Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   xenon bmw e36 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/167170-xenon-bmw-e36.html)

ALINe36 09-02-10 19:45

Re: xenon bmw e36
 
nu ma lasa popa sa parchez in fata besericii ....ca cica merg cu lucratura diavolului.......si tot nu imi bag mintile in cap ......nu iti mai zic nimic ca te reslect ca ai pisica .......hai bft si toate cele bune

Sparkle_81 09-02-10 23:29

Re: xenon bmw e36
 
De acord cu Sprinter

VN23TDR 10-02-10 11:39

Re: xenon bmw e36
 
Sprinter nu te mai agita frate.. crezi ca daca i-ai zis tu sa-si dea xenoanele jos de pe masina ca are faruri fara lupa si ii deranjeaza pe cei din contrasens asta va face? Tot ca el face.
Sa va uitati cu prima ocazie la un logan cu xenon care vine din fatza. Va place?
Cu 200-300 de lei iti schimbi farurile cu unele cu lupa si chiar si fara xenon o sa ai o vizibilitate imbunatatita. Eu am dat jos si geamurile alea rotunde din far si noaptea la drum lung nici n`am nevoie de faza lunga. Noroc!

sprinter 10-02-10 13:50

Re: xenon bmw e36
 
Quote:

Originally Posted by VN23TDR (Post 3071005)
Sprinter nu te mai agita frate.. crezi ca daca i-ai zis tu sa-si dea xenoanele jos de pe masina ca are faruri fara lupa si ii deranjeaza pe cei din contrasens asta va face? Tot ca el face.
Sa va uitati cu prima ocazie la un logan cu xenon care vine din fatza. Va place?
Cu 200-300 de lei iti schimbi farurile cu unele cu lupa si chiar si fara xenon o sa ai o vizibilitate imbunatatita. Eu am dat jos si geamurile alea rotunde din far si noaptea la drum lung nici n`am nevoie de faza lunga. Noroc!

Ma gandesc ca poate o mai exista si un pic de bun simt printre cei vii... e un minim de decenta, sunt ferm convins ca nu o sa le dea jos, dar poate o sa ii duca capu sa investeasca 300 ron in niste faruri cu lupa... pentru ca cum ai spus si tu vizibilitatea este net imbunatatita... sau macar sa le regleze in asa fel incat sa poata sa mearga si cei din jur cand e el prin zona...

@ ALINe36: nu e nevoie sa ma respecti pentru ca am pisica, respectu se castiga pentru caracter, asa ca nu am nevoie de respectul tau la modul asta. Si fie vorba intre noi, nici macar nu am masina, bag si eu lumea in seama pe forumuri.

ionut_22 16-02-10 12:31

salut
 
am si eu o intrebare, vreau sa-imi pun si eu xenon trebuie sa fac modificari pt asa becuri sau cum nu ma pricep, Am auzit ca ai vizibilitate mai buna ca astea galbui.
Multumesc?

plictisit 16-02-10 20:40

Re: salut
 
Quote:

Originally Posted by ionut_22 (Post 3091649)
am si eu o intrebare, vreau sa-imi pun si eu xenon trebuie sa fac modificari pt asa becuri sau cum nu ma pricep, Am auzit ca ai vizibilitate mai buna ca astea galbui.
Multumesc?

vizibilitatea mai buna ai cu xenonul, si nu trebuie sa faci nici o modificare, pur si simplu schimbi becurile si gasesti un loc pentru cutiutele alea in care sa stea mai fixe sa nu se miste ..

ionut_22 17-02-10 08:49

Re: salut
 
cam cit ma ajung becurile doar pe faza scurta sunt scumpe sau acceptabile eu ma mai gindeam ca daca sunt scumpe sa pun imitatie de xenon ce zici ai vizibilitate mai buna cu alea fata de astea pe care le am eu adica galbui sa nu se merita sa pun imitatie de xenon?

DEVIL's Style 25-02-10 01:52

Re: xenon bmw e36
 
Quote:

Originally Posted by ALINe36 (Post 3065603)
sprinter nu te mai agita atata, ca daca indrepti faturile le cea mai joasa pozitie nimeni nu mai are de suferit.....daca te interesezi bine ultimele modele de bmw au xenon de 8000k din fabrica,iar daca 10000k pe faza luga ti se pare mult ...gandestete ca aceasta de foloseste cand nu ai pe nimeni in fata.....si inceteaza cu injuriile ca dumnezeu iti fulgera matza......


Sa imi aduci tu bmw din fabrica cu xenon de 8000 K pe lunga si eu iti dau ce iti doreste sufletul tau!!! Ca sa nu mai zic de 10 mii si mai ales pe lunga . Tu te gandesti ce la ce afirmatie ai facut? Xenon pe lunga iti pui cu aceeasi conditie cum e si pe scurta .. sa ai lupa si sistem de autoleveling ... Pe scurta mai merge sa pui pe un fac clar sau cu lupa xenon ....atata timp cat permite si farul si e reglat bine. Pe lunga sunt impotriva atata timp cat nu se indeplinesc conditiile mentionate mai sus , pentru ca deranjeaza foarte tare participantii la trafic.

Imitatiile de xenon sun exact PRAF. Un bec halogen infasurat in naiba stie ce de culoare albastra, mai rau faci ;)


Cum spuneau si colegii fa bine si cumparati un set de faruri cu lupa [ daca o sa cauti atent gasesti si tutoriale cum sa instalezi lupa pe faza lunga daca tii neaparat , dar iti garantez eu ca odata ce ai sa pui xenon pe scurta , rareori vei mai folosi faza lunga. Culoarea care tio recomand e 4300K 5000K 6000K maxim!!

Darkside_89 27-02-10 09:10

Re: xenon bmw e36
 
Are perfecta dreptate Sprinter,diferenta dintre 4300k,6000k,8000k...etc..este data de intensitatea culorii,nici de cum de putere de ilminare pe sosea.

plictisit 27-02-10 18:11

Re: salut
 
Quote:

Originally Posted by ionut_22 (Post 3094357)
cam cit ma ajung becurile doar pe faza scurta sunt scumpe sau acceptabile eu ma mai gindeam ca daca sunt scumpe sa pun imitatie de xenon ce zici ai vizibilitate mai buna cu alea fata de astea pe care le am eu adica galbui sa nu se merita sa pun imitatie de xenon?

eu am luat pentru in e36 cu 2 mil 200, gasesti pana in 2 mil 500, ceva de genul

SM 88 VOX 27-02-10 20:43

Re: xenon bmw e36
 
Quote:

Originally Posted by BMMWe36 (Post 3127704)
Are perfecta dreptate Sprinter,diferenta dintre 4300k,6000k,8000k...etc..este data de intensitatea culorii,nici de cum de putere de ilminare pe sosea.

Intensitatea de 4300k are cei mai multi lumeni. Cu cat urca in valoare intensitatea lumenii scad deci in consecinta iluminare mai proasta.

valipimp 26-04-10 10:18

Re: xenon bmw e36
 
la ce bani gasescfar cu lupa ? originale..


All times are GMT +2. The time now is 04:14.

- Copyright 2024 4Tuning