Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

71-LEX 14-01-12 00:21

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
mersi de raspuns...pana la urma cred ca o sa raman la culoarea ei sau ii fac un verde mat :D .poate o iesi bine.

gabriel2367 16-01-12 22:38

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
In legatura cu efectul cameleon e o discutie lunga . Pe scurt , nu se poate prepara din nici in fel de pigmenti , perle sau xiralici din comert . Se cumpara ca atare si costa de la 400 la 1200 euro , in functie de producator . Se aplica , atentie , numai pe un substrat negru , pentru a obtine efectul maxim . Aplicarea profi se face in trei straturi plus egalizarea finala , asta tot pentru siguranta obtinerii unui efect maxim , daca tot vorbim de o caruta de bani . Nu puneti botul la tot felul de sfaturi non profi . Cameleonul nu este o vopsea in adevaratul sens al cuvintului , dar se comporta ca atare . Este o suspensie de cristale prismatice micrometrice care descompun lumina alba in culorile curcubeului cind aceasta este inghitita de stratul negru de dedesubt . O parte din aceste culori se intorc catre ochi , datorita unui tratament chimic aplicat acestor cristale .

madatzuhk 31-01-12 20:36

Vopsea Bleu Ottoman
 
4 Attachment(s)
Vand vopsea auto metalizata KLAR, culoarea este bleu ottoman facuta de renault.
Mentionez este intreaga si sigilata.
Tel: 0784 15 07 92

Pret: 130 lei cutia !

tracky 11-03-12 19:54

Rugina dupa 2 luni ??
 
In urma unui accident a trebuit sa schimb capota cu una aftermarket si am vopsit-o la un service cu pretentii din Bucuresti . Imi puteti spune cum de mi-a aparut rugina dupa 2 luni de la vopsire ? Ce sa le fac alora de la service ?

mihai18bz 12-03-12 19:30

Re: Rugina dupa 2 luni ??
 
Ce poti face ? Sa te duci la ei, sa le mai dai o data bani sa o vopseasca din nou :D

Geo_ZGA 12-03-12 21:09

Re: Rugina dupa 2 luni ??
 
Termina cu sfaturile astea de cacao... daca nu stii ce vorbesti, macar abtinete-te.
Daca mai ai devizul de plata si orice alte hartii ti-au mai dat ei la mana, care sa dovedeasca ca ai vopsit capota la ei acum 2 luni, du-te la ei frumos, explica-le cu calm si roaga-i sa-ti curete capota, sa o degreseze bine si sa o vopseasca din nou, fara sa le mai platesti ceva.
La orice lucrare facuta cu acte, exista ceva numit... garantie ;) Din cate tin minte, la vopsitorie/tinichigerie era de 6 luni parca.
Daca nu vor, ii poti ameninta cu o reclamatie... pe care chiar o poti face, dar nu stiu carei autoritati (OPC?!).

AdrianSB 13-03-12 06:23

Re: Rugina dupa 2 luni ??
 
Da la Oficiul pentru Protectia Consumatorului (OPC) acolo faci o reclamatie scrisa in care sa includa si pretentia ta . Aceea poate fi restituirea banilor ce i-ai achitat pentru vopsire sau revopsirea elementului . O astfel de cerere , dar in alt domeniu , facusem si eu la un moment dat si s-a solutionat in 2 saptamani . La mine restituirea banilor platiti pentru serviciul oferit , iar firma prestatoare de servicii a mai luat si o amenda destul de consistenta .
PS In cazul in care mergi pe varianta OPC , trebuie obligatoriu sa ai acte doveditoare , de genul : - factura , chitanta sau macar un deviz de service din care sa reiasa data la care a fost predata lucrarea , pretul achitat , denumirea societatii

grigoreionut 15-03-12 08:12

Re: Rugina dupa 2 luni ??
 
ai 6 luni de garantie
dute peste ei cu actele si se rezolva
bine aqm depinde si de service care sunt regulile

claudiugtt 18-04-12 19:42

metal flake...cine ma ajuta ....
 
am nevoie de cineva experimentat sami dea cateva detali ....cea ce nu stiu ..diuza de cat sa fie la pistol ca sa pot imprastia fulgi...si alte secrete daca mai stiti ...sau un nr de telefol la cineva care a facut asa ceva...va multumesc

Zakk 18-04-12 22:02

Re: metal flake...cine ma ajuta ....
 
da ma cu lac de unghii cu sclipici ca iese belea doar sa iei o bidinea si o galeata :))) Si hai odata cu geamurile alea clare ca vine renou si nu am geamuri la el :)))

gavish 06-05-12 14:50

vopsea mata
 
vreau sa-i dau o culoare mata la masina, mai exact negru mat, ca pana acum am avut colant si nu mi-a placut. daca imi da culoarea negru mat o sa iasa exact culoarea acelui colant mat?

bmwwill 06-05-12 21:59

Re: vopsea mata
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by gavish (Post 5011927)
vreau sa-i dau o culoare mata la masina, mai exact negru mat, ca pana acum am avut colant si nu mi-a placut. daca imi da culoarea negru mat o sa iasa exact culoarea acelui colant mat?

am avut un bmw facut negru mat , negru mat de la standox si lac mat peste , daca faci asa iese mai frumos decat colantul uite si o poza..

gavish 06-05-12 23:45

Re: vopsea mata
 
si cat te-a costat? zgarieturile nu ies in evidenta? adica nu se vede urat? ca la colant nu-mi placea cum arsta

flaviusgl 07-05-12 17:01

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
stie cineva o vopsitorie buna in timisoara?

Grafiku 21-05-12 17:21

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Salutare tuturor.Vin si eu cu una bucata problema..un un passat din 98 care pe ici colo are rugina puscata..la aripi mai exact.Pe plafon am obs ca s-a dus pe o buna bucata lacul..presupun ca lac e..a ramas vopseaua mata sa zic asa..si daca bag unghia se duce ca lacul de pe unghii..pe o oglinda la fel..aceeasi problema..plus de asta o usa se vede ca are o nuanta diferita fata de restul masinii.Acuma ce as vrea eu,in vreo 2 luni ma duc in tara..acum sunt in Londra..si o data ajuns acasa vreau sa o revopsesc.Masina e alba..si as vrea tot alb..pt ca imi place..arata foarte bine,doar ca as vrea un alt alb,mai exact mat...Vad ca printre voi sunt adevarati meseriasi,va rog mult sa imi dati cateva sfaturi,ce vopsele,lacuri sa cumpar,daca stiti si cv preturi nu m-ar supara..eventual as putea sa ma interesez si aici,sa vad cum sta treaba,poate sunt mai calitative..orice parere e binevenita.Ar mai fi un moft de al meu,plafonul negru,la fel mat..dar presupun ca e la fel ca si restul masinii doar o alta vopsea,alta culoare.Infine,nu ma mai lungesc,va las pe voi sa ma sfatuiti.


All times are GMT +2. The time now is 01:05.

- Copyright 2024 4Tuning