Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-10, 23:08   #1
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default xenon bmw e36

de fapt mai multe antrebari...[este un e36 316 din 91]..
1--as vrea sa ai pun un xenon...ce ami recomandati ???
2--cum as putea sa ai mai adaug niste caluti..[fara a schimba motoru]
3--cam care este consumu la un 316...al meu consuma cam 11-12% an oras..stiu ca sunt vinovate si rotile [225/45/17-235/45/17]dar......
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:39   #2
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: xenon bmw e36

1. Iti recomand sa-ti pui xenon cu temperatura de 4300k, daca ai obc iti recomand ballast de 55w (ca sa nu iti dea eroare de bec ars), daca nu atuncea e bun si de 35w, si bine inteles daca nu ai faruri cu lupa nici vorba sa pui xenon pentru ca ii orbesti in ultimul hal pe ceilalti participanti la trafic.
2. Filtru sport, scoate catalizatorul, soft. Mai sunt si alte modalitati dar alea implica bani seriosi.
3. In oras un 316i mananca cam 10-11 e normal, dar la rotile care le ai tu pe motorul ala e overkill, parerea mea e ca sunt exagerat de late cauciucurile pentru motorul ala, ma mir ca nu mananca mai mult masina. Iti recomand niste cauciucuri mai inguste si ai sa vezi ca vei avea sprint mai bun, consum mai bun poate chiar si unghiul de bracare mai bun, dar nu vei avea aceeasi stabilitate ca si cele pe care le ai acuma.

Si nu in ultimul rand iti recomand ca masina sa fie din punct de vedere tehnic impecabila si dupa aia sa bagi banii in alte chestii care nu sunt asa de urgente.

Succes.
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 09:50   #3
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: xenon bmw e36

1.... sustin ce zice sm 88 vox... xenon puneti doar daca ai lupa pe faruri, iar la anul respectiv,91 masina sigur a avut de fabrica asa ceva. Deci daca nu ai avut farurile schimbate vre o data, trebuie sa ai lupa.
2. decat sa investesti bani in motorul ala mai bine iti pui alt motor, mai ales ca este generatie veche, m40 cu distributie pe curea... (un 2.0 il gasesti si la 200 E in stare super ok). Nu merita sa investesti bani in el pentru simplul fapt ca bagi o groaza de bani sa scoti ceva din el, iar ceea ce scoti este infim... si ca sa iti faci o idee un soft decent pleaca de la 150 ~ 200E..
3. Consumul e cam unde trebuie, mai ales ca are varsta care o are...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 20:43   #4
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: xenon bmw e36

da ..masina are obc[dar nu a fost asa din fabrica]asa ca ma nu cred ca se pune problema de eroare ,iar farurile sunt cu lupa [prostiile acelea de la dayline care nu se pot regla decat cu surubelnita ]...problema era sa nu cumva sa ami strice calculatoru...iar an ceea ce priveste motorul speram sa gasesc o modalitate acceptabila fara sa al schimb..[am un 2000 vanos dar am anteles ca e mare taxa de omologare + consumul+asigurarea+impozitu
...oricum merci mult pentru raspunsuri.
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:03   #5
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: xenon bmw e36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
da ..masina are obc[dar nu a fost asa din fabrica]asa ca ma nu cred ca se pune problema de eroare ,iar farurile sunt cu lupa [prostiile acelea de la dayline care nu se pot regla decat cu surubelnita ]...problema era sa nu cumva sa ami strice calculatoru...iar an ceea ce priveste motorul speram sa gasesc o modalitate acceptabila fara sa al schimb..[am un 2000 vanos dar am anteles ca e mare taxa de omologare + consumul+asigurarea+impozitu
...oricum merci mult pentru raspunsuri.
Consumul la un motor 1.8is / 2.0 este mai mic decat la 1.6 ...pentru simplul fapt ca 1.6 nu are putere destula sa traga 1500 de kg dupa el fara sa forteze... cat despre omologare, da un telefon intai, daca nu ai seria motorului trecuta in cartea masinii nu ti mai trebuie absolut nici o omologare din partea R.A.R. + ca un 2.0 are potential infinit mai mare de scos ceva din el fata de un 1.6...

recomand sa iti cumperi faruri originale, sunt de departe cele mai bune...
Calculatorul nu are cum sa ti l strice, de curand mi am montat xenon pe proiectoare & faza scurta si nu am nici o problema, urmeaza si faza lunga ...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:45   #6
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: xenon bmw e36

nu vreau o super putere ..vroia doar sa al fac sa nu se mai taraie...dar cred ca pana la urma o sa renunt la el...are seria trecuta asa ca o sa trebuiasca sa ai fac si omologare...merci mult pt ajutor si scuze pt stres
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 22:18   #7
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: xenon bmw e36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
nu vreau o super putere ..vroia doar sa al fac sa nu se mai taraie...dar cred ca pana la urma o sa renunt la el...are seria trecuta asa ca o sa trebuiasca sa ai fac si omologare...merci mult pt ajutor si scuze pt stres
poti sa te duci sa iti faca cartea masinii din nou, dai acolo o shpaga si iesi mai ieftin decat cu omologarea... 2.0 are 150 de cai... crede ma ca e tot ce ti trebuie....
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:08   #8
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: xenon bmw e36

sprinter...eu n`am trecuta seria motorului in cartea masinii si nu pot face smecheria crede-ma,am batut N drumuri RAR.
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:49   #9
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: xenon bmw e36

Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
sprinter...eu n`am trecuta seria motorului in cartea masinii si nu pot face smecheria crede-ma,am batut N drumuri RAR.
iar eu tit zic ca si eu anam serie motor si merge credema daca te duci asa la ghiseu si il intrebi pe ala da sigur zice ca tre sa platesti ca na ce vrei sa piarda eu vrun ban da ia sari u cu ceva cascaval si ai sa vezi



pentru consum eu zic sa iti pui is asta daca nu vrei forta prea mare in cuplu motor ,, unde la is mai pui si asigurare si impozit mai mic
daca vre 2.0 ai putere mult mai mare si consum cu 1-2 max depinde de forja in plus de is
deci te decizi ce vrei
ca xenoane eu as opta pe 6000k nu 4300k ca bat urat de tot iar lumina nui asa albastra e mai mult alba
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 00:02   #10
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: xenon bmw e36

sal ...eu am un prieten care are pe pisica 8000k faza scurta si 10000k pe faza lunga .....e criminal noaptea ....se opresc toti de pe contrasens chiar si pe faza scurta.....asa am in pln sa imi fac si eu si e de recomandat....iar despre motor :eu am 1.8i si as vrea sa pun un 2.0i....insa as vrea sa stiu cam cat costa aproximativ mana de lucru pt acest transfer....si ce mai implica in afara de omologare ....merci
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 12:30   #11
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: xenon bmw e36

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
sal ...eu am un prieten care are pe pisica 8000k faza scurta si 10000k pe faza lunga .....e criminal noaptea ....se opresc toti de pe contrasens chiar si pe faza scurta.....asa am in pln sa imi fac si eu si e de recomandat....iar despre motor :eu am 1.8i si as vrea sa pun un 2.0i....insa as vrea sa stiu cam cat costa aproximativ mana de lucru pt acest transfer....si ce mai implica in afara de omologare ....merci
E recomandat sa se opreasca cei de pe contrasens ca si a pus un tzaran xenon nesimitit nu? meritati sa fiti luati la palme frate, mai si sunteti mandrii de reusitele voastre.... ati fi in stare sa va puneti 20 de kituri de xenon pe fiecare faza numai sa fiti voi cool... bagati va mintile in cap idiotilor ca pot face accident ceilalti participanti la trafic din cauza voastra ca ii ORBITI, invatati sa pastrati o limita de decenta ca nu sunteti numai voi pe strada.

Last edited by sprinter; 08-02-10 at 12:32.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 18:36   #12
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: xenon bmw e36

cand am deschis topicul asta asteptam niste raspunsuri la antrebarile pe care le aveam...nu banuiam ca o sa ancepeti sa va certati...oricum merci celor care mi-au raspuns...am instalat un xenon [turcesc cred ca este]care merge foarte bine...este de 6000 k[35w]...parca cam prea mare pt ca a trebuit sa reglez farurile sa bata mult mai jos ca sa nu ai orbesc pe bieti oameni care veneau din sens opus....iar cu motorul anca nu am sunat la rar dar am antalnit pe cineva care a avut 1,6 si a pus un 1,8 is platind la rar doar 520 lei...deci cred ca nu o sa fie diferenta prea mare si o sa merite..
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:11   #13
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: xenon bmw e36

sprinter nu te mai agita atata, ca daca indrepti faturile le cea mai joasa pozitie nimeni nu mai are de suferit.....daca te interesezi bine ultimele modele de bmw au xenon de 8000k din fabrica,iar daca 10000k pe faza luga ti se pare mult ...gandestete ca aceasta de foloseste cand nu ai pe nimeni in fata.....si inceteaza cu injuriile ca dumnezeu iti fulgera matza......
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:09   #14
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: xenon bmw e36

hai uite ca iti zic eu ceva ia un motor is si punel pe masina da inainte de asta ia si sterge 1 cirfa sau 2 din el si dai cu sare la serie daca o sa verifice seria o sa iti scire la un moment dat fara serie si daca iti pui 1.8 in loc de 1.6 nui mare diferenta si nu o sa iti zica nimik cand te duci sa faci rarul ..ca si asa fi sigur ca ii dai ceva iar el o sa inchida ochii ...daca era motor de 2.0 mai ziceam e in 6 da asa e tot cu 4 pistoane
de curiozitate uitate la 2 motoare 1.6 si 18is si vezi care dif


alin scz ca ma bag da spriter are dreptate .... u vb de modelul nou. e cu totul si cu totul altceva .sunt modificari aduse farurilor si oglizilor la faruri sa nu mai zic de lupa .pe fostul passat aveam bixenon de 8000k si credema ca imi dadea lumea felsuri sa dau pe faza scurta si cand le aratam si lunga se potoleau .cu tot ca mergeam cu ele in pamant tot ii orbeam

Last edited by passatb4; 08-02-10 at 22:12.
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 08:56   #15
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: xenon bmw e36

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
sprinter nu te mai agita atata, ca daca indrepti faturile le cea mai joasa pozitie nimeni nu mai are de suferit.....daca te interesezi bine ultimele modele de bmw au xenon de 8000k din fabrica,iar daca 10000k pe faza luga ti se pare mult ...gandestete ca aceasta de foloseste cand nu ai pe nimeni in fata.....si inceteaza cu injuriile ca dumnezeu iti fulgera matza......
Tehnologii diferite ani diferiti, xenonu pe care poti sa ti l permiti tu costa in jur de 3 milioane, xenonu cu care este dotata o masina de genul bmw(din fabrica)... costa undeva la 40 de milioane, de aici alta diferenta. diferenta intre 6000 / 8000 / 10000 etc etc nu e de intensitate ci de culoare(de la galben 3000K pana la roz 30000K...unele culori fiind mai deranjante pentru participantii la trafic, intensitatea e data de W... (35/55). O sa termin cu injuriile cand o sa va duca putin capu sa ganditi, ca nu sunteti doar voi pe strada si ca nu trebuie sa se opreasca participantii la trafic cand treceti voi gashtelor cu xenonu reglat in cer.... mai si recomanzi altora sa isi puna...
Intre timp poti sa faci poteca pana la biserica sa dai cateva actiste sa ma opresc.
sprinter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -