Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-10, 01:17   #1
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Salut tuturor
Vreau sa imi achizitionez una din masinile din titlu, Audi A3 Sau A4 model 95-99 si nu stiu ce si dc sa aleg
Tin sa mentionez k am condus ambele modele si ambele sunt superbe
Insa ce nu stiu, cum este intretinerea la ele si ce fel de masini sunt... pica des? sunt fiabile? chestii deastea va rog sa ma ajutati
Multumesc
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 08:47   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Cam ca la golf 4 si passat b5
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 12:55   #3
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
Cam ca la golf 4 si passat b5
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...
ambele modele imi plac ... insa pot spun k a3-ul ar avea un minus, cele 2 usi
prefer o masina cu 4 :">
ms pt raspuns :P astept si altele :P
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 14:01   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 14:27   #5
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.
portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 15:14   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 15:47   #7
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by roba_florin View Post
portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi
Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 18:16   #8
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...
nu te supara, dar cred ca el hotaraste ce masina si de ce sa o ia, no? e o chestie destul de ceausista sa avem toti dacii si matizuri (sau alte masini low cost)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 21:40   #9
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

zane94 ideea lui shadow (daca am ineles bine) este ca decat un audi de 10 ani luat doar ca e audi (desi omu stie ca nu e cea mai ieftina la intretinere vrea una) mai bine o dacie sau matiz cu care sa mergi 4-5 ani fara investitii (ma refer mai degraba la logan decat dacie si matiz dar daca tot le-ai adus in discutie am zis sa continui in aceeasi nota).

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 22:55   #10
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

da, da poate isi ia audi sa agate fete , ce treaba avem noi sa il judecam.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 22:56   #11
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Eu conduc matiz si sunt foarte mandru de asta. Pe langa matiz mai conduc o dacie break si un olcit. Mandru ca sunt roman....dar macar pe astea pot sa le intretin .

Daca ajung director imi iau si eu masina mai potenta....pana atunci matizul e chiar fainut....dacia break e incapatoare....si in olcit urla motorul (macar atat).

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 01:50   #12
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.
ok! o sa scriu citetz pt toata lumea
piesele nu mi se par nici mie exagerat de scumpe iar ca masina cred ca as prefera a4! imi place!
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 01:54   #13
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.
Bugetul meu ar fi pe undeva pe la 4500E. iar km/an in mare sincer nu stiu sa zic...pe undeva pe la 15-20.000 si alte mici detalii...prietnii imi zic ca sunt al dracului de zgarcit ) si totusi vreau audi
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 01:59   #14
roba_florin
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
.

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.
Nu ... nu imi storc buzunarele pt a cumpara masina asta o iau pt ca imi place .. iar daca pica ceva la ea cred ca imi pot permite sa nu o tin in parcare si sa fac doar pe fudulu'


app de picat piese si chestii deastea nimeni nu imi zice nici un minus la niciuna din masini ? sunt chiar atat de bune? nu au nici o defectiune care sa apara mai des la aceste modele?
ms!

Last edited by roba_florin; 10-09-10 at 02:01.
roba_florin is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 02:07   #15
marele_pitik
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!

credeti k as putea gasi un a3 undeva la 2500E cat de cat bunicel?
marele_pitik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -