Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Octavia 1.2 TSI sau Octavia 1.6 16v MPI ?
1.2 TSI 105 CP 62 68.89%
1.6 16v MPI 102 CP 28 31.11%
Voters: 90. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-12, 23:10   #1
yoz2k3

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Default Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Salut, dupa indelungi analize si nesiguranta si test drive-uri si sute de intrebari puse in stanga si in dreapta am micsorat nr de variante de masini pe care le pot achizitiona la 2:

Octavia 1.2 TSI 105 CP
Octavia 1.6 16v MPI 102 CP

Aceste 2 variante sunt pentru masini noi si preturile sunt putin diferite (TSI-ul fiind ceva mai scump).

Acum, eu as vrea masina pentru circulat 80% in oras, 20% extraurban (de obicei in concedii, vara etc). Asa ca in oras mi-as dori sa nu consume exorbitant de mult (avantaj TSI - zic eu) dar in acelasi timp nici nu as vrea ca la un drum lung, masina sa nu poata sa faca fata, sa traga greu (cu 4 pers in masina+bagaje), etc. Si iarasi fiabilitatea este o chestiune importanta: am citit ca inca este in dubiu fiabilitatea pentru TSI deoarece motorul mic si subturat nu va face fata in timp ceea ce va implica costuri mai mari de intretinere fata de un motor aspirat.

Voi ce parere aveti in conditiile in care masina va fi folosita mai mult in oras, dar nici nu as vrea sa-mi fie rusine cu ea atunci cand ies pe autostrada.
yoz2k3 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 00:37   #2
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Quote:
Originally Posted by yoz2k3 View Post
Salut, dupa indelungi analize si nesiguranta si test drive-uri si sute de intrebari puse in stanga si in dreapta am micsorat nr de variante de masini pe care le pot achizitiona la 2:

Octavia 1.2 TSI 105 CP
Octavia 1.6 16v MPI 102 CP

Aceste 2 variante sunt pentru masini noi si preturile sunt putin diferite (TSI-ul fiind ceva mai scump).

Acum, eu as vrea masina pentru circulat 80% in oras, 20% extraurban (de obicei in concedii, vara etc). Asa ca in oras mi-as dori sa nu consume exorbitant de mult (avantaj TSI - zic eu) dar in acelasi timp nici nu as vrea ca la un drum lung, masina sa nu poata sa faca fata, sa traga greu (cu 4 pers in masina+bagaje), etc. Si iarasi fiabilitatea este o chestiune importanta: am citit ca inca este in dubiu fiabilitatea pentru TSI deoarece motorul mic si subturat nu va face fata in timp ceea ce va implica costuri mai mari de intretinere fata de un motor aspirat.

Voi ce parere aveti in conditiile in care masina va fi folosita mai mult in oras, dar nici nu as vrea sa-mi fie rusine cu ea atunci cand ies pe autostrada.
Datele oficiale inclina spre 1.2 tsi acceleratie mai buna consum mai mic.In afara orasului avantajul motorului tsi este ca este dotat cu o turbina care ajuta motorul la viteze mai mari.Motorul 1.6 16v ar fi foarte bun daca privim din punct de vedere al fiabilitatii pentru daca e intretinut cum trebuie nu o sa ai probleme cu el,ai fi o exceptie cu un astfel de motor sa ai probleme majore .Da sunt multe ipoteze ca acea turbina de pe motorasul acela se va duce candva...eu nu cred daca e exploatat cum trebuie.Datele oficiale arata ca consumul la 1.2 tsi e in jur de 7 iar la 1.6 in jur de 10 deci e o diferenta mare zic eu,pune si ca impozitul si rca-ul este mai mic la 1.2.Eu zic sa alegi 1.2 tsi are o acceleratie mai buna,un consum mai bun,taxe mai mici si chiar are acea turbina care il ajuta pana acum apareau destui daca se ducea turbina.Pe autostrada nu te vei face de ras cu nici una chiar daca pentru linistea ta ai putea sa iei un 1.4 tsi 122 cp dar totusi e o diferenta in jur la 2000 de euro deci e ceva.Ca sa verifici treaba cu turbina de pe 1.2 poti citi si forumuri din strainatate sau sa mai intrebi pe forum pe la skoda.
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 15:25   #3
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

eu am condus destul de mult jetta cu motorul de 1.6 si 101 cp.
e penala rau, ca initial credeam ca e vorba de motorizarea de 1.4 si 80 cp.

nu cred ca se compara cu turbo de 1.2

trebuie sa nu ai ce face cu banii sa ii arunci pe o asa masina dotata cu 1.6mpi.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 15:43   #4
yoz2k3

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Salut, eu imi faceam griji legat mai mult de fiabilitatea motorasului. Stiu in schimb ca motorul 1.6 aspirat de la VW este unul dintre cele mai fiabile de pe piata...pacat ca este cam puturos.

Pentru un sofer ca mine care nici nu are mania vitezei si nici nu are nevoie de masini foarte puternice, dar in schimb se uita la consum; ma gandeam ca motorul de 1.6 era mai potrivit.


In schimb, dupa testdrive (desi pe o distanta scurta) am fost uimit de motorul de 1.2 si avand in vedere si consumul (cel putin teoretic); am fost si mi-am comandat modelul de 1.2. Doar ca speram inainte de asta sa mai aud/citesc pe undeva (oriunde, deorece nu prea am gasit) ceva pareri si comentarii ale posesorilor acestui motor care au trecut de 50.000 km.
yoz2k3 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 16:10   #5
GodHimself

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 2
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

daca vrei fiabilitate, atunci 1.6
daca vrei consum / taxe / finante, atunci 1.2

in conditiile in care spui ca masina o sa vada 80% oras, 1.6 ar fi alegerea mea. e intr'adevar mai puturoasa, unii piloti de semafoare ar spune chiar ca "e penala rau". dar pentru o masina de casa e cea mai buna alegere
GodHimself is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 16:31   #6
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

mai dumnezeu,
nu e puturoasa, e penala si iti pune viata in pericol. nu poti depasi, nu poti face nimic cu aceasta motorizare de 1.6mpi
e unul dintre cele mai proaste motorizari ce le-am condus si am la activ peste 25 de motorizari diferite de minim 50 cp.

probabil o fi fiabil acest motor, asta nu am de unde sa stiu.
sau as putea spune ca desi din greseala a pus in rezervorul gol aprox 6 litri de motorina si apoi 30 de benzina, masina nu a sughitat deloc, iar daca asta inseamna fiabilitate, inseamna ca am mai adus si eu un argument pentru.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 16:58   #7
yoz2k3

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

God de ce spui ca in conditiile in care voi circula cel mai mult in oras, 1.6 ar fi cea mai buna alegere? In conditiile grele de trafic din bucuresti nu cred ca ies cu mai putin 10-11l/100. Si asta in ideea in care voi schimba vitezele cand trebuie.

Sa mai adaug un argument in discutie dar care va face controversa putin mai personala: dealerul cu care am negociat mi-a oferit un 1.6 MPI (dotari de nivelul DRIVE PLUS, deci clima, comp bord, radio cd, fara ESP, etc etc) + orice vopsea metalizata doream eu SAU un 1.2 TSI negru metalizat cu aceleasi dotari ca 1.6 MPI (mai putin proiectoare) la acelasi pret.

In conditiile astea am considerat mai bine sa aleg 1.2 TSI-ul...Sper sa nu fi gresit

Quote:
Originally Posted by GodHimself View Post
daca vrei fiabilitate, atunci 1.6
daca vrei consum / taxe / finante, atunci 1.2

in conditiile in care spui ca masina o sa vada 80% oras, 1.6 ar fi alegerea mea. e intr'adevar mai puturoasa, unii piloti de semafoare ar spune chiar ca "e penala rau". dar pentru o masina de casa e cea mai buna alegere
yoz2k3 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 17:23   #8
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Alege 1.2 TSI!
Cum vei fii primul proprietar si spui ca nu esti maniac al vitezei 1.2 te va duce cu siguranta linistit pana la 300.000 fara nici o grija (asta insemnand consumabile la timp, distributia la 60.000 daca e pe curea sau la 250.000 daca e pe lant)!
La un motor turbo daca vrei mai multa putere se merita o resoftare la ECU (sau chiptuning) ai un castig ceva mai mare fata de 1.6 mpi - ASTA IN CONDITIILE IN CARE NU VREI SA TE FACI DE RUSINE IN DEPASIRI CU MASINA INCARCATA!
Bafta in alegere!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 16:14   #9
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai dumnezeu,
nu e puturoasa, e penala si iti pune viata in pericol. nu poti depasi, nu poti face nimic cu aceasta motorizare de 1.6mpi
Cum sa afirmi ca 1.6 16v e penal? atunci cei cu 1.4 sau 1.2(inclusiv logan si symbol) ce sa mai zica?
Viata ti-o pune in pericol prostia nu motorul lenes. Acum 10ani cand era la moda sa ai golf3 de 1.8 si 90CP nu se plangea nimeni ca e puturos, ba chiar unii sustin si acum ca e "racheta" fata de alte masini.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 16:10   #10
Driver09

Stock
 
Driver09's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 7
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

1.6 16v e mai fiabil,chiar mult mai fiabil decat 1.2tsi.
1.2tsi are turbo,adica o piesa scumpa si nu cu viata foarte lunga,in schimb are probleme ca si 1.6 cu sonde lambda, bobine de inductie care se cam duc in timp.
Driver09 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 14:49   #11
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

1.2 TSI din toate punctele de vedere. Singurul avantaj al motorizarii 1.6 este fiabilitatea pe termen lung dar avand in vedere ca masina o sa fie achizitionata de noua, nu reprezinta un impediment major.

PS - 1.6 102 CP de la VW din cate stiu este 8V, 16V este cel de 105CP sau 115CP (FSI).
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 16:23   #12
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

categoric 1.2 TSI.Taxe,performante,tehnologie,toate in favoarea micutului motor turbo.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 18:11   #13
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

am votat 1.2 ca este sigur un adevarat obstacol pe drumurile publice.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 01:13   #14
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Orice alegere ai facut - sa o stapanesti sanatos!

Deocamdata raman la parerea ca un motor turbo otto este bine ales atata timp cat e folosit in general ca si cum ar fi aspirat de aceeasi capacitate (nu putere), turbo fiind "de rezerva" sau "in caz ca am nevoie", altfel consuma destul de mult si probabil si fiabilitatea (turbosuflantei) nu este prea mare.
La o masina de talia octaviei cam greu sa nu "dai" in turbina relativ des si atunci posibil sa vezi ca va consuma mai mult decat 1.6 aspirat.

In alta ordine de idei nu am condus dar sunt sigur ca si 1.2TSI lasa impresia unui motor mai mare de 100CP la mersul obisnuit si datorita elasiticitatii este mult mai placut la condus ca omologul lui aspirat indiferent ca e 8V sau 16V.

Te rog sa revii cu impresii si sa nes spui daca ma insel.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 19:32   #15
Wictor

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 4
Default Re: Octavia 1.2TSI vs 1.6 16v MPI

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai dumnezeu,
nu e puturoasa, e penala si iti pune viata in pericol. nu poti depasi, nu poti face nimic cu aceasta motorizare de 1.6mpi
e unul dintre cele mai proaste motorizari ce le-am condus si am la activ peste 25 de motorizari diferite de minim 50 cp.

probabil o fi fiabil acest motor, asta nu am de unde sa stiu.
sau as putea spune ca desi din greseala a pus in rezervorul gol aprox 6 litri de motorina si apoi 30 de benzina, masina nu a sughitat deloc, iar daca asta inseamna fiabilitate, inseamna ca am mai adus si eu un argument pentru.


1,6 MPI

Ce tot bati campii ,,,
Este un motor bun ,punct ...
Eu cred totusi ca Habar nu ai sa conduci o masina ....
1,6 Mpi atinge suta .....12,3 s maxima 190 km/h
1,2 Tsi atinge suta .......10 s maxima 191 km/h
Ce mare diferenta visezi tu ...doar ca 1,2 trage putin mai bine la turatii joasa ...vezi cuplu 148 la 175 ..mare diferenta ,,,,,unde mai pui problemele acestui motor PACATOS 1.2 Tsi ....
Vezi cat de putine 1,6 sunt la vinzare si vezi cat de multe sunt la vanzar intr-un timp atat de scurt 1,2 Tsi cum toti vor sa scape de 1,2 tsi ....
Bai ce naiba esti copil...
Sunt o gramada de motoate 1,6 mult mai slabe ,,,poftim 1,6 Mpi Renault doar 85 cp ...si lista poate continua ...
Wictor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -