Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   Vw bora Edition (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/286268-vw-bora-edition.html)

soosy 16-01-12 18:09

Re: Vw bora Edition
 
traim in RO asa ca orice este posibil,am ajuns la un punct in care nu ne poate mira absolut nimic,eventual ceva bun,cea ce ii imposibil sa se intample asa ca nu o sa ne miram:)

ON: ganditoare treaba asta cu suspensia
nu as vrea sa stric suspensia stock,ca pana la urma se buleste telescopul normal,oricat s-ar zice ca nu afecteaza si etc
asta ar fi motivul pentru care nu as pune arcuri,dar in rest as prefera,ca stiu ca nu o sa fie lemn
pana la urma daca ii sport suspensia atunci aia sa fie,ca poate pe urma cu arcuri freaca si nu ii bine


singura chestie este ca sa gasesc ceva mai moale,suspensia sport,atat,
sport dar moale...asa ii ideia(moale fata de altele)nu moale ca nu am facut nimic cu ea,doar frec gumele,tai si etc

.Alex 16-01-12 18:17

Re: Vw bora Edition
 
repet , nu asculta de cei care te sfatuiesc sa pui arcuri, o sa iti para rau ca nu poti regla inaltimea dupa bunul plac

sport ≠ moale
toate sunt rigide , cele mai "cheap" sunt clar mai rigide decat cele de renume

daca vrei mai moi , cumpara mai folosite si duse :lol: sau investeste bani calumea si cumpara reglabile pe inaltime si duritate :twisted:

soosy 16-01-12 18:25

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by .Alex (Post 4830362)
repet , nu asculta de cei care te sfatuiesc sa pui arcuri, o sa iti para rau ca nu poti regla inaltimea dupa bunul plac

sport ≠ moale
toate sunt rigide , cele mai "cheap" sunt clar mai rigide decat cele de renume

daca vrei mai moi , cumpara mai folosite si duse :lol: sau investeste bani calumea si cumpara reglabile pe inaltime si duritate :twisted:

nu ii vorba doar de faptul ca nu o sa pot regla
sunt 2-3 chestii care sunt contra arcuri(se duce repede telescopul normal,sunt mai predispuse la fenomenul barca,implica prea multe complicatii....arcuri normale date jos schimbate cu astea si etc)

sport ii clar ca nu ii egal cu moale,dar cand te dai cu o masina care are suspensii H&R si care are Fk sau eu stiu ce alt cacat pe langa H&r ,atunci vezi diferenta enorma ca la H&R zici ca iti sar dintii din gura la hopuri si viteza mare poti pierde si un rinichi:))
evident suspensia aia o poti lasa blana ca sigur nu taie guma
dar pe mine nu asta ma intereseaza

de asta caut moale...ca la cei 3-4 cm ce las masina,pana ca sa atinga aripa in guma o sa mai fie o distana,iar distana aia as vrea sa o castig pentru balans,aia va insemna soft,nu sare ca o minge de ping-pong

.Alex 16-01-12 18:33

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 4830386)

sport ii clar ca nu ii egal cu moale,dar cand te dai cu o masina care are suspensii H&R si care are Fk sau eu stiu ce alt cacat pe langa H&r ,atunci vezi diferenta enorma ca la H&R zici ca iti sar dintii din gura la hopuri si viteza mare poti pierde si un rinichi:))
evident suspensia aia o poti lasa blana ca sigur nu taie guma
dar pe mine nu asta ma intereseaza

eu sunt de parere ca astea mai cheap sunt facute mai rigide ca cele scumpe
si au un singur scop - beton sa fie -(cel putin la inceput) , nu sunt gandite lafel de bine cum sunt cele scumpe...

ce vrei tu - reglabila folosita mult si inmuiata :lol:
-reglabila pe inaltime si duritate :-P

soosy 16-01-12 19:01

Re: Vw bora Edition
 
mda...nici eu nu stiu ce vreau,ca daca as stii as cumpara dar nu stiu care face fata la cerintele mele,asta ii baiul

vedem....suspensia pana la urma ramane cam pe ultima suta de metri,martie probabil cand o fi si vremea mai ok,cand am unda verde pentru jantele rh


acum incet incet,am reusit si cu lupele,sa gasesc aprox ce caut
in 2 sapt tre sa fie pe stock
stopuriile pe led astept raspuns
cotiera este,doar tre sa o iau
tipsul tot astept,pana la urma daca nu imi fac eu ceva

si cam atat...ca nu as vrea sa ma pierd in detalii
relativ treaba ii echilibrata,prin interior o sa mai misc ceva(poate folie carbon,poate pedale abt...vedem,nu ii urgent)

soosy 17-01-12 15:26

Re: Vw bora Edition
 
ajutor colegii:D

am facut o boacane sa zic asa...
am luat ceva led,pentru iluminare portbagaj
becul original nu a vrut nici cum sa iasa din locas si am impins-o cu surubelnita,iar din greseala am atins piciorusele alea
evident ma gandesc ca s-a ars ceva,dar la sigurante nu am depistat nimic
pana la urma nu asta ii problema,ci ca am inchis porbagajul si nu se mai deschide nici cum...nici la cheie nici la telecomanda:(....

andrey_ 17-01-12 17:29

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 4832040)
ajutor colegii:D

am facut o boacane sa zic asa...
am luat ceva led,pentru iluminare portbagaj
becul original nu a vrut nici cum sa iasa din locas si am impins-o cu surubelnita,iar din greseala am atins piciorusele alea
evident ma gandesc ca s-a ars ceva,dar la sigurante nu am depistat nimic
pana la urma nu asta ii problema,ci ca am inchis porbagajul si nu se mai deschide nici cum...nici la cheie nici la telecomanda:(....

Ai incercat sa fortezi putin cu cheia? parca spre stanga se deschide manual,nu din butonul ala de la numar.
Eu jumatate de iarna am avut un fir de masa rupt si nu am putut deschide decat cu cheia. Daca zici ca ai verificat sigurantele si sunt ok, sa nu fie ars motorasul acela sau un fir sa se fi intrerupt.

soosy 17-01-12 20:31

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by andrey_ (Post 4832237)
Ai incercat sa fortezi putin cu cheia? parca spre stanga se deschide manual,nu din butonul ala de la numar.
Eu jumatate de iarna am avut un fir de masa rupt si nu am putut deschide decat cu cheia. Daca zici ca ai verificat sigurantele si sunt ok, sa nu fie ars motorasul acela sau un fir sa se fi intrerupt.

am incercat sa deschid prin alarma,central
dar si prin cheie,spre stanga(ca spre dreapta se inchie,iar daca inchizi de acolo cu cheia se inchid si usiile,dar acum nici de inchis nu merge de acolo)
pur si simplu a ramas inchisa si nu pot nici cum sa o deschid

nu inteleg ce legatura are iluminarea aia cu deschiderea de la portbagaj
partea nasoala este ca nu se deschide nici cum,si habar nu am cum o sa pot sa deschid pentru a verifica ceva pe acolo...chiar nu stiu de unde sa incep

.Alex 17-01-12 20:41

Re: Vw bora Edition
 
nu poti sa rabatezi bancheta din spate si sa intrii pe acolo sa explorezi prin interior?

soosy 17-01-12 20:44

Re: Vw bora Edition
 
ba se poate...dar ce sa vad acolo,am tapiteria din portbagaj....atat
nici nu stiu ce se poate da jos de acolo,de unde se apuca,daca o fi ceva acolo

prima oara ma gandeam ca o fi o siguranta separat pe acolo,dar ii cam absurd asa ceva

tot aia ma freamata,ca ce legatura are deschiderea cu iluminarea aia....si nici asta nu ii cea mai mare problema,ca deschid portbagajul si daca s-a ars un motoras ceva,sau fir topit ori orice altceva cumpar si gata asta e...dar nu se deschide nici cu cheia bagata acolo la emblema...nu inteleg de ce:!::?:

.Alex 17-01-12 22:09

Re: Vw bora Edition
 
baga-o pe leptop, vezi de coduri de eroare
alteceva nu mai stiu

andrey_ 17-01-12 22:14

Re: Vw bora Edition
 
Din ce am inteles eu, nu mai functioneaza deloc partea de la portbagaj, nici centralizata,nici cu cheia fortat spre stanga sa se deschida din arc.....dar masina o poti deschide....incearca sa scoti borna, ma gandesc ca poate se reseteaza erorile(raman stocate oricum) dar poate te lasa sa deschizi portagajul, altceva nu prea am idee in lipsa unui tester.daca erai de prin zona te ajutam cu placere cu tester si ce ar mai fi fost nevoie dar din pacate distanta e cam mare:lol:

soosy 19-01-12 02:19

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by .Alex (Post 4832973)
baga-o pe leptop, vezi de coduri de eroare
alteceva nu mai stiu

Quote:

Originally Posted by andrey_ (Post 4832990)
Din ce am inteles eu, nu mai functioneaza deloc partea de la portbagaj, nici centralizata,nici cu cheia fortat spre stanga sa se deschida din arc.....dar masina o poti deschide....incearca sa scoti borna, ma gandesc ca poate se reseteaza erorile(raman stocate oricum) dar poate te lasa sa deschizi portagajul, altceva nu prea am idee in lipsa unui tester.daca erai de prin zona te ajutam cu placere cu tester si ce ar mai fi fost nevoie dar din pacate distanta e cam mare:lol:



da mersi baietii de sfaturi...cam asta ar fi urmatoarea chestie sa incerc...sa o las putin fara curent...maine o sa mai verific absolut toate sigurantele,poate poate

iar pe urma o sa ajung la tester cu ea,oricum vroiam sa fac un test sa ma asigur ca totul ii ok deja de o vreme...acum o sa fiu obligat:)
insa nu inteleg care era treaba cu iluminarea si portbagajul...+ ca nu merge nici cu cheia deshisa

vedem...sper sa fie ok

andrey_ 19-01-12 12:16

Re: Vw bora Edition
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 4835044)
da mersi baietii de sfaturi...cam asta ar fi urmatoarea chestie sa incerc...sa o las putin fara curent...maine o sa mai verific absolut toate sigurantele,poate poate

iar pe urma o sa ajung la tester cu ea,oricum vroiam sa fac un test sa ma asigur ca totul ii ok deja de o vreme...acum o sa fiu obligat:)
insa nu inteleg care era treaba cu iluminarea si portbagajul...+ ca nu merge nici cu cheia deshisa

vedem...sper sa fie ok

Este o siguranta care are rol si la iluminarea interioara si la geamuri daca nu ma insel.
Cauta bine sa nu fie aia arsa si sa aiba legatura si cu portbagajul.

soosy 19-01-12 13:05

Re: Vw bora Edition
 
am rezolvat pana la urma...am iesit ok:D
nu imi apare nimic pe bord(oricum o sa dau o fuga la test)
crec ca a intrat intru-n fel de protectie...am dat borna jos,asteptat cateva secunde si pus la loc apoi si-a revenit
merge deschiderea si din cheie si din telecomanda
iluminarea la fel insa cu becul vechi,cred ca de la led face figuri....incercat din nou sa pun ledul si atunci s-a ars o siguranta....incercat din nou si tot la fel
pana la urma a ramas cum a fost si acum ii ok...m-am speriat ca dau de belele:D


acum pot sa ma concentrez din nou pe "piesaraie"
jantele maine sunt gata...sa fac rost de cheie pentru a demonta buzele si apoi la polish cu ele
lupele vin cam in 3-4 saptamani
stopuriile vedem cand dau comanda

iar legat de suspensie,am tot cautat si am ramas la Raceland sau FK modelul street

asta caut eu de fapt,o suspensie de strada...atat,nimic mai mult


All times are GMT +2. The time now is 05:34.

- Copyright 2024 4Tuning