![]() |
Dilema
Mi-am cumparat un nou HU (Pioneer DEH-P80MP) la care o sa leg 2 boxe Infinity de 100W RMS pe 4 ohmi. Problema e ca pe fata nu am boxe bune si ma gandeam la un mic upgrade. Am dat peste Infinity KAPPA 652.7I care mi se par foarte bune si ca putere si ca gama de frecvente. Insa apare o problema: in cartea Cd-player ului recomanda boxe care sa aiba impedanta cuprinsa intre 4 si 8 ohmi, altfel existand riscul de a praji boxele, iar toate modele KAPPA coaxiale sunt pe 2 ohmi. Ce riscuri sunt daca le pun pe masina?
Daca se poate as vrea si niste recomandari la alte boxe care pot fi puse fara problema(atata timp cat sunt tot Infinity :)) ) |
Re: Dilema
Prima mare greseala ( la moda de altfel ) e ca ai cumparat difuzoare care sunt facute pentru amplificator, si nu pentru HU.
Imagineaza-ti un BMW seria 7 pe care pui un motor de 1.1 ! Difuzoarele Infinity de care vorbesti sunt facute la 2 ohmi sa functioneze pe amplificatoare ce suporta impedanta asta. Daca nu vreti sa folositi amplificatoare, nu mai aruncati banii pe difuzoare scumpe. NU se va auzi mai tare daca scrie pe ele ca au multi watti, ba din contra... Ca raspuns la intrebarea ta, daca le pui pe cele de 2 ohmi pe HU vei praji finalii. Daca vrei Infinity neaparat, cauta orice difuzor care are 4 ohmi si putere cit mai mica. Daca nu gasesti, cauta alta marca . |
Re: Dilema
pai uite ce am gasit io aici
difuzoare pe 2 cai diametru 89 mm putere 25W RMS, 90W max sensibilitate: 90dB raspuns in frecventa: 85Hz - 21kHz impedanta 4 ohmi adancime instalare: 1-7/16" arata cat de cat binisor din punct de vedere estetic... k watzi...25rms sau aici difuzoare pe 2 cai diametru: 16cm putere RMS: 60W (180W max) SPL: 92dB raspuns in frecventa: 53Hz - 21kHz impedanta: 4 Ohmi bafta |
| All times are GMT +2. The time now is 14:32. |
- Copyright 2026 4Tuning