Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/316173-octavia-1-2tsi-vs-1-6-16v-mpi.html)

RVL 2000 30-01-13 16:03

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by L3on (Post 5341123)
Nu motorul iti pune viata in pericol ci prostia si teribilismul...

+1
De obicei o masina mai puternica te indeamna sa fi mai agresiv, mai ales la inceput cand vi de la una mai slaba tinzi sa ai incredere ca poti (prea) mult.
Eu cand sunt singur clar risc mai mult pe europene, cand sunt cu familia merg in rand cu toata lumea as putea foarte bine sa am 1.6mpi ca n-ar fi mare diferenta, depasesc doar pe cei care merg foarte incet.

lord_wader 30-01-13 17:02

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5341132)
degeaba esti un sofer bun daca "nu ai cu ce" :rolleyes2 aici nu discutam de petarde si copii de nfs :tetter:

Si acum 20de ani cand toti romanii aveau dacii cum era? sau toate masinile astea mici gen corsa, tico, matiz, logan de 60-70CP cum se descurca? Eu nu am o statistica dar as pune pariu ca mai degraba prostia, inconstienta si teribilismul creaza probleme decat puterea mica a unei masini. Nici macar viteza nu cred ca e pe primul loc indiferent de puterea masinii.

steffan 30-01-13 17:32

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
acum 20 de ani erau 15% din nr de masini de acum, traficul era mult mai lejer ca sa ai nevoie de o masina cu ceva rezerve de putere ca sa te bagi sa nu faci 7 ore pe drum. si doar transporturile au evoluat, lumea a evoluat, pe zi ce trece avem de parcurs distante tot mai mari intr-un timp tot mai scurt.

birau1982 30-01-13 20:12

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Si eu am fost in dilema ce sa aleg 1.2 TSI sau 1.6 MPI si ma bucur foarte mult ca am ales 1.6 MPI, o masina buna cu un motor decent, suficient de "puternic" pentru drumurile noastre.

Giully4u 30-01-13 20:18

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Hai ba, ce draq, ne invataram cu masini de jdemii de cai putere, 100 nu mai sunt de ajuns. Pai daca ai cap doar ca sa nu iti ploua in gat, normal ca nu ajung 110 cai sa depasesti. Daca esti bolovan si vrei sa depasesti cu a 5-a la 70 cu 4 oameni in masina si bagaje, iti meriti soarta.

silviu.o 30-01-13 21:08

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Eu am 2 golf-ul V uinul cu motor 1.6 MPI si unul cu 1.9 TDI. Desi amandoua au peste 100 CP, 1.6 MPI e foarte lenes. As indrazni sa spun ca 1.9 TDI de pe golf se comporta ca un 1.4 TSI condus cei drept la drum lung pe o octavia break cu o gramada de bagaj in portbagaj. Dar 1.6 MPI e lenes si consuma multisor pentru ce ofera.

b01uxd 30-01-13 21:34

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
cand o sa intelegeti astia cu motoare cu turbo ca un aspirat nu trage ca un turbo?....e lenes 1.6 in depasiri? la ce depasiri ne referim? de la 150 la 170? aici clar e lenes, dar daca vorbim de un... sa zicem 70 in viteza a 5-a(mers de mos pe drum national) incercam sa ii dam a 2a(care pe leonul meu 1.6 16v se duce pana la 100 fix pe vitezometrul masinii) dispare senzatia de lene, in schimb daca incercam sa acceleram de la 90 cu a 5-a o sa ni se para un jeg ordinar.
Totusi daca este vreun 1.2 tsi din Bucuresti dornic de incercat de pe loc si din mers eu chiar as vrea sa aflu care este diferenta si mentionez ca in afara de un sofer de 115 kg alte modificari nu mai are masina.

Wictor 30-01-13 23:46

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5341098)
victoras, eu cred ca tu esti cam pe langa. eu sunt de acord cu elodia, 1.6 mpi este o mortaciune! orice masina cu ~100 cp pe 1300 kg este o mortaciune care da, iti poate pune viata in pericol daca nu iti calculezi cu exactitate miscarile. 1.2 tsi este mai evoluat, d'asta la aceeasi putere se simte ceva mai sprinten. datorita supraalimentarii iti livreaza puterea de la turatii mai mici.

eu nu mi-as lua niciodata masina cu motor aspirat normal sub 1.8 si sub 120 cai


.............
Ti-am pus la dispozitie un clip cu motorul de 1,6 Mpi ,,,, nea ala cu Octavia a scos aproape 10 sec suta ,pentru un familist si o masina precum Octavia eu consider ca este bine ...motorul trage bine si urca foarte frumos pana in zona rosie ..ce nu-ti place ??? Da in comparatie cu 1,8 tsi 170 cai care face suta in 6,3 sec este penal ...
Tine minte atat 1,6 Mpi cit si 1,2 Tsi sunt motoare normale fara pretentii sportive ,,,ambele sunt penale ...dar mai penal este 1,2 Tsi pentru ca este motorul care a bagat in sperieti pana si mecanicii de service-uri VW....
Cauta si vezi cum oamenii s-au unit au facut reclamatii la VW, Skoda cum oamenii vor sa scape de 1,2 Tsi ,cum toti vor sa scape de acest motor Pacatos 1,2 Tsi ...
Eu am testat si 1,6 mpi si 1,2 Tsi ...special am fost sa fac test drive ...Da ...1,2 tsi trage mai bine pe la 2500 pana la 4500 ..dupa incepe sa lesine ,,,in schimb 1,6 mpi trage bine incepand cu 3500-6000 fara sa lesine fiind mai placut si in turatii mici ,,1,2 tsi are Turbo Lag .. ...aici este problema ...mpi-ul este aspirat trebuie sa-ti adaptezi stilul la un aspirat .....
1,2 este mai nou si trage bine in turatii joase doar atat .....pai ce faci cu 1,2 tsi cand o sa-ti cada turbina , din ce am citit ,,nu prinzi suta de mii cu turbina si lantul de distributie ....
In final 1,6 Mpi este un motor decent ,depasit tehnologic care nu da batai de cap ,matur testat ani la rand pus pe aproape toate modelele din grupul Vag ..Neamtu este mai destept ca noi de a pus motorul asta pe masini mult mai grele gen Passat ,Leon ,Jeta ...

steffan 31-01-13 01:29

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
mai fiabil este 1.6 mpi, dar mai performant este 1.2 tsi

silviu.o 01-02-13 17:55

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Probabil am gresit cand am comparat 1.6 MPI cu alte motoare din gama vag. Sa il compar cu alte masini pe care le-am condus. Fata de 1.6 MPI motorul de pe mondeo de 1.8 benzina se misca mult mai bine, si chiar si cel de pe focus de 1.6 benzina si 100 CP e mai agil. Am condus toate 3 masinile de-a lungul timpului.
Si asta cu atinsul a 100 km in 10 secunde de pe youtube nu e un argument :), cu orice masina mai mare de 100 CP se pot face minuni daca nu tii deloc la ambreiaj

aleks 02-02-13 23:39

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 5341970)
cand o sa intelegeti astia cu motoare cu turbo ca un aspirat nu trage ca un turbo?....e lenes 1.6 in depasiri? la ce depasiri ne referim? de la 150 la 170? aici clar e lenes, dar daca vorbim de un... sa zicem 70 in viteza a 5-a(mers de mos pe drum national) incercam sa ii dam a 2a(care pe leonul meu 1.6 16v se duce pana la 100 fix pe vitezometrul masinii) dispare senzatia de lene, in schimb daca incercam sa acceleram de la 90 cu a 5-a o sa ni se para un jeg ordinar.
Totusi daca este vreun 1.2 tsi din Bucuresti dornic de incercat de pe loc si din mers eu chiar as vrea sa aflu care este diferenta si mentionez ca in afara de un sofer de 115 kg alte modificari nu mai are masina.

Problema aici e una tipica Romaniei: se conduce diesel in disperare, si toti ne-am invatat ca plaja de turatii se cam plimba intre 2000 si 4000.
O benzina aspirata in depasiri sau mers mai sportiv trebuie urcata constant in ture cu care nu prea lucram deobicei. De aici apare cel mai des impresia ca e fara vlaga un benzinar clasic.
Cat despre 100 de cai pe o tona jumate = masina periculoasa........ sper ca e o gluma, serios.

b01uxd 03-02-13 11:10

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 5346084)
Problema aici e una tipica Romaniei: se conduce diesel in disperare, si toti ne-am invatat ca plaja de turatii se cam plimba intre 2000 si 4000.
O benzina aspirata in depasiri sau mers mai sportiv trebuie urcata constant in ture cu care nu prea lucram deobicei. De aici apare cel mai des impresia ca e fara vlaga un benzinar clasic.
Cat despre 100 de cai pe o tona jumate = masina periculoasa........ sper ca e o gluma, serios.

100 de cai pe o tona jumate e destul de periculos daca intri pe trotuarul din fata gradinitei cand derapezi :twisted:

RVL 2000 05-02-13 03:37

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 5346084)
Problema aici e una tipica Romaniei: se conduce diesel in disperare, si toti ne-am invatat ca plaja de turatii se cam plimba intre 2000 si 4000.
O benzina aspirata in depasiri sau mers mai sportiv trebuie urcata constant in ture cu care nu prea lucram deobicei. De aici apare cel mai des impresia ca e fara vlaga un benzinar clasic.
Cat despre 100 de cai pe o tona jumate = masina periculoasa........ sper ca e o gluma, serios.

Pai da asa e iti trebuie turatii mai ridicate, de aici apare confortul unui turbo: ai o putere mai mare disponibila la o turatie la care mergi si in mod normal, nu doar in depasiri.
Daca merg cu un aspirat n-o sa merg tot timpul la 3500rpm ca sa ma bucur ce raspuns bun are cand o ciupesc, dar cu dieselul (turbo otto nu prea am ocazia) aleg sa merg cu 2500 in loc de 1900.
DAR on topic, daca ar fi doar aceste 2 modele pentru un timp nedeterminat as prefera 1.6mpi, daca e sa fie TSI , macar 1.4.

shadowro 10-02-13 08:24

Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI
 
Intrebarea pe care toata lumea ar trebui sa o puna este :
Care sunt sansele sa ai probleme cu un motor aspirat vs turbo ?
Aspirat fie merge bine fie nu. La turbo in schimb sunt mult mai multe lucruri care pot merge prost/ceda in timp si cel mai dureros este ca in general cedeaza rand pe rand :)


All times are GMT +2. The time now is 10:13.

- Copyright 2024 4Tuning