Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Incinta captusita ? (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/23533-incinta-captusita.html)

DolusD 13-09-06 22:29

Incinta captusita ?
 
Am si yo o intrbare (sunt incepator in domeniu asa ca sa nu radetzi de mine):
incinta din pal pt subwoofer se captuseste cu ceva ? ca sa nu ma apuc aiurea si sa sune nasol pt ca nu am captusito ! 10x !

alex MG ZR 160 14-09-06 01:01

Re: Incinta captusita ?
 
in primul rand in loc de pal foloseste MDF.

bad_boy2k 14-09-06 12:42

Re: Incinta captusita ?
 
iar despre insonorizare... parerile sunt impartite ;)

DolusD 14-09-06 16:27

Re: Incinta captusita ?
 
Ma intereseaza cu ce pot captusii incinta , ceva care sa fie la indemana (nu ma luatzi cu nush ce materiale care nu le pot gasii in comertz ) ! astept raspunsuri ! 10x celor care au raspuns !

bad_boy2k 14-09-06 18:03

Re: Incinta captusita ?
 
ce fel de incinta?

DolusD 14-09-06 19:04

Re: Incinta captusita ?
 
Incinta vreau sa o fac din pal sau mdf , nush exact , cum e mai bine ? si cu ce le captusesc ? 10x

Loop 14-09-06 19:30

Re: Incinta captusita ?
 
cand a intrebat ce fel de incinta banuiesc ca se referea la una dintre compresie(sealed), bass reflex sau bandpass

DolusD 14-09-06 21:07

Re: Incinta captusita ?
 
ah ! sorry , nu am fost atent ! e vb de bass reflex ! 10x

bad_boy2k 14-09-06 23:10

Re: Incinta captusita ?
 
hmm... bass-reflex... pareri impartite, in sensul ca da sau ba. poti sa nu pui, dar daca pui si iti place mai mult cum suna, pune burete ;) scapi usor si ieftin

xxdadixx 14-09-06 23:24

Re: Incinta captusita ?
 
Lana de oaie, cea mai tare

bad_boy2k 14-09-06 23:32

Re: Incinta captusita ?
 
aia mai degraba as pune-o in sealed... impreuna cu vatelina :)

DolusD 14-09-06 23:35

Re: Incinta captusita ?
 
10x celor care au raspuns ! o sa incerc sa vad ce iese ,revin dupa !

vpower16v 16-09-06 15:25

Re: Incinta captusita ?
 
vezi ca se gaseste vatelina alba ...este ca o pasla....e genu care se pune in haine,se vinde la metru ...dar este ff buna...
cand pui ....o lipesti pe pereti , nu umpli toata incinta....dar inainte sa o lipesti ,incearca sa vezi cum iti sun a tie mai bine.....poate iti place fara .sau doar cu un singur perete captusit....asta este pt bass reflex...ca la sealed cauti "lana" sintetica...se vinde la saci de 1kg e cam 200 mii un sac ....la sealed poti sa o umpli si 100% dar nu mai putin de 50% ..tot asa in functie de cum iti place tie mai mult ..;)..apropo vezi sa nu intre lana la bobina difuzorului....ca nu e bine....


All times are GMT +2. The time now is 22:23.

- Copyright 2026 4Tuning