![]() |
pareri 2.5 tds
salut ,am o pisicuta de 1.6 si m-am gandit sa ii pun un 2.5 tds ,se merita investitia ? plusuri si minusuri va rog
|
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
daca vrei sa-ti pui 2,5 tds iti dau eu complet cu tot ce trebuie...motorul este inca pe masina pret 500 euro complet... |
Re: pareri 2.5 tds
Ti-a cerut parerea ,nu te a intrebat daca ai de vanzare.
ce oameni... |
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
daca vrea sa faca aceasta modificare cu siguranta ma va contacta iar daca esti un adevarat fan BMW ar trebui sa sti ca au fost niste motoare reusite care si pana in momentul de fata sunt apreciate si cautate.... deci: sa nu te superi ca te-am numit avocat din oficiu.... respect |
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
|
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
uite aici comentarii si cateva sfaturi.. respect |
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
|
Re: pareri 2.5 tds
Am 2.5tds si e super :) 1.8tds nu se merita... mai ales ca eu am consum la 2.5tds cum aveam la 1.8tds... iar puterea motorului iti sta la dispozitie oricand... iar daca schimbi in treapta inferioara si ai peste 2500ture deja esti sef :)
|
Re: pareri 2.5 tds
Da, e foarte bun motorul.
Ori merge cu motorina pe afara din cauza pompei ori e impachetata turbina. Unul intreg fara interventii facute de mari mesteri dibaci n-am vazut. Defapt mint, am vazut si a mers 3 luni dupa care s-a intamplat ce e mai sus. 1.8tds e la fel de "bun". Si consumurile de 8-9 in oras...sunt din alt film. |
Re: pareri 2.5 tds
motorul este foarte bun problem ce ar putea aprea intradevar sunt la pompa si turbina in rest trage bine
|
Re: pareri 2.5 tds
ar mai fi o problema, la unul din pistoane...cel dinspre parbriz, am inteles ca are o ungere mai slaba decat celelalte. daca ai grija de motor, merge bine, daca vede numai jar, pai cenusa ramane din el. e valabil la orice motor asta, nu doar TDS.
|
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
|
Re: pareri 2.5 tds
consumul se masoara in l/100km in functie de cat porti la picior. un marimea 42 cred ca e ce ai scris tu x 1.00
un marimea 45 spre exemplu ar fi ce ai scris tu x 1.2 sau 1.3 totusi e un 2.5 de 143 CP care impinge putin peste 1450 kg fier bavarez daca mergi in Bucuresti nu vei scoate 9% consum, decat noaptea |
Re: pareri 2.5 tds
Quote:
+1 la ce a zis InJust. |
Re: pareri 2.5 tds
tocmai pt ca nu ati avut 2.5tds nu stiti cat consuma.. nu vorbiti din auzite...
eu cu motorul de 2.5tds am consum mai bun decat aveam cu 1.8tds insa puterea e la discretie ;) problema cu pompa de injectie se rezolva ft usor prin schimbarea garniturilor... si benzinarele au problemele lor... cand iti cade debitmetrul sau sonda lambda sau altele si incepe sa consume aiurea cum e? fiecare motorizare are avantaje si dezavantaje... fiecare e dispus sa aleaga ceea ce i se potriveste... asta nu inseamna ca tds nu e bun pt ca unora dintre voi nu le place :P cel putin pe E36 consuma putin... poate pe E34, E39 chiar si E38 consuma cum ziceti voi 9% noaptea prin bucuresti :P eu am mers si prin aglomeratie prin bucuresti ziua in amiaza mare si nu mi-a luat mai mult de 9% ( si am traversat bucurestiul de la baneasa pana la spitalul Pantlimon, apoiinapoi pana la Romexpo, apoi pana prin prelungirea Gencea-Bragadiru si apoi spre Voluntari si tot asa ... si am facut peste 100km prin oras si s-a vazut destul de clar pe ceasuri cati litri a consumat! merg 600km cand vin la facultate, din care in jur de 100km prin Bucuresti si nu imi consuma mai mult de 40litri de motorina... am mers si mai vioi cu masina (in afara localitatii numai de la 130-140 si de 4 ori m-am dus peste 205km/h) si nu a luat mai mult de 8% la mers normal am autonomie de 900-1000km cu un plin de motorina (63-65litri) Am mers de la Barlad la Timisoara si inapoi cu masina incarcata (peste 400kg in porbagaj si pe bancheta si 2 persoane in masina (cam 1450-1500km) cu 95litri de motorina... faceti voi calculul si vedeti ce consum mediu are... |
| All times are GMT +2. The time now is 20:09. |
- Copyright 2026 4Tuning