![]() |
cielo
2 Attachment(s)
salut...mi-a venit si mie in sfarsit masina...dupa o saptamana de asteptare
e un cielo st/ac p gaz...cu 50 d km la bord... imi place la nebunia (mai ales ca io am condus o dacie veche pana acum) si sper sa se dovedeasca o masina buna totusi am si io cateva nelamuriri :D - pe site-ul de la daewoo scria ca toate masinile au boxe fata...dar nu prea stiu unde ar putea fi...asa ca va rog ziceti-mi si mie - ziceti-mi si mie cat tine rodajul la o masina...am carnet de putin timp si ai mei au zis ca nu s vor ocupa de rodaj si ca ma lasa pe mine si nu prea stiu exact in ce consta acest rodaj de modificat probabil o sa ma apuc cand o sa se duca garantia peste 2 ani...pana atunci poate doar incaltari noi...o folie pe geamuri...si chestii din astea micute :D va multumesc !!! |
Re: cielo
In primul rand s-o stapanesti sanatos, in al doilea rand boxele fata sunt sub sitele alea din extremele laterale ale bordului, iar in al treilea rand nu bine s-o alergi prea tare cat timp este in rodaj si nici sa schimbi treptele in tuaratii foarte ridicate.La cati mai multi km cu ea fara incidente.
|
Re: cielo
si cat timp tine rodajul asta??? cate sute de km?? mai trebuie sa mai fac si altceva?
|
Re: cielo
Să o stăpâneşti sănătos şi fără incidente!!! Îţi stau la dispoziţie cu ceva piese pentru a o aduce cât mai aproape de un Executive: ceas de bord, turometru (daca nu ai), geamuri electrice etc. Al meu aşa e acum. :D
https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/37860-cielo-meu.html |
Re: cielo
e chiar mijto masina ta mai ales bordul ala...insa nu prea am bani acum plus ca mai e faza cu garantia...
xcum faza mijto e ca ma turometru ca de asta imi era si mie frica auzisem k nu au...dar se pare ca are :D |
Re: cielo
esti multumit de cum vezi noaptea?
oare numa eu vad prost noaptea sau ii o chestie generala la cielo? |
Re: cielo
mai nu pot sa zic ca vad superb...dar deocamdata ma multumesc si asa...
|
Re: cielo
In primul rand sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
Scoate-i folia albastra de pe bandourie laterale si de pe spoilere. Din cauza caldurii, o sa se topeasca pe ornamente si va arata oribil. Daca pana acum nu ai gasit boxele fata, inseamna ca iti trebuie o harta si o busola :lol: Glumeam, e imposibil sa le ratezi: dreapta-stanga bordului sus, ai cate o grila. Acolo le vei descoperi....cam greu de scos daca nu ai mai incercat asta, dar merge. incearca sa nu tragi f tare, sa nu rupi din bord. Sfatul meu: lasa-le acolo, ca merg binisor. vezi sa nu distorsioneze vreuna, eu asa am patit. Rodajul, din cate stiu eu, e facut deja din fabrica, pe banc. Oricum, cam 1000 km e, fa un drum pana la mare si inapoi, mergi cu maxim 2500 rpm, nu ii da demaraje, forje...si nu pune greutate pe ea (adica max 2 persoane). Eu cand am luat-o mi s-a spus ca nu e nevoie sa ii fac rodajul, am respectat cam 500 km ce ti-am zis mai sus :P Vezi ca ai prima revizie la 1500 km, se face schimb ulei si filtru, manopera e 0. Uleiul+filtrul "Daewoo" e cam 120-140 ron. A 2a (de fapt prima) revizie e la 10.000 km sau 6 luni, care vine prima: schimb ulei+filtru, schimb filtru benzina, diverse verificari...bla,bla, cam 200-250 ron max. Gaseste un service Daewoo bun (eventual poate cunosti pe cineva acolo) si pt orice problema aparuta nu ezita sa te duci la garantie. Eu asa fac :D Pana acum am schimbat disc ambreiaj si difuzor fata pe garantie. Nemultumit in continuare, urmeaza sa schimb timoneria schimbatorului si bandoul de pe usa stanga fata (s-a cojit dupa prima luna, restul sunt prefecte). In rest....ai grija de ea si baga benzina buna, gaz bun si schimba-i consumabilele la timp. Bafta. |
Re: cielo
azi ma duc la un service daewoo sa vad daca imi pierd garantia daca imi pun geamurile electrice si daca nu maine cred ca stau cu ea in service toata ziua ( dupa examen :D ) sa il le pun, si cred ca imi arunc si o inchidere centralizata si alarma pe ea :)
plus difuzoarele pe spate cu nijte tweetere si km atat pana la sfarsitul sesiunii...si dupa...vad io ce pot sa fac rost la nijte preturi bunicele si tot asa sa nu imi pierd garantia daca le pun :D sapt asta o scot la primu ei drum in afara craiovei :D |
Re: cielo
Sa postezi aici cum e cu geamurile electrice, ca si pe mine ma batea gandul sa-i pun pe fata. Si sa postezi si preturile...piese, manopera...
bafta. |
Re: cielo
tot fata vreau si eu si mi-a zis cineva ma ma duce cu tot cu manopera pana pe la 7 mil...dar o sa postez dupa ce le pun,ca de pus le pun daca nu pierd garantia
|
Re: cielo
Mi se pare cam mult 700 ron pt 2 geamuri...la banii astia mai bine nu mai pun, stau la "manivela" :P
|
Re: cielo
La banii ăia mai bine iei universale la 240 ron, din Vitan. La 700 ron îţi dau eu tot ce-ţi trebuie pt geamuri electrice: macarale, motoraşe, butoane, instalaţia electrică, pentru toate 4.
|
Re: cielo
1 Attachment(s)
difuzoarele alea mari si albastre vreau sa le pun in spate unde sunt gaurile data,bine cu nijte tweetere langa ele...si as vrea sa stiu daca se potrivesc...au diametru de 20 de cm
|
Re: cielo
Pai pune mana pe ruleta si masoara ;) e cald afara, ai maini....vezi ce diametru are gaura data deja si daca ti se potrivesc.
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:41. |
- Copyright 2026 4Tuning