Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Ford (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford.html)
-   -   Despre Ford Focus 1.4 (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford/370529-ford-focus-1-4-a.html)

nicu dinu 13-04-13 20:26

Despre Ford Focus 1.4
 
Am si eu o intrebare!
Am un ford focus din 98 si mi s-a dus motorul. Mecanicul spune ca trebuie sa schimb doar partea de jos, insa prob este ca nu gasesc piese de schimb la mana a doua din motor de 1.4. Acu intrebarea mea este: biela de la arbore de la un motor de 1.6 se potriveste la un motor de 1.4? Daca am spus vreo tampenie nu e vina mea, eu chiar nu ma pricep!

Reme 16-04-13 19:14

Re: Despre Ford Focus 1.4
 
Quote:

Originally Posted by nicu dinu (Post 5438424)
Am si eu o intrebare!
Am un ford focus din 98 si mi s-a dus motorul. Mecanicul spune ca trebuie sa schimb doar partea de jos, insa prob este ca nu gasesc piese de schimb la mana a doua din motor de 1.4. Acu intrebarea mea este: biela de la arbore de la un motor de 1.6 se potriveste la un motor de 1.4? Daca am spus vreo tampenie nu e vina mea, eu chiar nu ma pricep!

salut! trebuie sa te interesezi daca diametrul pistoanelor e acelasi si daca bielele au aceasi dimensiune. e vorba de 4 biele daca le schimbi

nicu dinu 16-04-13 19:39

Re: Despre Ford Focus 1.4
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5442038)
salut! trebuie sa te interesezi daca diametrul pistoanelor e acelasi si daca bielele au aceasi dimensiune. e vorba de 4 biele daca le schimbi

asta mi-a zis cineva, sa ma interesez daca bielele au aceeasi dimensiune. cei care se ocupa nu au un alt motor de focus pt a face comparatie.

valentin16 26-04-13 10:46

Re: Despre Ford Focus 1.4
 
Nu se potrivesc bielele de la 1.6 la 1.4.

Motor de 1,4 se gaseste la dezmembrari.Daca se inlocuieste motorul,la RAR se face doar o omologare artizanala,NU se poansoneaza motorul(pt ca este riscant) si in Cartea de Identitate se trece la mentiuni...."motor fara serie".
Si gata .

Problemele cu ambielajul la motorizarile pe benzina sunt cunoscute.
Una dintre cele mai mari 'magarii' facute de Ford dupa anii '95 a fost sa elimine bosajele(de fixare) de la cuzinetii de biela.La o supraturare eventuala,exista posibilitatea ca acei cuzineti sa se invarta si de aici distrugerea unui intreg motor.

nicu dinu 26-04-13 13:55

Re: Despre Ford Focus 1.4
 
Quote:

Originally Posted by valentin16 (Post 5452410)
Nu se potrivesc bielele de la 1.6 la 1.4.

Motor de 1,4 se gaseste la dezmembrari.Daca se inlocuieste motorul,la RAR se face doar o omologare artizanala,NU se poansoneaza motorul(pt ca este riscant) si in Cartea de Identitate se trece la mentiuni...."motor fara serie".
Si gata .

Problemele cu ambielajul la motorizarile pe benzina sunt cunoscute.
Una dintre cele mai mari 'magarii' facute de Ford dupa anii '95 a fost sa elimine bosajele(de fixare) de la cuzinetii de biela.La o supraturare eventuala,exista posibilitatea ca acei cuzineti sa se invarta si de aici distrugerea unui intreg motor.

Am inteles! Multumesc de lamuriri!
Am luat in calcul si cumpararea unui alt motor, la mana a doua, insa spre marea mea surpriza nu am gasit pana acu si caut cde vreo 2 sapt!

Oricum inca o data: Multumesc de lamuriri!


All times are GMT +2. The time now is 22:03.

- Copyright 2026 4Tuning