Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Honda S2000 CR Concept (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/37716-honda-s2000-cr-concept.html)

RoSonic 05-04-07 13:40

Honda S2000 CR Concept
 
9 Attachment(s)
Honda S2000 CR Concept
Prototipul 2008 Honda S2000 CR (Club-racer) va fi prezentat in premiera in cadrul Salonului Auto International de la New York. Acest concept se va concretiza intr-un nou nivel de echipare pentru S2000 din toamna lui 2007.

Cateva detalii:
- motor 2.2l, 16valve DOHC VTEC 4 cilindri
- putere: 237HP@7800rpm
- cuplu: 220NM@6800rpm
- cutie de viteze manuala cu 6 trepte cu rapoarte scurte
- LSD (limited slip differential)
- un nou bodykit
- hard top din aluminiu
- suspensie mai rigida
- jante 17''
- anvelope Bridgestone Potenza RE070 215/45 R17 fata si 245/40 R17 spate.
- VSA (Vehicle Stability Assist) decuplabil

Rasputin 05-04-07 14:10

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Mortala masina 8) am ramas fara cuvinte.

Blondu_little_206 05-04-07 14:48

Re: Honda S2000 CR Concept
 
nu sunt cine stie ce modificari la ea si asta imi place pt ca o honda S2000 e impunatoare asa cum e ea!!!!

Tzus 05-04-07 15:42

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Since nu-mi place...cam uratica...nu mi se pare o masina interesanta.

STREET 05-04-07 16:00

Re: Honda S2000 CR Concept
 
foarte frumoasa mai ales culoarea...:shock: :D

Andreus 05-04-07 16:42

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Frumushica.....eleronul nu`mi place...shi cred k mergea shi alta culoare :)

Donnyro 05-04-07 16:44

Re: Honda S2000 CR Concept
 
K orice Honda S2000 este mortala.

Andreus 05-04-07 16:55

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Frumushica.....eleronul nu`mi place...shi cred k mergea shi alta culoare :)

caroletho 05-04-07 17:14

Re: Honda S2000 CR Concept
 
nu e extrem de urata dar nici cea mai reusita s2000 nu e. nu prea imi place cum au continuat ei linia masini in spatele celor doua locuri. aduce cu primele masini de formula 1 si nu prea se leaga cu restul masini.

ROSSI 46 05-04-07 17:37

Re: Honda S2000 CR Concept
 
-una la mana...nu intzeleg dak tot iau marit cilindrea ptr ce iua sczut puterea
-2 la mana spoilerul fatza este cam grosolan ...probabil k e foarte functzional dar arata cam urat
- mergeau nishte jante pe 18 clar, cat despre culoare e nashpa rau mergea mult mai bine altceva
parerea mea e k incearca sa mai traga de acest model inca ceva timp...iar dupa nu pot decat sa sper k vor scoate un model care va rupe gura targului asa cum honda nea obosnuit dealungul anilor...honda rullz

Eugen_TL 05-04-07 18:06

Re: Honda S2000 CR Concept
 
de acord cu rossi... in plus alea 2 chestii (cum draq se numesc ) dau nasol pe masinutza

KoFo 05-04-07 18:57

Re: Honda S2000 CR Concept
 
interesanta dar puteau sa puna un motor mai puternic:???:

-Caz- 05-04-07 19:47

Re: Honda S2000 CR Concept
 
japonezii erau renumiti(si inca sunt) pentru motoarele de cilindree mica,dar cu o putere considerabila . astfel ei erau in concurenta directa cu americanii (intotdeauna au fost) care scoteau de exemplu 240cp dintr`un camaro de 4L , iar japonezii 240cp dintr`un 2L supra-alimentat , etc. pe moment preferi japonezii , tehnologie , nebunii ... dar un motor japonez de cilindree mica si cu putere mare este un motor "forjat" un motor care dupa 150.000km te gandesti la un altul. pe cand la un 5L muscle , este un motor menajat , un motor ce ajunge fara probleme la 300.000 mile (am spus bine , mile).

pe noile motoare se incearca durabilitatea , un exemplu bun este tot de la honda si anume noul civic diesel cu motor de 2.2L de 140cp (un motor mai menajat, care sa duca 300.000km) . (automat... japonezii au tehnologia necesara sa faca un 1.6L ,fie el si diesel, de 150 cai... dar cati km ii dai?)

concluzia: se incearca durabilitatea in prezent .

P.S. : fuck american cars... nu le prea inghit , prefer intr`adevar japonezii , dar am cautat o explicatzie pt marirea cilindreei si pastrarea puterii ( in fine... mai mik cu 3 cp, da`i dreaq... la v-tec ii scotzi dintr`un filtru sport :) )

Bobby boss 05-04-07 20:27

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Seamana cu VIPER E MARFA

UNLORD 05-04-07 20:28

Re: Honda S2000 CR Concept
 
puterea a ramas aceasi, adica 240 de cai, 237 in sistem american, calculati la roata (articolul e luat din car and driver)! Motorul are cilindrea marita de mult timp pt. america (au facut-o pt cresterea cuplului). Aia mai spuneau: castigul e in reducerea greutatii! adica au scos aerul conditionat, instalatia audio, etc! Este o editie anivesara a ultimului an de productie in care se mai fabrica! Se vrea mai pur sange! Pe mine nu prea ma sparge designul! Puteau sa o lase originala, eventual sa schimbe doar vopseaua! oricum este un model simbolic pt roadstere cum a fost si mx5-ul!


All times are GMT +2. The time now is 04:00.

- Copyright 2026 4Tuning