Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   cu blocant sau fara blocant (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/313960-blocant-blocant.html)

meciu02 11-04-12 09:33

cu blocant sau fara blocant
 
intrebarea mea e , influenteaza ceva la mersu de zi cu zi blocantu ajuta incurcca, in curbe si asa , vreau sa pun si eu pe un 318is , asa pentru putina distractie , dar ma intereseaza la mersu de zi cu zi cum este :)

rorschach 11-04-12 09:44

Re: cu blocant sau fara blocant
 
Quote:

1. deschis - open differential;
2. cu alunecare limitata - limited slip differential (LSD);
3. autoblocant - locking differential (LD).
Aceste 3 tipuri sunt mecanisme asupra carora, soferul nu poate interveni.
La acestea se adauga si
4. diferentialul blocabil (selectable locker), acesta are principiul de functionare identic cu al diferentialului autoblocant (LD), cu deosebire ca, blocarea/deblocarea sunt controlate de sofer.

Ce se intampla?
- open: in momentul in care una dintre roti pierde aderenta, momentul motor nu se transmite celeilalte roti. Deci, masina va ramane imobilizata.
- LSD: in momentul in care una dintre roti pierde aderenta, momentul motor se transmite celeilalte roti in impulsuri. Deci, principiul de functionare al LSD-ului este bazat pe blocarea si deblocarea rapida si repetata a diferentialului (sistemul nu-i permite diferentialului sa ramana blocat pe perioade lungi de timp); masina poate ramane imobilizata.
- LD (folosit in off road): in momentul in care una dintre roti pierde aderenta, momentul motor este transmis celeilalte roti. Principiul de functionare al diferentialului autoblocant este bazat pe: 1 - mentinerea diferentialului blocat pana in momentul in care ambele roti isi recapata aderenta; 2 - mentinerea diferentialului blocat permanent, deblocand alternativ, doar roata care tinde sa se invarta mai repede decat diferentialul. Masina isi continua deplasarea.
- diferentialul blocabil (folosit preponderant tot in off road), functioneaza cam asa: deblocat, lucreaza exact ca un diferential deschis (open), adica, in momentul in care una dintre roti pierde aderenta, momentul motor nu se transmite celeilalte roti, iar masina ramane imobilizata. Blocat (de catre sofer), diferentialul va transmite momentul motor permanent, la ambele roti, iar masina isi va continua deplasarea.

Postul apartine lui c.sainz de pe alt forum,sper sa-ti fie de ajutor.
Cel mai probabil te referi la un LSD cand spui blocant.
Poti observa ca nu influenteza in mod negativ mersul de zi cu zi.
Pnetru pisica este de 25% pentru lsd de fabrica.

meciu02 11-04-12 09:51

Re: cu blocant sau fara blocant
 
Quote:

Originally Posted by rorschach (Post 4976574)
Postul apartine lui c.sainz de pe alt forum,sper sa-ti fie de ajutor.
Cel mai probabil te referi la un LSD cand spui blocant.
Poti observa ca nu influenteza in mod negativ mersul de zi cu zi.
Pnetru pisica este de 25% pentru lsd de fabrica.

am inteles ms mult de tot , voiam sa raspunda si alte persoane care au diferential autoblocant sau lsd ,stii nu doar teorie si practic cum se comporta:) ms mult inca odata

11alex 11-04-12 12:01

Re: cu blocant sau fara blocant
 
pana nu rupi aderenta nu stii daca ai sau nu blocant, si cum in mers normal esti departe de limita de aderenta nici n-o sa stii ca ai blocant

meciu02 11-04-12 12:16

Re: cu blocant sau fara blocant
 
Quote:

Originally Posted by 11alex (Post 4976773)
pana nu rupi aderenta nu stii daca ai sau nu blocant, si cum in mers normal esti departe de limita de aderenta nici n-o sa stii ca ai blocant

ms mult de tot , ce blocant mi-ati recomanda?:) pentru 318is m42

rorschach 11-04-12 13:35

Re: cu blocant sau fara blocant
 
Cu cāt este mai mare raportul, cu atāt este diferenţialul mai scurt şi demarajul mai bun, īnsă scade viteza maximă.

Dacă pui un diferenţial cu raport mic, diferenţialul este mai lung ceea ce duce la demaraj mai slab dar viteză maximă mai mare.

Depinde ce doresti.

meciu02 11-04-12 14:08

Re: cu blocant sau fara blocant
 
Quote:

Originally Posted by rorschach (Post 4976884)
Cu cāt este mai mare raportul, cu atāt este diferenţialul mai scurt şi demarajul mai bun, īnsă scade viteza maximă.

Dacă pui un diferenţial cu raport mic, diferenţialul este mai lung ceea ce duce la demaraj mai slab dar viteză maximă mai mare.

Depinde ce doresti.

inteleg , pai na nici eu nustiu inca ... si a meu e destul de ok ... ina 5 la 2500ture am 90km/h , dar na faza e ca mi-ar trebui un blocant asa pentru o invarteala ceva de genu`

rorschach 11-04-12 14:29

Re: cu blocant sau fara blocant
 
https://forum.4tuning.ro/290-zona-teh...20i-coupe.html


Foloseste functia search.

11alex 11-04-12 17:32

Re: cu blocant sau fara blocant
 
a ta daca nu e umblata ar trebui sa aibe 3.45 (presupun ca e e36), de aici tu decizi ce vrei oricum ti-as recomanda sa nu pui mai lung ori cat a avut de fabrica ori mai scurt


All times are GMT +2. The time now is 18:58.

- Copyright 2026 4Tuning