 160km/h (dacie berlina ).

Anonymous 06-07-03 15:29

Sau daca urmam exemplul amicului nostru GAM sa-i instalam o turbina! pe o Super Nova

tekno 06-07-03 23:14

dacia berlina tuning
 
sau urmam exemplu' lu' Sorin din BV cu COX-u', un motor de renault alpine 130 CP...

Amytal 13-07-03 12:10

Totushi eu cred ca Romania nu este o tara unde performanta sa fie asa de importanta. Sunt prea putine locuri si situatii in care sa-ti poti pune in valoare calitatile masinii... Momentan prefer mai degraba un tuning exterior pt aspect...

Amytal 13-07-03 12:36

http://www.level.ro/poze/1057917672-0B.JPG

Who's bike is this??? N-are eleron deci nu poa sa file a ta tekno?
Lik ethat shi* is called protection ..... :shock: sistem de securitate nu gluma

tekno 13-07-03 13:48

he he he....
 
fuck me!
ala dea sis de protectzie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mare lolozaur ala care l-o facut, :lol:
shi yo credeam ca sis de alarma de pe amea ii de ajuns :)))))

Anonymous 13-07-03 14:34

e mai bine sa fi precaut! daca faci un scurt la sistemul de alarma s-a zis cu el... asa tot iti mai raman vreo 10 lacate! :lol:

tekno 13-07-03 16:13

:D
 
ar merge sa o leg cu lantz de-ala de vabor, cum ii la ancora
:lol: :lol: :lol: :lol:
vb aia, daca face scurt sisu' de alarma...

:-DDDDDD

Amytal 13-07-03 21:29

E mai bine sa fii sigur decat sa ajungi ca tipu asta de mai jos :lol: :shock:

http://www.level.ro/poze/1056530931-0B.JPG

tekno 14-07-03 19:37

he he he...
 
ala sigur avea cheie rapida la roata..
da yo am antifurt ca la jentzile de mashina
;))))))
;p

Anonymous 12-08-03 23:55

8) salut,VRETI cai putere :
-Baga turbina (turbo sau compresor) cu aer rece
-filtru conic mare
-separa galeriile(ex.:4 in linie) 2 pe unu cu cate o toba mai mare (turbina)
-taie din chiulasa
-pileste axu cu came(fin,fin de tot)
-schimba injectoarele cu tacam cu tot
-schimba supapele (titan)
-benzina usoara (kerosen bun)
-cip control injectie sau carburator bicameral
-AI suspensi si amortizoare tari (stabilitate)
- servodirectie si servofrana pe disc +abs
-eventual NOS (dar unde umpli butelia) Poti folosi tub O2
-fa masina mai usoara V=AxG ( Viteza,Acceleratie,Greutate)
-foloseste cutie de viteza scurta(pt. liniute)

Anonymous 13-08-03 19:06

ohhh demult asteptam un om cu ideeile astea! mesaje de genul asta avem nevoie in partea asta a forumului. Poate te convingem sa ne faci si un articol mai pe larg despre toate enumerate de tine??? ce zici :D

Anonymous 19-08-03 23:04

Omule jos palaria.ma bucur ca a aparut cineva cu exemple super.dar eu vreau sa te rog sa-mi spui de unde fac rost de KEROSEN, si daca asta imi arde garniturile?ce masina ai?


All times are GMT +2. The time now is 00:13.

- Copyright 2026 4Tuning