Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

cristy2084 03-04-13 18:10

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by wheelman2009 (Post 5425656)
pai ai 2 variante : sa iei lac mat cu intaritor sau sa iei lac normal + agent de matuire + intaritor ( treaba cu agentul de matuire e ca poti sa-l faci mat sau semimat adica poti sa controlezi cat de mat vrei sa fie ). Ca si pret este ceva mai scump decat cel normal, dar pretul difera mult in functie de ce marca vrei, oricum sub 200 lei pentru un 1 l de lac mat + intaritor nu prea o sa gasesti. La tine in oras nu cred ca o sa gasesti asa ca cel mai bine cauta pe net si poate gasesti sa comanzi de undeva, eu iti recomand lac mat, ca te complici cu agentul de matuire.

Multumesc!Lac mat as vrea...ca vorba ta cu agentul de matuire ma complic.Am cautat pe net si nu am gasit nimic concret..d'asta am si apelat la voi,poate imi dati vrun indiciu ceva. :sad:

wheelman2009 05-04-13 13:45

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
nu stiu ce vrei sa vopsesti ca sa-ti spun cam cat iti trebuie, oricum de gasit pe net gasesti sigur, daca erai din Buc. te duceai in targ la Vitan si gaseai acolo, dar asa ramane sa comanzi de pe net, vezi ca ti-am dat un PM cu niste linkuri. Bafta.

Sevastian_Vr6 05-04-13 14:03

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Salut, am si eu o intrebare: Vreau sa fac si eu o reparatie pe vopsea mata, ma poate ajuta si pe mine cineva, am niste praguri care au fost chituite pe masina si acum vreau sa le dau jos, cum pot face cu jmirgheluitul si vopsitul fara sa se vada imbinari si alte alea? Mersi anticipat.

cristy2084 06-04-13 09:24

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by wheelman2009 (Post 5428353)
nu stiu ce vrei sa vopsesti ca sa-ti spun cam cat iti trebuie, oricum de gasit pe net gasesti sigur, daca erai din Buc. te duceai in targ la Vitan si gaseai acolo, dar asa ramane sa comanzi de pe net, vezi ca ti-am dat un PM cu niste linkuri. Bafta.

Ms.Bafta

Lawcustoms 08-04-13 20:50

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
salutare la un audi a3 cam cata vopsea /lac ar trebui ?

wheelman2009 09-04-13 12:28

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
cred ca vorbesti de o vopsire integrala si daca e in 3 usi eu cred ca mai mult de 1,5 l de vopsea + 1,5 l de lac nu intra, mai ales ca tu vopsesti cu pistoale de top, eu am vopsit integral masini in 3 usi cu 1,5 l de vopsea. Bafta.

Sevastian_Vr6 09-04-13 19:18

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by Sevastian_Vr6 (Post 5428368)
Salut, am si eu o intrebare: Vreau sa fac si eu o reparatie pe vopsea mata, ma poate ajuta si pe mine cineva, am niste praguri care au fost chituite pe masina si acum vreau sa le dau jos, cum pot face cu jmirgheluitul si vopsitul fara sa se vada imbinari si alte alea? Mersi anticipat.

Sa inteleg ca niciunu nu stie sa ma ajute si pe mn?

sharkky 10-04-13 11:15

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Salutare!

Am un eleron vopsit deja si vreau sa-i schimb culoarea.
Pot matui vopseaua cu 1200 de pe el si apoi sa vin cu noua vopsea?

Multumesc!

wheelman2009 10-04-13 14:28

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@sharky ce intrebi tu exista explicat deja pe topic, dar stiu e greu sa citesti ( oricum dai cu P800, P1200 e prea fin ). Etapele vopsirii le-am explicat si eu si altii, dar cine sa le citeasca.
@sebastian_vr6 ce faci ne tragi de urechi ? Oricum si ce intrebi tu cred ca e deja explicat, iar intrebarea e prost formulata, nu prea inteleg exact ce vrei sa faci, acum ai dat pragurile jos sau acum le montezi ? Chiar asa de greu e sa pui o intrebare cum trebuie si sa explici exact ce si cum ?

blackshaddow 12-04-13 10:23

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
am un litru d evopsea expirata din mai 2012 mai pot face ceva cu ea? sau o arunc
mentionez ca,cutia nu a fost desfacuta niciodata

vinyl 13-04-13 21:40

Nuante de negru pentru vopsire integrala
 
1 Attachment(s)
Salut!
Doresc sa-mi revopsesc masina integral insa nu stiu ce fel de negru sa aleg.
In principiu imi doresc ca rezultatul final sa semene pe cat posibil cu imaginea de mai jos.
Stie cineva codul culorii din poza? Sau alte nuante la fel de frumoase pe care le-as putea alege?

dent_doctor1982 14-04-13 10:13

Re: Nuante de negru pentru vopsire integrala
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vinyl (Post 5438540)
Salut!
Doresc sa-mi revopsesc masina integral insa nu stiu ce fel de negru sa aleg.
In principiu imi doresc ca rezultatul final sa semene pe cat posibil cu imaginea de mai jos.
Stie cineva codul culorii din poza? Sau alte nuante la fel de frumoase pe care le-as putea alege?

salut , uite codul :

LY9B - Brilliantschwarz

uite si o poza ,cam asa iese ,

ronaldo93 15-04-13 22:14

Re: Nuante de negru pentru vopsire integrala
 
504 klar de la policolor este nemetalizata negru pur. asa am eu o masina vopsita. daca vrei iti arat poze

vinyl 15-04-13 22:56

Re: Nuante de negru pentru vopsire integrala
 
Poti posta poze, te rog !

iBogdannn 15-04-13 23:30

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Am si eu o intrebare , care sunt cele mai recomandate spray'uri pentru vopsit ?(Ma refer la ceva ce se gaseste prin orase) Vreu sa-mi vopsesc oglizile albe.

1 daca vopsesc la spray nu mai dau cu lac(tot spray) ?
2 sunt spray'uri cu vopsea si lac ?
3 elementele de plastic care vin din fabrica cum trebuie pregatite pentru a prinde vopseaua ?
4 in ce conditii este recomandat sa "vopsesc" ? (Aici ma refer la o janta , o oglinda , un dandou ..
5 se poate vopsi local ? Adica am doua aripi atinse si o portiera . Am inteles ca se practica tehnica asta si ma gandesc ca ies mult mai ieftin asa , chiar daca se va observa o mica diferenta .
6 dupa cum am mai zis , mai vopsesc elemente mai mici la spray , as vrea niste sfaturi ? Eu slefuiam , dadeam cu un spray spritchit apoi cu vopsea si lac (toate la spray)

Va multumesc


All times are GMT +2. The time now is 22:59.

- Copyright 2024 4Tuning