Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem? (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/237099-fuma-fuma-alegem.html)

tinted 01-02-11 14:23

A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Un raport al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) de la mijlocul anilor ‘90 arata ca industria mondiala a tutunului castiga anual 168 de miliarde USD, mai mult decat economiile a 180 din cele 205 tari ale lumii. Acelasi raport arata ca “Tutunul cauzeaza anual mai multe morti decat toate celelalte forme de abuzuri de substante cunoscute la un loc”, omorand 3 milioane de oameni anual, adica unul la fiecare 10 secunde. Topul tarilor lumii in ordinea numarului de tigari pe fumator pe cap de locuitor este condus de Polonia, Grecia, Ungaria si Japonia.

Voi ce alegeti,oameni buni?

tinted 03-02-11 10:59

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Sa vorbim despre fumat.Vreau sa stiu de ce fumati. Si vreau sa stiu cit fumati. Si vreau sa stiu de ce ati inceput sa fumati... Cind ati inceput sa fumati? Credeti ca o sa renuntati? Si imi este interesant sa vad care e raportul dintre fumatori si nefumatori aici.
Un raport mai recent relateaza ca: tutunul a ucis 4 milioane de oameni in 1999. Adica 10% din totalul deceselor lumii s-au datorat tutunului. La sfarsitul anilor 2020, numarul victimelor tutunului va ajunge la 10 milioane pe an.

mihai88 03-02-11 15:11

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
1 Attachment(s)
vad ca nu prea se bate lumea pe subiectu asta
eu sunt nefumator
nu am incercat nici macar o data in 22 de ani,nu am nevoie,dar cu toata vointa mea tot am ajuns sa am plamanii "negri"
si asta nu o spun din basme,sau povesti nemuritoare,
si eu am ramas mirat in fata unei doctorite cand mi-a zis-" da tu fumezi", asta dupa ce a vazut o radiografie pulmonara( a mea normal :D )

asa ca poti sa nu fumezi ca plamani tot zdrente ii ai multumita "prietenilor"

cristianic 04-02-11 10:38

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
eu am fumat.


in perioada care am fumat, aceasta fiind de 2 ani de zile, ajunsesm grav; eu si asa nu.s gras nici ca model, dar atunci eram pielea si osul vene subtiate, rezistenta scazuta la alergat si multe altele, acum am 8 luni de cand am terminat cu tigarile si sincer mi.e mai bine.

Tzzantaru 04-02-11 16:26

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 4048965)

asa ca poti sa nu fumezi ca plamani tot zdrente ii ai multumita "prietenilor"

aici chiar esti deplasat.nu ai plamanii zdrente datorita "prietenilor" ci datorita tie.nu te obliga nimeni sa iesi cu fumatorii sau sa stai cu ei la masa.

in alta ordine de idei.sunt fumator , fumez deja de aproape 6 ani de zile.m-am apucat ca majoritatea , in liceu , din cauza anturajului(stateam mai toata ziua prin bar , in fum , cafea , alcool , prieteni , etc).in momentu de fata nici nu vreau sa ma las(cu toate ca daca le mai scumpesc astia mult o sa fiu nevoit sa ma las).de drogat nu ma droghez(si nici n-am facut-o vreodata) , de baut nu mai beau de aproape 4 ani deci e singuru meu viciu.o tigara te poate calma in conditii de stres , inainte de examen asa bine intra o tigara :D.

una din chestiile naspa e ca atat la fumatori cat si la fumatorii pasivi se impregneaza mirosu de tigara in haine si cand ajungi acasa dupa ce ai fost in oras la o cafea puti de rupi locu a tutun.

iti scade rezistenta la efort.iar chestia ca esti slab sau te ingrasi dupa ce le lasi nu e o chestie general valabila.depinde doar de organism.

buddy_lexx 04-02-11 18:04

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Nu fumez si sunt anti tutun! Am avut tentative de fumat dar m-am lasat repede . Daca a-ti vedea cazuri in care oamenii mor din cauza tigarilor eventual sa aveti cazuri in familie ... nu a-ti mai pune tigara in gura toata viata.
Ganditi-va logic la argumentele pro si contra... si vedeti in ce parte se inclina balanta ! Nu va bateti joc de viata voastra si de cea a celor din jurul vostru!
Oamenii dau bani pe medicamente sa se faca bine iar voi dati banii pe un drum mai sigur spre moarte!

Champion 04-02-11 19:47

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
In 18 ani nu am bagat deloc tigara in gura si nici nu ma tenteaza :) dar am inhalat destul fum de la prieteni, de prin localuri etc.

@Tzzantaru eu nu fumez de exemplu, dar dupa o iesire intr-un club, local etc unde se fumeaza cand ajung acasa imi miros hainele de parca bag 3 pachete pe zi :)

mihai88 04-02-11 19:48

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by Tzzantaru (Post 4052598)
aici chiar esti deplasat.nu ai plamanii zdrente datorita "prietenilor" ci datorita tie.nu te obliga nimeni sa iesi cu fumatorii sau sa stai cu ei la masa.

nu sunt deplasat deloc
oriunde mergi se fumeaza
nefumatorii ce ar trebui sa faca?
sa stea inchisi in casa?

inevitabil inhalezi fum....

Tzzantaru 04-02-11 20:22

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
@Champion : stiu , tocmai asta am zis.dupa o iesire "undeva" chiar daca nu esti fumator ajungi acasa cu hainele imbaxite.

@mihai : nu-i adevarat.de cand cu noua lege sunt localuri unde se fumeaza si localuri unde nu se fumeaza , sau localuri in care au salon pt fumatori si salon pt nefumatori.nu poti da vina pe prieteni ca fumeaza ca la urma urmei tu stai cu ei.ei fumeaza , nu ti-au pus tigara in gura , fumeaza pe sanatatea lor DAR printre altele esti si tu pe langa ei si intr-adevar inevitabil inhalezi fum DAR nu poti sa dai vina pe ei.

mihai88 04-02-11 21:47

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
dar nici pe "mine"
acum renunt la prietenie ,la tot ......

e cu dus si intors

in fine
mai sunt nefumatori pe aici?

r@dy 04-02-11 22:14

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
NEFUMATOR!!


dar daca iesi la un suc cu prietenii si fumeaza e normal ca inhalezi si tu dar ce poti sa faci?? hai ca te aduni cu ceilalti nefumatori dar nu te poti izola chiar de tot adica unde mai e distractia??

si tot o sa murim nu? asta e!! mai devreme sau mai tarziu.... ce de-acum numai ies la o bere ca ion si vasile fumeaza si eu imi scurtez din viata asta e.... murim murim (macar mori cu berea-n mana:)))

_anaconda_ 05-02-11 01:46

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
<< = nefumator si probabil asa o sa ramana. Nu vad niciun argument pro sa ma apuc, contra sunt N.

ing3r 05-02-11 01:52

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Me 2, la fel de nefumator convins! Dar mai rau e cand te afuma ceilalti :))

DTH 05-02-11 11:07

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Bun topicul ( not ) de ce zic asta ? Pentru că ...dacă cineva vrea să se lase de fumat , se lasă singur ( ambiţia contează ) sunt fumătoare ....fumez un pachet de ţigări pe zi şi chiar dacă sunt imaginile alea " horror " pe pachete tot nu mă fac să mă las de fumat aşa că ...:rolleyes2

Eu de exemplu când o să consider eu că nu mai vreau să fumez ( mă voi lăsa ) fără discuţii ...am mai avut tentative şi n-am murit ...deci încă odată spun că ambiţia contează mult , să vrei să te laşi sau nu , acum savurez o ţigară şi nu-mi pare rău :lol: ştiu că nu sunt bune dar ...na :D

mihai88 05-02-11 12:05

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
tata fuma de pe la 14-15 ani
la 41 de ani in seara de revelion a zis ca nu mai fumeaza, si acum la 48 de ani e nefumator
deci se poate

Champion 05-02-11 13:24

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 4055170)
tata fuma de pe la 14-15 ani
la 41 de ani in seara de revelion a zis ca nu mai fumeaza, si acum la 48 de ani e nefumator
deci se poate

Un coleg fuma de vreo 3 ani, si de revelionu asta a bagat ultima tigara pe la ora 12, si a zis ca se lasa, si de atunci nu a mai fumat.Vointa trebuie sa ai.NU plasturi si prostii pe care sa arunci banii, daca ai vointa se poate

tinted 05-02-11 13:41

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Aproximativ jumatate din decesele legate de fumat se produc între 35-69 ani, ceea ce face din fumat cea mai importanta cauza de moarte prematura. Multi din cei care mor din cauza fumatului nu fumeaza multe tigari pe zi, insa majoritatea fumeaza din adolescenta. Fumatorii trecuti de 30 de ani sufera de 5 ori mai multe infarcte miocardice decât nefumatorii. De fapt infarctul miocardic este principala modalitate prin care fumatul ucide tinerii. se estimeaza ca fumatul este responsabil de aproximativ 75% din infarctele care apar la fumatorii cu vârsta sub 50 de ani.

r@dy 05-02-11 14:39

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
cam asa-i tinted dar uite taicamiu numai fumeaza de vreo 15 ani(parca) si in tinerete fuma 2 pachete de tigari pe zi(asta pe la 27-32 de ani) si uite ca a ajuns la 52 de ani deci depinde si ce organism ai si de structura fiecaruia...eu cred ca mai repede mor nefumatori:))=))(la naiba in puii mei:))=)))

DTH 05-02-11 15:03

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Aşa e , tutunul dăunează grav sănătăţii dar nu dăunează dacă este combinat cu ceva bun :lol::lol::lol: ahahahaha ! Deci nu mă las de fumat :lol:

Tzzantaru 05-02-11 15:11

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
bunica-miu are 85 ani si a fumat cam toata viata lui.in momentu de fata e sanatos tun , nici macar cu dintii nu are nici o problema.inca se mai ocupa de gradinarit de la sapat si pregatit "zona de lucru" pana la cules roadele.face miscare in fiecare zi , iar anu trecut in vara a facut vreo 10 drumuri si a adus de la vreo 2 km barne de 3m de lemn pt balustrada la balcon(si nu-s subtiri.sunt destul de grele).deci exemple sunt si de-o parte si de alta a balantei

pana la urma cine vrea sa fumeze fumeaza , cine nu...intevitabil fumeaza pasiv :D

Brian 05-02-11 16:14

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Nefumator si asa o sa raman. Aproape toti din familie si 90% dintre prieteni fumeaza.. si pot sa spun ca nu ma deranjeaza fumul.. dar nu vad de ce m-as apuca. Nu le vad rostul.
O chestie care nu o inteleg.. (mi s-a intamplat de cateva ori).. a ajuns ceva 'anormal' sa nu fumezi.. se uita unii mirati la tine daca le spui ca n`ai treaba cu tigarile.

du0n 06-02-11 02:45

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Fumator.Fumez de putin timp,de un an.Inca nu vad niciun motiv pentru care m-as lasa.Si cum spunea si MillionDollarBaby,cand voi considera ca trebuie sa ma las,ma voi lasa.Nu e mare chestie.

_anaconda_ 06-02-11 12:20

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Glumesti cand zici ca nu vezi niciun motiv pentru a te lasa ? Ai avut insa motiv bun pentru a te apuca ?

Hai sa iti zic eu cateva motive - iti miroas gura, mainile si hainele in permanenta a tutun - dezgustator

- cheltui bani aiurea

- iti faci rau si tie si celor din jur la capitolul sanatate

razvy_91 06-02-11 16:17

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Nefumator ! Mai bine bag 2 litri de benzina decat un pachet de tigari :-)

du0n 06-02-11 16:41

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 4058364)
Glumesti cand zici ca nu vezi niciun motiv pentru a te lasa ? Ai avut insa motiv bun pentru a te apuca ?

Hai sa iti zic eu cateva motive - iti miroas gura, mainile si hainele in permanenta a tutun - dezgustator

- cheltui bani aiurea

- iti faci rau si tie si celor din jur la capitolul sanatate

M-am apucat din pura curiozitate.Pana acum nu s-a plans nimeni ca as mirosi intr-un anume fel.Si cat timp imi cumpar tigarile din banii mei (bani pe care ii fac eu,nu din portofelul mamei sau tatei ) nu pot consider ca ii cheltui aiurea.Cat despre capitolul sanatate...fumez de un an de zile.E atat de grav?Eu zic ca nu.

78KLM 06-02-11 17:20

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by du0n (Post 4059307)
M-am apucat din pura curiozitate.Pana acum nu s-a plans nimeni ca as mirosi intr-un anume fel.Si cat timp imi cumpar tigarile din banii mei (bani pe care ii fac eu,nu din portofelul mamei sau tatei ) nu pot consider ca ii cheltui aiurea.Cat despre capitolul sanatate...fumez de un an de zile.E atat de grav?Eu zic ca nu.

Ba da , am fumat 15 ani ...stiu ce spun e ...GRAV . Dependenta de nicotina o capeti de la prima tigara !

http://www.terapii-naturiste.com/gra...-nefumator.htm sper ca nu am deranjat pe nimeni cu linkul asta...rasfoiti-o(cartea) cand aveti timp ...

du0n 06-02-11 17:45

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Corect.Tu ai fumat 15 ani.Eu abia unul.Pot sa ma las oricand,nu asta e problema.Dar deocamdata nu vreau.

78KLM 06-02-11 18:05

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by du0n (Post 4059560)
Corect.Tu ai fumat 15 ani.Eu abia unul.Pot sa ma las oricand,nu asta e problema.Dar deocamdata nu vreau.

Daca te poti lasa oricand :D incearca de proba o saptamana(nu pierzi nimic) sa nu fumezi si apoi scrie aici pe forum : NU AM FUMAT O SAPTAMANA !
Apoi mai stam de vorba .

78KLM 06-02-11 18:07

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 4059621)
Daca te poti lasa oricand :D incearca de proba o saptamana(nu pierzi nimic) sa nu fumezi si apoi scrie aici pe forum : NU AM FUMAT O SAPTAMANA !
Apoi mai stam de vorba .

P.S ``Pot sa ma las oricand,nu asta e problema.Dar deocamdata nu vreau.``

Acest pasaj apare ad literam in cartea din link ...STRANIU NU ???!

du0n 06-02-11 18:11

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 4059621)
Daca te poti lasa oricand :D incearca de proba o saptamana(nu pierzi nimic) sa nu fumezi si apoi scrie aici pe forum : NU AM FUMAT O SAPTAMANA !
Apoi mai stam de vorba .

M-am lasat de 2 ori pana acum.Odata pentru o saptamana,iar a 2a oara pentru 3 saptamani.Salut !

Champion 06-02-11 18:16

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 4059628)
P.S ``Pot sa ma las oricand,nu asta e problema.Dar deocamdata nu vreau.``

Acest pasaj apare ad literam in cartea din link ...STRANIU NU ???!

Capitulol "Avantajele de a fi fumator" e cel mai tare :)

DTH 06-02-11 18:55

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Sincer , credeţi că dacă staţi pe forum să daţi sfaturi că nu e bun tutunul şi mai ştiu eu ce ....rezolvaţi ceva ? Nu o zic cu răutate dar este alegerea fiecăruia ce face ...mie de exemplu poate să-mi spună oricine să mă las de fumat , nu mă las nici dacă mă plăteşte , este alegerea mea personală dacă vreau să fumez şi ce fumez :-)

Ştiu că nu sunt bune , cunosc riscul lor ...dar sinceră să fiu eu nu vreau să mă las acum ...nu am avut probleme de la ele momentan şi fumez de 6 ani , am dinţii albi ...nu-mi miroase gura a scrumieră şi nici hainele ( puţin da , dar nu foarte tare cum credeţi voi ăştia nefumătorii ) ...motivul ? că mă îngrijesc :lol:

Acum să nu spuneţi că " da , dar m-am obişnuit eu cu mirosul " , de la mine din familie nu fumează nimeni ...;)

Nu am cunoscut persoană să vadă pe pachetele de ţigări imaginiile alea ( horror ) şi să se lase de fumat ..iar ăştia care spun că " m-am lăsat că mi-a zis prietena/ul " că dacă nu mă las îmi taie " porţia " sau mai ştiu eu ce ...sinceră să fiu consider că spun aberaţii :-) Eu de exemplu nu aş putea aşa ...dar mi-am propus că după ce îmi rezolv anumite chestii că o să mă las , dar atunci o să mă las din ambiţia mea pentru că voi avea ceva care automat o să mă facă să nu mai am nevoie de tutun ...aşa sunt eu şi aşa consider că e marea majoritate ...;)

NCDHD 06-02-11 18:58

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Dupa vreo 30 de ani cu tigari am renuntat, am 14 luni fara cele aproape doua pachete pe zi, am pus cam 10 kg, cel mai mult ma deranjeaza mirosul hainelor mele cand stau in locuri cu mult fum. Daca vreti un motiv bun pentru a renunta la tigari, inafara de sanatatea fiecaruia, faceti un calcul cati bani am ars eu de pomana si da a fost o placere sa fumez asa cum sunt poate o suta de alte lucruri placute pe care poti sa le faci.

78KLM 06-02-11 19:00

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by du0n (Post 4059636)
M-am lasat de 2 ori pana acum.Odata pentru o saptamana,iar a 2a oara pentru 3 saptamani.Salut !

Prietene ,daca imi permiti sa-ti spun asa ..nu mie imi faci rau , tie iti fumezi sanatatea ,nu trebuie sa te superi pe mine , nu te cunosc si poate nu ne vom cunoaste , dar ce citesti tu acum mai citesc si altii !

Deci fara suparare imi exprim o parere de care poti tine cont sau nu .
Daca imi obosesc degeaba degetele sau nu ...imi place sa cred ca nu degeaba imi bat capul ,este posibil sa am altceva mai bun de facut decat sa incerc sa-ti explic tie niste lucruri pe care daca ai noroc le vei intelege singurel la un moment dat !

Sanatate maxima !

Tzzantaru 06-02-11 19:02

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
dupa ce am rasfoit asa tentativa aia de carte pot spune cu mana pe inima ca este o idiotenie la fel de mare ca si cartile alea in care vezi doamne iti este explicat cum poti cucerii orice femeie vrei tu indiferent ca e extrem de frumoasa , bogata , extraterestru etc , iar tu trebuie doar sa urmezi niste pasi simplii din cartea aia.deci , o mai mare porcarie n-am citit in viata mea.

numai din quote-ul asta :

Quote:

Originally Posted by carte pag.179
Dupa parerea mea fumatul e cel mai mare scandal din societatea noastra-mai mare decat armele nucleare.

imi pot face o idee despre persoana care a scris cartea aia.si am impresia ca omu era cam "fumat" cand a scris cartea aia de vedea numa conspiratii peste tot si spalari de creiere....

ca toate balariile de genu e doar o metoda de a te imbogatii de pe urma fraierilor , asa cum le zice la sfarsit "daca aveti probleme nu ezitati sa apelati la cea mai apropiata clinica Alen Carr"

ideea e mult mai simpla de atat si nu trebuie sa citesti 1000 de pagini.vrei sa te lasi de fumat?termini pachetu de tigari care il ai si altu nu mai cumperi si nici nu mai pui tigara in gura.e atat de simplu

am fumat jumate din cls a 7-a si pana intr-a 11-a n-am mai pus tigara in gura.cumnatu meu a terminat odata 1 tigara si a zis ca el nu mai fumeaza.si 1 an de zile nu a mai fumat.

du0n 06-02-11 21:35

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 4059791)
Prietene ,daca imi permiti sa-ti spun asa ..nu mie imi faci rau , tie iti fumezi sanatatea ,nu trebuie sa te superi pe mine , nu te cunosc si poate nu ne vom cunoaste , dar ce citesti tu acum mai citesc si altii !

Deci fara suparare imi exprim o parere de care poti tine cont sau nu .
Daca imi obosesc degeaba degetele sau nu ...imi place sa cred ca nu degeaba imi bat capul ,este posibil sa am altceva mai bun de facut decat sa incerc sa-ti explic tie niste lucruri pe care daca ai noroc le vei intelege singurel la un moment dat !

Sanatate maxima !

Nu iti face griji,nu ma supar.Nu am de ce.Sunt constient ca e sanatatea mea in joc.Dar mai sunt constient de faptul ca ma pot lasa in orice moment.Dar deocamdata nu.

dreaq 06-02-11 21:55

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
De ce nu va ganditi si la cei din jurul vostru ? De ce sunt ei obligati sa-si strice sanatatea pe baza slabiciunilor voastre?

du0n 06-02-11 22:03

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Nu am obligat pe nimeni sa stea langa mine cand fumez.Ma duc in pub-uri unde fumatul este permis.Deci...automat isi dau seama la ce riscuri se supun.

DTH 06-02-11 22:20

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
Dar de cei nespălaţi care nu ştiu ce e apa şi săpunul ( şi nu mă refer la aurolaci sau oameni amărâţi că am văzut şi alţii la 4ace care puţeau a transpiraţie ) sau ăia de înjură ca la uşa cortului sau alte 1000 de motive înafară de fumători ce mai zici ? Pe ăia trebuie să-i suportăm nu ? :lol:

du0n 06-02-11 22:24

Re: A FUMA SAU A NU FUMA?Ce alegem?
 
:)))
Lovitura sub centura :))


All times are GMT +2. The time now is 22:21.

- Copyright 2024 4Tuning