![]() |
Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Tuningul masinilor tip racing a inceput acolo unde se fac masinile: in curtea producatorilor. Masina Lotus Carlton / Omega este un exemplu bun al celor de la Opel. Au transformat o caroserie de Opel Omega intr-unul din cele mai rapide masini sedan din lume, si asta in 1991.
Motorul este de 3.6 litri, 6 cilindri in linie, cu 2 turbine Garret T25, cu 2 intercoolere. Mai precis, a rezultat din motorul bi-turbo o putere de 377 de cai putere si 568 Nm. Destul pentru a propulsa masina de 1.655 de kg in doar 5.1 s pana la 100 km/h si destul sa ajunga la 290 km/h cu aceeasi caroserie de limuzina Opel. Sfertul de mila in 13 s. Pe fata avea cele mai mari discuri de frana din acea vreme: 330 mm. Cutia era manuala, in 6 trepte. Au fost produse din pacat doar 950, din care doar 510 erau cu volan pe stanga. Eu unul cred ca este impresionant ce se putea face la acea vreme cu o masina de serie, daca era data pe mana unui producator de masini sportive - Lotus in acest caz. Dar totul se facea in uzina. Acesta este adevaratul tuning cred eu, old school daca vreti, care dintr-o masina de familie facea una de curse. http://www.omegaclub.hu/lot03.jpg http://www.omegaclub.hu/lotmot.jpg http://www.omegaclub.hu/lotint.jpg http://www.omegaclub.hu/lot02.jpg http://www.omegaclub.hu/ooclot03.jpg |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Quote:
|
a
tu nu pricepi ca masina aia a iesit in 91 :shock: p-atunci era fff puternica
mie imi place ffff mult e absolut superba. am inteles ca exista una si in RO |
Quote:
eu sunt. masina aia a fost facuta acum 14 ani. iar motorul ala garantat rezista cel putin dublu cat o chitzaitoare dea ta japoneza. la orice ora mi-as dori asa ceva. o adevarata masina din toate punctele de vedere. nu numai 0-400m conteaza. |
Quote:
Prin acest topic s-ar putea demonstra ca opel-ul nu este o firma de ignorat. Poate unii dintre voi ati auzit de 2001 Opel Astra Coupe OPC X-Treme2001, care este adevarat este decat un concept dar este super super tare. |
Re: a
Quote:
Soichiro vedea lumea altfel la 98 de ani si compara doar cu Honde, ceea ce ar fi bine, dar in ziua de azi, nu acum 14 ani, asa este... :wink: |
O masina asemanatoare a fost si Renault Safrane biturbo lansat in 1994(daca nu gresesc), in jur de 280cp, 3.0 v6 bi-turbo, transmisie 4x4.
Fabricata tot in numar mic de exemplare a fost fabricata cu ajutorul tunerului german hartge. |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Quote:
Nu vreau sa va suparati ca va mai fac unele observatii insa informatia nu trebuie alterata. OMEGA LOTUS nu este un OPEL este Lotus, faptul ca Lotus a primit acceptul sa cumpere caroseri de la VAUXAL(Opel-Anglia) este altceva. Masina asta era marca LOTUS model Omega.Performantele sunt incontestabile acum cca 10 ani erau cel putin doua in Bucuresti. Nu am condus nici una in schimb am vazut una la munca si putea bine de tot mai ales dupa 130km/h. |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
1 Attachment(s)
Quote:
stiu sigur de una in bucuresti ,are GUV la nr,si de asemenea stiu ca omu nu o vinde :) ...super masina atat pt `91,cat si pt 2005 |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Quote:
Este oarecum similar cu BMW ALPINA, in acte marca e ALPINA este marca distincta chiar daca colaboreaza la maxim cu BMW. Nu e ca AMG la Mercedes. |
Si motorul era de Esprit presupun... 3000 cmc DOHC transformat in 3.6 cmc, 6 in linie...
S-a pastrat marca Lotus si s-a adaugat modelul de la Opel, Omega. Nu ne suparam ca nu avem de ce, mai ales daca observatiile sunt corecte si ne indruma pe drumul cel bun. |
Motorul nu cred ca putea fi de elise, pt ca elise nu cred ca exista in 91... Esprit e mai plauzibil
|
L E G A L R A C I N G
Este un motor special si nu e derivat din ceva de OPEL. Nu este nici pe Elise motorul, cel de pe Omega Lotus a fost creat special pt aceasta masina. |
Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher
|
Respect pt posesori acestor masini(si nunumai ,orice marca cu prestante asemanatoare).Eu stiu unul in curtea cuiva ,dar din pacate nu functioneaza. Mare, mare pacat! Incerc sa revin cu poze!
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:36. |
- Copyright 2026 4Tuning