![]() |
BMW e30s50 turbo by EPS
1 Attachment(s)
Este vorba de masina lui Bobi mom pentru cei care o stiu.
Motorul este S50B30 reconditionat complet cu urmatoarele modificari: Pistoane JE Biele Pauter Garnitura MLS Cometic Prezoane chilasa ARP Vanos anulat by EPS Ambreaj Clutchmasters FX400 Volanta usoara Injectoare 630cmc Pompa benzina Walbro Kit turbo custom cu o turbina T4 60-1 Ecu remap by EPS Presiune era de 0.9bar cu turbina t4 cand a fost facut testul dyno, masina in prezent are o turbina Garrett GT40 si merge pe 1.2bar. |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Sunt surprins, tragea extraordinar de bine pentru caii astia, comparativ cu mine as fi zis cel putin 600 cp la motor.
Am vazut masini de 500 cp, care nu aveau nici pe jumatate nervul ei. La mai mare cu turbina asta noua. |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Frumos...presupun ca asta era facu pe dyno cu intertie, daca asa e aici avem rapsunsul de ce merge atat de bine...cuplu de la turatii medii pana la limitare!
Cred ca pe strada in a 2. de la 3000 are presiune si de la 3400-3500 full boost. |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
Cu gt40 a urcat si zona de intrare cu aproximativ 500 de ture in plus pentru full boost 1.2bar. Fiind o masina pentru drag race cred ca este importanta puterea la turele mari in cazul asta dupa 6000.... |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Ce A/R are turbina, galeria e divided sau cele 6 tevi sunt impreuna inante de turbo?
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
Galeria este 6 in 1, din ce am studiat nu cred ca este o diferenta mai mare de ~200 ture din asta. Nici pe afara nu se agita lumea sa faca asta pentru ca nu se merita. Ai tu experiente cu si fara split pulse??? |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Pe motoare de 6 cilindri trebue neaparat split pulse. Asta din cazua ca daca nu pui in fiecare 120 de grade primeste un puls. Care ciscula cu viteza sunetului cu o presiune mare, cam 4 bari. daca nu e split pulse avecreaza evacaurea la un alt cilindru unde chiar incepe sa inchida supapele de evacuare si forteaza o oarecare cantitate de gaze inapoi.
Asta daca nu ai presiune mai mare la admisie decat inainte de turbo. Diferenta mare consta in temperaturi mai mici la supape, golire mai efficienta a cilindreei si prin asta avans mai mare, toate astea iti da putere mai mare, si din cauza ca pulsurile respective sunt mai comparce (jumatete de volum) dau un spull up mai rapid. Eu si la motoare de 4 cilindrii asi folosi split pule. Experienta, acum vine la mine un bmw cu galerie 6 in 1 si imi plateste 800e fasa fac una 6 in 2, si am citit o groaza de carti despte diesel turbo (doar acolo aparuse turbinele) unde de 40 de ani absolut toti constructorii folosesc split pulse...wander why. Toate literatura ce am citit spune ca la 4 cilindre inca nu e motivatie mare, dar merita pus. Ex e caterpillar |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
E criminala masina lu bobi am vazut-o la tulcea pe a3a te speriai cum tragea.Mai greu cu plecarea speram ca o sa se rezolve si problema asta.Felicitari wpp si catalin pt munca.
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
Maaaaaamaaaaaaaa Hexer fa ceva cu tastatura aia ....ca mai ametit!!!! Daca nu spune-mi adresa si iti trimit eu una qwerty normala!!!!! |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
Multumim pt orice interventie...probabil nu esti singurul care stii sa si explici altora ,insa cred ca esti unul dintre putinii care o faci de fiece data cu bunavointa, fara a avea mania secretelor ,precum unii dintre noi din pacate:( (nu e vb musai de interlocutor ,ci de toti ceilalti vizitatori ai topicului unde postezi) |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
1 Attachment(s)
Ce sa mai zic...bravo voua (EPS)...mashina trage spectaculos...s-a vazut si aseara!
Atasez si ultimul grafic de Dyno! |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Pfuuu :) No comment :) Felicitiari :) 27 martie Ungaria?
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
felicitari si la mai multe victime :) |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
felicitari pentru cifrele obtinute :shock::shock:
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:03. |
- Copyright 2026 4Tuning