Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-13, 20:26   #1
nicu dinu

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 3
Default Despre Ford Focus 1.4

Am si eu o intrebare!
Am un ford focus din 98 si mi s-a dus motorul. Mecanicul spune ca trebuie sa schimb doar partea de jos, insa prob este ca nu gasesc piese de schimb la mana a doua din motor de 1.4. Acu intrebarea mea este: biela de la arbore de la un motor de 1.6 se potriveste la un motor de 1.4? Daca am spus vreo tampenie nu e vina mea, eu chiar nu ma pricep!
nicu dinu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 19:14   #2
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Despre Ford Focus 1.4

Quote:
Originally Posted by nicu dinu View Post
Am si eu o intrebare!
Am un ford focus din 98 si mi s-a dus motorul. Mecanicul spune ca trebuie sa schimb doar partea de jos, insa prob este ca nu gasesc piese de schimb la mana a doua din motor de 1.4. Acu intrebarea mea este: biela de la arbore de la un motor de 1.6 se potriveste la un motor de 1.4? Daca am spus vreo tampenie nu e vina mea, eu chiar nu ma pricep!
salut! trebuie sa te interesezi daca diametrul pistoanelor e acelasi si daca bielele au aceasi dimensiune. e vorba de 4 biele daca le schimbi
Reme is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 19:39   #3
nicu dinu

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 3
Default Re: Despre Ford Focus 1.4

Quote:
Originally Posted by Reme View Post
salut! trebuie sa te interesezi daca diametrul pistoanelor e acelasi si daca bielele au aceasi dimensiune. e vorba de 4 biele daca le schimbi
asta mi-a zis cineva, sa ma interesez daca bielele au aceeasi dimensiune. cei care se ocupa nu au un alt motor de focus pt a face comparatie.
nicu dinu is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 10:46   #4
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Despre Ford Focus 1.4

Nu se potrivesc bielele de la 1.6 la 1.4.

Motor de 1,4 se gaseste la dezmembrari.Daca se inlocuieste motorul,la RAR se face doar o omologare artizanala,NU se poansoneaza motorul(pt ca este riscant) si in Cartea de Identitate se trece la mentiuni...."motor fara serie".
Si gata .

Problemele cu ambielajul la motorizarile pe benzina sunt cunoscute.
Una dintre cele mai mari 'magarii' facute de Ford dupa anii '95 a fost sa elimine bosajele(de fixare) de la cuzinetii de biela.La o supraturare eventuala,exista posibilitatea ca acei cuzineti sa se invarta si de aici distrugerea unui intreg motor.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 13:55   #5
nicu dinu

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 3
Default Re: Despre Ford Focus 1.4

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Nu se potrivesc bielele de la 1.6 la 1.4.

Motor de 1,4 se gaseste la dezmembrari.Daca se inlocuieste motorul,la RAR se face doar o omologare artizanala,NU se poansoneaza motorul(pt ca este riscant) si in Cartea de Identitate se trece la mentiuni...."motor fara serie".
Si gata .

Problemele cu ambielajul la motorizarile pe benzina sunt cunoscute.
Una dintre cele mai mari 'magarii' facute de Ford dupa anii '95 a fost sa elimine bosajele(de fixare) de la cuzinetii de biela.La o supraturare eventuala,exista posibilitatea ca acei cuzineti sa se invarta si de aici distrugerea unui intreg motor.
Am inteles! Multumesc de lamuriri!
Am luat in calcul si cumpararea unui alt motor, la mana a doua, insa spre marea mea surpriza nu am gasit pana acu si caut cde vreo 2 sapt!

Oricum inca o data: Multumesc de lamuriri!
nicu dinu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -