Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Ford Puma (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/24865-ford-puma.html)

puma rider 07-10-06 19:53

Ford Puma
 
Salutare, sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca mai sunt si alti propietari de Ford Puma, si ce pareri are lumea despre aceasta masina

intel23 16-10-06 14:19

Re: Ford Puma
 
o masina foarte rara , sa o stapanesti sanatos , ce motor ai pe ea ?
Eu unul o compar cu Opel Tigra.

Eugen_TL 16-10-06 14:55

Re: Ford Puma
 
bv omule.. o astfel de masina vreausi eu sa imi iau dar sa intram in ue ca in ro sincer sa fiu mi se par destul de ridicate la pret si mai sunt si rulate aici ...

e o masina peste tigra zic eu din toate punctele... arata destul de fain poate un pik prea bombata,cocosata dar cu niste fuste finute se rezolva ... ai de gand sa o lasi asa?

NWZeu 16-10-06 14:59

Re: Ford Puma
 
va zic eu are 1.7 motorul dar am sa il las pe proprietar sa va zica mai multe :D, si DA este mult peste Tigra din toate punctele de vedere ;)

puma rider 16-10-06 23:36

Re: Ford Puma
 
intel23 : are motor de 1.7 16v, cu distributie variabile, 125 de cai, motorul este rezultatul colaborarii dintre ford yamaha si cosworth :D
TuningBoy : eu ti-o recomand, e o masina buna, mie imi pare mai nervoasa decat reiese din fisa tehnica...consumul e si el bun cam 9-10 la suta in oras...la stilul meu de mers, la fel si extraurban. Suspensia nu e ea adaptata "drumurilor" din Romania,si se uzeaza relativ repede, dar urmeaza sa-i iau acum niste amortizoare bilstein, care probabil se vor comporta mai bine.
Un kit pentru exterior si eventual alte modificari o sa-i fac si eu dar dupa ce intram in UE, si o sa am libera trecere spre tari mai civilizate...la noi preturile sunt cam sarite.

maddogul 23-10-06 00:37

Re: Ford Puma
 
Noroc Super masina eu caut un motor ca al tau sa-l pun pe Fiesta mea daca auzi pe cineva ca vinde sau vreo puma bushita anunta-ma
PS cu 2 axe cu came cam 400 Lire + 190 Lire serpisorii o duci in 160 Cp lejer
De mult ma uit pe pumabuild.co.uk tatici lor
Cu Stima

puma rider 23-10-06 17:10

Re: Ford Puma
 
Pentru 160 de cai e de ajuns un chip si un filtru cred...daca mai investesti si in axe cu came deja te gandesti la modificari mai serioasa..
PS Daca te intereseaza o puma nebushita, sa faci trecerea de la fiesta:P, s-ar putea sa o vand pe a mea in primavara...depinde daca am finante sa trec la o categorie mai sus :D

HOT 23-10-06 20:50

Re: Ford Puma
 
Intradevar peste tigru este si puma nu,dar mai tare e parca cougar-ul decat astea doua.Si aia e foarte rara pe la noi.Sa o stapanesti sanatos k e frumoasa puma ta.

puma rider 24-10-06 18:31

Re: Ford Puma
 
Cougar-ul esta mai mare si mai practica...dar din cate stiu eu e facut pe platforma fostului ford mondeo, cu suspensiile putin mai soft chiar decat acesta, fiind o masina facuta pentru piata americana, unde cele mai stramte viraje sunt alea de pe care intri pe autostrada :d, asa ca la capitolul handling...s-ar putea sa nu fie prea stralucita, mai ales pt noi romanii, ce facem zilnic testul "elanului" la masina,
evitand gropi si canale ce nu sunt la nivel ;)

Eugen_TL 24-10-06 18:34

Re: Ford Puma
 
da asa e ..cougarul e mai mare frumos dar prea mare ...la mine in tulcea sutn 3 bucari chele rau nici capace nu au :).... e coupeul de la mondeo asta stiam si eu ...intra la alta clasa oricum

Laly77 11-05-07 10:42

Re: Ford Puma
 
Quote:

Originally Posted by puma rider (Post 578467)
Salutare, sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca mai sunt si alti propietari de Ford Puma, si ce pareri are lumea despre aceasta masina

este o masina super,dar sa sti sa ai grija de ia.Ca sant piesele foarte scumpe,si nu se merita sa pui la mana a doua.Sa o stapanesti sanatos

puma rider 11-05-07 23:33

Re: Ford Puma
 
Mersi de urare!E a ta puma de la avatar? n-am vazut-o prin oras si arata totusi promitator....detalii ceva despre imbunatatiri ?Bara din fata de unde ai luat-o?, daca e a ta

Laly77 12-05-07 19:16

Re: Ford Puma
 
O am de 1 luna,si am luat-o de la cineva din Targoviste.
Bara din fata este adusa din germania nu este facuta, tipul de la care am luat-o mia zis ca a bagat vreo 4000Euro in masina.
Are vopsea cameleon verde pe ea si are factura de la glasurit de 1750 Euro.

In rest am bagat o gramada de bani in ea de cand am luat-o,
asta e masina la mana a 2-a,bagi bani in ea.
In rest am ganduri mari cu ea vreau sa o mai modific putin.

Laly77 12-05-07 19:20

Re: Ford Puma
 
Vreau sa ai schimb farurile si stopurile.
Daca stiti pe cineva care are imi poate aduce!!!!!!!!!!!!!!

cristy_pescar 14-08-07 23:44

Re: Ford Puma
 
Salutare,voi fi si eu {in sfarsit }proprietarul unui ford puma.Cei care se pricep la ele,poate aveti vreun prieten care are masina asta,cat de scumpe sunt piesele,si ce probleme majore pun aceste masini.Am un pic de frica in sosete intrucat am vazut ca nu prea sunt multe in romania si nu vreau sa dau pe piese o avere.Am inteles de la cineva ca se potrivesc cele de ford ka{parca}.
O alta nelamurire e legata de kilometraj,imi pare cam mic{masina din 99 70 mii km}cum o pot verifica?Stiti vreun magazin in constanta de unde pot cumpara piese pentru ea?
Multumesc anticipat


All times are GMT +2. The time now is 13:28.

- Copyright 2026 4Tuning