Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sisteme turbo si NOS (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos.html)
-   -   turbo pe 2300cmc 10v NG (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/288131-turbo-2300cmc-10v-ng.html)

pasbogdan 17-04-12 22:54

Re: turbo pe 2300cmc 10v NG
 
Quote:

Originally Posted by cristiandim4 (Post 4980375)
http://schorsch9999.forumprofi.de/fo...uning-f21.html


nu cred ca ai vreo sansa cu injectia mecanica baga ochiu prin linkul de la mine ..de mai sus

stiu pe cineva care a pus pe un ng de pe un 90 chiulasa de 20 de valve si cand a vazut cat consuma s-a linistit dar cu injectie de 20 de valve

ng este un motor cu cursa lunga daca vrei sa faci ceva ia un 2.0 in 5 pistoane si alezeaza blocul si baga pistoanele de la 2.3

Asta dovedeste ca nu cunoasteti motorizarile in 5 pistoane de audi.Nici motorizarile in general nu cred ca le cunoasteti.De ce mai dati sfaturi?

cristiandim4 17-04-12 23:09

Re: turbo pe 2300cmc 10v NG
 
Quote:

Originally Posted by pasbogdan (Post 4985606)
Asta dovedeste ca nu cunoasteti motorizarile in 5 pistoane de audi.Nici motorizarile in general nu cred ca le cunoasteti.De ce mai dati sfaturi?

ma scuzi s2 din ng cu cantar .. abia astept probabil o sa il bata si bunicu cu dizelu

in afara de faptul ca are spritatoare si ungere prin biele nu e nimic bun in motoru asta

cand gasesti un ng turbo(10v turbo ) sa-mi arati si mie eu sincer nu am vazut niciunu pe nici un forum.... din 2.5 poate

sau probabil urmatorul pas e sai spui .. e cel mai tare motor dupa ce faci rk la motor .. iati injectoare .. fai soft .. schimba chiulasa ... schimba amreiaj *(ng are disc mai mic ca placa wtf _)... schimba galerii ... si pac .. rezultatu mai ramane doar numele de ng

eu am desfacut bucati 2 ng tu ce poti sa-i spui de ng?

cristiandim4 18-04-12 00:14

Re: turbo pe 2300cmc 10v NG
 
2.0 5 cilindri are 115 cai aspirat
are piston de 81 diametru

dupa o alezare a blocului si
5 pistoane de ng
diametru 82.5 l-ar face de 133 cai ca si ng ..

dar cursa bielei fiind mult mai scurta acuma in raport cu diametru cilindru o sa obti ceva ture in plus *(in sensul ca motorul se invarte mai repede decat un ng care are cursa mai lunga a bielei . )si odata cu turele si ceva cuplu

= motor patrat

.


costuri estimate 500 motor 2.0 // rk motor 2.0 700// alezare 300 // ~~1500ron plus chef e munca

pasbogdan 18-04-12 00:55

Re: turbo pe 2300cmc 10v NG
 
Quote:

Originally Posted by cristiandim4 (Post 4985636)
ma scuzi s2 din ng cu cantar .. abia astept probabil o sa il bata si bunicu cu dizelu

in afara de faptul ca are spritatoare si ungere prin biele nu e nimic bun in motoru asta

cand gasesti un ng turbo(10v turbo ) sa-mi arati si mie eu sincer nu am vazut niciunu pe nici un forum.... din 2.5 poate

sau probabil urmatorul pas e sai spui .. e cel mai tare motor dupa ce faci rk la motor .. iati injectoare .. fai soft .. schimba chiulasa ... schimba amreiaj *(ng are disc mai mic ca placa wtf _)... schimba galerii ... si pac .. rezultatu mai ramane doar numele de ng

eu am desfacut bucati 2 ng tu ce poti sa-i spui de ng?

Pot sa iti spun despre ng ca are vibrochen identic cu cel de 20vturbo.Daca o sa imi spui ca 20vturbo are cuzneti speciali,ai dreptate.Cuzinetii de biela superiori sunt"sputter" iar cei inferiori sunt identici cu cei de NG.Multe persoane au montat invers cuzinetii si nu au intampinat probleme chiar pe un motor turbo.
In concluzie nu ai nevoie de un 2.0 alezat la 2.3 ca sa rezite la turatie.Daca se monteaza turbo nu cuzinetii vor ceda,nici turatia nu il va distruge.Nu vor rezista bielele si pistoanele dar nu din cauza turatiei,ci din cauza temperaturii(pistoanele) si a fortei dezvoltate de explozie(bielele).Cuzinetii sunt solicitati cel mai mult de forta inertiala la inceputul cursei ascendente evacuare.
De ce ai desfacut 2 motoare de NG?S-au gripat?Oare de ce?

De ce insisti?

cristiandim4 18-04-12 01:02

Re: turbo pe 2300cmc 10v NG
 
Quote:

Originally Posted by pasbogdan (Post 4985774)
Pot sa iti spun despre ng ca are vibrochen identic cu cel de 20vturbo.Daca o sa imi spui ca 20vturbo are cuzneti speciali,ai dreptate.Cuzinetii de biela superiori sunt"sputter" iar cei inferiori sunt identici cu cei de NG.Multe persoane au montat invers cuzinetii si nu au intampinat probleme chiar pe un motor turbo.
In concluzie nu ai nevoie de un 2.0 alezat la 2.3 ca sa rezite la turatie.Daca se monteaza turbo nu cuzinetii vor ceda,nici turatia nu il va distruge.Nu vor rezista bielele si pistoanele dar nu din cauza turatiei,ci din cauza temperaturii(pistoanele) si a fortei dezvoltate de explozie(bielele).Cuzinetii sunt solicitati cel mai mult de forta inertiala la inceputul cursei ascendente evacuare.
De ce ai desfacut 2 motoare de NG?S-au gripat?Oare de ce?

De ce insisti?

am damblaua cand iau o masina sa o fac cap coada

1 am luat masina si cand l-am desfacut avea cilindri butoi si chiar si cu segmenti noi manca ulei probabil a avut niste fierturi zdravene .. masina am luato cu radiatoru fisurat era modelul cu intinzator


2 luat de pe un coupe de bg i-am facut rk de maniac si merge brici e modelul cu intindere din pompa apa

problema cu masinile la mine e ca ma plictisesc repede : vreau ceva nou

asta e prea batraneasca pt mine :)

insist ca e o tampenie sa-l pui pe saracu om sa puna turbo pe injectie cu cantar iar motoru tau turbo e cu totu si cu totu alta mancare de peste nu/l compara cu ng ca nu seamana decat la forma si la suruburi :) sau vrei sa mearga cu turbina doar pt blovof

ajuta/l pe om daca ai date .. spune-i ce sa faca .. eu mi-am exprimat parerea si am spus si ce as face eu unu


All times are GMT +2. The time now is 00:16.

- Copyright 2024 4Tuning