Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Achizite Audi A3 & A4! Pareri! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/208006-achizite-audi-a3-and-a4-pareri.html)

roba_florin 09-09-10 00:17

Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Salut tuturor :)
Vreau sa imi achizitionez una din masinile din titlu, Audi A3 Sau A4 model 95-99 si nu stiu ce si dc sa aleg :)
Tin sa mentionez k am condus ambele modele si ambele sunt superbe :)
Insa ce nu stiu, cum este intretinerea la ele si ce fel de masini sunt... pica des? sunt fiabile? chestii deastea :) va rog sa ma ajutati :)
Multumesc

ZaNe94 09-09-10 07:47

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Cam ca la golf 4 si passat b5 :-?
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...

roba_florin 09-09-10 11:55

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3645041)
Cam ca la golf 4 si passat b5 :-?
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...

ambele modele imi plac ... insa pot spun k a3-ul ar avea un minus, cele 2 usi :)
prefer o masina cu 4 :">
ms pt raspuns :P astept si altele :P

Laptiucu 09-09-10 13:01

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.

roba_florin 09-09-10 13:27

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3645782)
modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.

portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke :)
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi :|

Laptiucu 09-09-10 14:14

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.

shadow 09-09-10 14:47

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by roba_florin (Post 3645852)
portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke :)
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi :|

Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...

ZaNe94 09-09-10 17:16

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by shadow (Post 3646036)
Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...

nu te supara, dar cred ca el hotaraste ce masina si de ce sa o ia, no? e o chestie destul de ceausista sa avem toti dacii si matizuri (sau alte masini low cost)

Laptiucu 09-09-10 20:40

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
zane94 ideea lui shadow (daca am ineles bine) este ca decat un audi de 10 ani luat doar ca e audi (desi omu stie ca nu e cea mai ieftina la intretinere vrea una) mai bine o dacie sau matiz cu care sa mergi 4-5 ani fara investitii (ma refer mai degraba la logan decat dacie si matiz dar daca tot le-ai adus in discutie am zis sa continui in aceeasi nota).

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.

ZaNe94 09-09-10 21:55

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
da, da poate isi ia audi sa agate fete :-?, ce treaba avem noi sa il judecam.

VirusicaX 09-09-10 21:56

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Eu conduc matiz si sunt foarte mandru de asta. Pe langa matiz mai conduc o dacie break si un olcit. Mandru ca sunt roman....dar macar pe astea pot sa le intretin :-).

Daca ajung director imi iau si eu masina mai potenta....pana atunci :-) matizul e chiar fainut....dacia break e incapatoare....si in olcit urla motorul (macar atat).

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.

roba_florin 10-09-10 00:50

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3645968)
Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.

ok! o sa scriu citetz pt toata lumea ;)
piesele nu mi se par nici mie exagerat de scumpe :) iar ca masina cred ca as prefera a4! imi place!

roba_florin 10-09-10 00:54

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by VirusicaX (Post 3647099)

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.

Bugetul meu ar fi pe undeva pe la 4500E. iar km/an in mare sincer nu stiu sa zic...pe undeva pe la 15-20.000 si alte mici detalii...prietnii imi zic ca sunt al dracului de zgarcit :)) si totusi vreau audi :D

roba_florin 10-09-10 00:59

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3646884)
.

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.

Nu ... nu imi storc buzunarele pt a cumpara masina asta :) o iau pt ca imi place .. iar daca pica ceva la ea cred ca imi pot permite sa nu o tin in parcare si sa fac doar pe fudulu' ;)


app de picat piese si chestii deastea :) nimeni nu imi zice nici un minus la niciuna din masini ? sunt chiar atat de bune? nu au nici o defectiune care sa apara mai des la aceste modele?
ms!

marele_pitik 10-09-10 01:07

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
credeti k as putea gasi un a3 undeva la 2500E cat de cat bunicel?


All times are GMT +2. The time now is 17:37.

- Copyright 2026 4Tuning