![]() |
E30 - Coupe B-79-TTL
Salutare, dupa multi ani pe acest forum m-am gandit sa imi prezint si eu ursul aici alaturi de multe masini cu posesori pasionati.
Masina o am cumparata de 3 ani de zile, in vara face 4 ani, sunt la al 2-lea urs in cartea de vizita, primul a cedat nervos in partea din fata a oalei in momentul in care a nimerit o burdura de la cercuri. Masina la inceput a fost la baza 316 cu fabricatie 1989, cu 0 dotari si cu numere rosii. Masina am cumparat o de la fratii Visan din Pitesti dupa ce am cautat un urs cu motor mic timp de 1-2 luni fara sa fie inmatriculat si cat mai intreg si original. Cand am cautat si am gasit masina nu am stat pe ganduri decat 2 ore cat m-am invartit de bani dupa care am plecat dupa ea. La prima vedere m-am indragostit de ea, era originala, fara tigani, fara tuning, fara motoare schimbate. Am facut o tura cu ea si am decis sa o cumpar (mergand impreuna cu fratele meu si un prieten pentru sfaturi). A urmat procesul de recarosare care a decurs asa cum trebuia, nefiind nicio problema in trecerea masini pe numele meu. Au urmat numere preferentiale si benzina. Dupa care incet, incet am inceput sa fac prostii cu masina si unele decizii bune, am montat faruri Hella negre cu angek eyes, xenon, ploape, nari, Am trecut vara, toamna si iarna cu ea in aceasta configuratie dupa care a urmat arnul urmator cu noi decizi bune si proaste. Primele decizii bune au fost franele pe fata cu discuri ventilate dupa 325, frane spate cu discuri tot dupa 325, evacuarea schimbata, instalatia electrica in intregime schimbata care a venit cu tot ABS, inchidere centralizata, panou pentru erori , clante incalzite, duze spalatoare parbriz incalzite si mai ce contine o instalatie electrica cu multe dotari (nu-mi place expresia FULL). Dupa montarea instalatie electrica si mocheta inapoi au urmat scaune scoica de curse cu centuri in 4 puncte (au durat doar 2 luni din cauza durerilor de spate care le am), OBC mare, mp3, statie, subwoofer, si boxe mai puternice. Intre timp am inceput sa mai cumpar si sa strang piese pentru masina care nu leam montat nici pana in ziua de azi - geamuri electrice instalatie de spalat faruri discuri perforate spate amortizoare spate Koni reglabile pe duritate amortizoare fata Bilstein cu tija foarte groasa ceasuri cu MPH (in mile) ceasuri suplimentare si turometru de pus pe bord aripi fata M3 E46 Rieger style bucsi spate noi 2 x diferentiale autoblocante (unul deja montat) Acestea sunt unele din piesele cumparate si nemontate dar au fost si lucruri bune facute pentru masina motor 2.0 24v M50 cutie ZF diferential autoblocant aer conditionat (merci Alex) evacuare inox cap coada toba intermediara si finala Magnaflow Performance (multumesc Tawi) jante Keskin KT5 9J toate 4 (merci LAF-ule) si ceva nebunii care nu le mai enumar. O sa mai revin zilele urmatoare cu povestiri si poze. |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
5 Attachment(s)
si poze
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Faina jucaria ce bine ar da pe ea M Packetu de pe aia de la mine:oops:
Asteptam poze . |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
E cumva ursul care "vizita" bolentinul ?
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Quote:
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Quote:
salut man, toate or sa vina la timpul lor. merci de apreciere. |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Arata foarte bine masina,spor la treaba in continuare si incearca sa o lasi cat mai curata.Bafta!
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Se pare ca ti-ai ocupat ceva timp si ai investit in el, din pozele atasate arata bine, parca i-ar trebui si o vopsea.
Spor la treaba in continuare. |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
frumos ursul,bafta cu el in continuare
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
multumesc frumos.
La inceput masina a vut motor 1.6 M40 care a primit niste modificari "ca in fata blocului" , admisie de 1.8M40, injectoare marite, evacuare schimbata, cate ceva pe la calculator si am reusit intr-un final sa ma tin cu 1.8is pe 402m la o masina distanta in spate (parerea mea ca este onorabil pt 1,6). Dupa 1 an de experimentat la 1.6 mia spart capul o idee sa imi montez motor 1.8is pe masina (il aveam deja de la fostul urs), zis si facut, am dat repede jos motorul vechi , l.am dezasamblat si a fost pus deoparte intr-un alt urs care il tineam pe post de garaj pt ca era pe serii. Cand am vrut sa urc motorul pe masina am obs ca avea un joc fata-spate vibrochenul cam mare, in sensul ca erau cam 3-4cm, moment in care m.am decis sa il refac. Procesul se "refacere" al motorului a durat cam 6 luni din cauza ca intre timp m.am apucat si de dezmembrari, miam luat in chirie un garaj si m.am apucat sa repar si ursi si pisicute pentru alte persoane. Lucram la motor printre picaturi, bani nu erau de piese noi si m.am lungit mult prea mult, a fost una din cele mai proaste decizii ale mele. Cand am reusit sa strang cuzinetii de palier si sa gasesc toate piesele la motor de care aveam nevoie l.am asamblat pe tot cam in 2 zile pentru ca eram cam paralel cu motoarele in interiorul lor ca si reparatie a urmat testul de invartire cu electromotor, rezultatul a fost unul ingrozitor (primisem indicati de la un prieten, inainte de toate torn ulei in el dupa care il invart la electromotor in jur de 2-4 min). Am facut exact cum mi s.a spus mai putin partea cu uleiul, am dat la electrom. pana cand s.a blocat motorul si am vazut uleiul langa mine (desi trebuia sa fie in motor nu in bidoane). In acel moment m.am enervat foarte tare si am decis sa las in spate 4cil si sa merg mai sus cu 6cil. Aveam o masina la dezmembrat 320 E36 si am pus ochii pe motor instant, motorul nu mai fusese pornit de 4 luni si prietenii imi furasera deja bobinele si instalatie de la ele, am facut instalatia cu tot ce tinne de ecu cu toata partea de la bobine, am fugit dupa o baie de ulei de E34 si usor, usor visul meu se transforma in realitate. Au urmat montarea injectoarelor de 2.5 pe motor, cumpararea de volanta usurata cu tot cu ambreiaj si cutie ZF . Am cumparat tampoane de motor noi si m.am apucat de treaba. LA montaj m.au ajutat vreo 4 persoane carora le multumesc AnduJHN , Jhon, Titi si Gimi (de la mine din cartier, prieteni de la garaj). Am reusit sa il arunc pe masina dupa care a trebuit sa turbez dupa evacuare si timonerie , timoneria a reusit sa o sudeze tatal unui prieten (Maricel) si evacuare cu ajutorul lui Cristi MAC care mia donat 2 coturi de vanos am reusit sa ajung la Tawi (AllCustomTuning) care este un maestru in evacuari. Am merg pe mana lui ca si diametru al evacuari si pentru intermediara la fel iar pt finala (pana m.am saturat de ea) am optat pt o tiganie DTM style care intr-un final am schimbat.o cu o finala Magnaflow schimband total sunetul in bine al masinii. Intre timp am mai gasit si jante BBS pe 15 de la Vlad 316i, arcuri mai joase pt spate si m.am apucat de iesit cu ea la ilegale. La treaba masina merge si trage multumitor de bine, pot spune ca am gasit bmw de ~150 care sa ma mai poata bate la "liniute" ca desi nu tin masina pentru asa ceva imi place la nebunie sa merg la nebunii si sa particip pentru ca asta este unul din visele inainte sa.mi iau masina. |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Frumos ursul,bafta cu el in continuare si fara incidente
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Quote:
merci frumos |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Acum dupa toate nebuniile de care am avut parte cu ea m.am apucat de tinichigerie, intre timp am schimbat si garajul si am cumparat aparat de sudura Mig-Mag pentru a face tabla cum trebuie pentru ca nu am gasit pe cineva care sa imi faca masina romaneste cum imi doresc (ieftin si bine).
A mai aparut in peisaj si un motor pentru Up-grade motor 2.5 24v vanos, cip pentru el, bobine de M3, buji NGK iridium, diferential blocabil cu raport mai lung 3.45 (inainte eram cu 3.73). Din toamna am tot facut provizii de piese jante keskin KT5 , planetare groase, rulmenti spate , suspensie H&R, trapa electrica, eleron Mtech2 , volan Mtech2 , xenon x2 pentru faza lunga si scurta, bari fata spate de 90 pt ca ale mele leam vandut, jante pentru "liniute" care sunt foarte usoare si inca multe care nu le mai tin minte. Dupa tinichigeria de care tre sa ma ocup zilele astea va urma si vopsitorie dar pt moment inca nu m.am hotarat la culoare. |
Re: E30 Coupe B-79-TTL
1 Attachment(s)
sper sa mai am timp sa mai vin cu poze
|
Re: E30 Coupe B-79-TTL
Vezi ca bate vantul, sa nu-ti cada iar aripile. :lol::lol::lol:
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:03. |
- Copyright 2026 4Tuning