Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

Lucian MC 24-09-11 20:54

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Voi cum faceti ca sa nu aveti gaurele in chit. Ma obsedeaza chestia asta si nu stiu cum sa ii dau de cap.

aleks 25-09-11 21:19

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
In principiu filler peste suprafaţa finisată, iar dupa uscare (aprox 12-24 ore, pentru siguranta) matuiesti fillerul pana devine lucios, apoi chit de finisaj la tub in eventualele gaurele.
Si nu fa greseala sa slefuiesti la apa, slefuieste cu smirghel fin la rotativa, 400 e suficient, apa mai folosesc numai mesterii prin garaje la vopsit Dacii.

Lucian MC 26-09-11 22:34

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Multumesc de sfat,dar cum ramane cu gaurele micute ,nu ma refer la pori ma refer la gaurele de un milimetru poate chiar mai bine pe care sprit -chitul sau fillerul nu le acopera? eu incerc sa dau chit peste ele dar de fiecare data nu prinde in acele gaurele cand slefuiesc.

aleks 27-09-11 12:09

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by Lucian MC (Post 4608522)
Multumesc de sfat,dar cum ramane cu gaurele micute ,nu ma refer la pori ma refer la gaurele de un milimetru poate chiar mai bine pe care sprit -chitul sau fillerul nu le acopera? eu incerc sa dau chit peste ele dar de fiecare data nu prinde in acele gaurele cand slefuiesc.

Chitul de finisare la tub e o chestie care arată ca o pastă de dinţi aşa, din aluminiu, cu un interior gălbui-maroniu. Ăsta e rolul ei, să acopere găurelele alea minuscule de nu le rezolvă chitul normal, cu īntăritor, la cutie, pe care-l găseşti peste tot. S-ar putea să-l găseşti doar la service-uri, mie mi-l aduce un distribuitor de produse specifice, dar sunt foarte multe service-uri care vānd direct, şi mai mult de 10-15 lei nu costă.

Lucian MC 27-09-11 19:25

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Mersi de pont. eu foloseam doar chit fara fibra si imi ieseau peri albi ca nu reuseam sa acopar tot. Inca ceva are careva un mic indrumar cum sa reglez pistolul de vopsit . Am cu manometru.
Ce presiuni,de unde fac reglaje la ce si cum. Multumesc mult.

turbojack 28-09-11 12:26

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Fiecare pistol se regleaza altfel.
Presiunea de lucru este 2-4 bar.

brotacel 28-09-11 17:54

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
sal baieti , stiti cumva cum pot sa curat banda adeziva de pe bandouri mi sau dezlipit si a ramas urme banda daia ?si inca ceva mi au vopsit asa zisi meseriasi si acum mi se cojeste vopseaua aveti idee daca pot sa o curat ?

aleks 28-09-11 22:57

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by brotacel (Post 4612022)
sal baieti , stiti cumva cum pot sa curat banda adeziva de pe bandouri mi sau dezlipit si a ramas urme banda daia ?si inca ceva mi au vopsit asa zisi meseriasi si acum mi se cojeste vopseaua aveti idee daca pot sa o curat ?

cureţi cu degresant auto.
ţi se cojeşte pentru că ori nu ţi-a pregătit cum trebuie piesa (degresat prost sau nu s-a mătuit cum trebuie etc). poţi revopsi, altfel lasă acolo, că-ţi faci aiurea de treabă...

flaviuf 29-09-11 11:22

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Stie cineva in ce categorie s-ar integra vopseaua Dupont? Merci anticipat!

brotacel 29-09-11 14:16

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 4612632)
cureţi cu degresant auto.
ţi se cojeşte pentru că ori nu ţi-a pregătit cum trebuie piesa (degresat prost sau nu s-a mătuit cum trebuie etc). poţi revopsi, altfel lasă acolo, că-ţi faci aiurea de treabă...

da nu a matuit inainte de a vopsii, ideea e ca vreau sa o polihsez, nu as putea sa o matuiesc cu smilghel 2000,3000 si dupaia polishata ?

Lucian MC 29-09-11 19:23

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Se poate foarte bine cu smirghel de 1500-2000 inainte sau pasta abraziva cu pasla.

aleks 29-09-11 21:31

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Daca se exfoliază vopseaua, cum spui, poţi să-i dai cu colac şi lumānare, ori o revopseşti, ori nu arunca banii pe polish.

mike-fullspeed 29-09-11 22:05

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by flaviuf (Post 4613418)
Stie cineva in ce categorie s-ar integra vopseaua Dupont? Merci anticipat!

Se incadreaza in categoria premium!

Dybu 09-10-11 11:13

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by brotacel (Post 4612022)
sal baieti , stiti cumva cum pot sa curat banda adeziva de pe bandouri mi sau dezlipit si a ramas urme banda daia ?si inca ceva mi au vopsit asa zisi meseriasi si acum mi se cojeste vopseaua aveti idee daca pot sa o curat ?

Salut pentru banda dubla adeziva este o radiera speciala de la 3m.foarte buna.

03HNO 12-10-11 17:51

vopsire ieftina jante
 
1 Attachment(s)
salutare. am niste jante f urate si ca model si ca aspect. ma gandeam sa dau o vopsea pe ele apoi un lac. au ciobituri destule iar in unele locuri nu por ajunge sa raspaluiesc vopseaua veche. timp n-am prea mult ca vreau sa pun anvelope de iarna pe ele si speram macar sa le aduc un plus cu o vopsea proaspata. e ok sa dau pe ele cu spray? ma gandeam la unul care imita cromul


All times are GMT +2. The time now is 13:40.

- Copyright 2024 4Tuning