Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Opel Speedster stock (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/14970-opel-speedster-stock.html)

MasterTuner 24-03-06 17:07

Opel Speedster stock
 
1 Attachment(s)
Motor 2.0 l turbo Z20LET de 199 cp declarati.

200SX 24-03-06 22:35

Re: Opel Speedster stock
 
arata cam ciudat pt un turbo, sau intra foarte jos turbina?

zetemte 26-03-06 12:16

Re: Opel Speedster stock
 
Dap ... foarte ciudat ... adica turbina intra foarte jos probabil ...

Cat face acest Speedster pe 1/4 mile?

UniculSGM 26-03-06 13:48

Re: Opel Speedster stock
 
la 1500 intra turbina, o fi bine?

shadowro 26-03-06 21:35

Re: Opel Speedster stock
 
cred ca are o plecare criminala pentru o tractiune spate.

Swat-Cat 27-03-06 11:57

Re: Opel Speedster stock
 
fff ciudat..mai ales valurile de cuplu...

MasterTuner 27-03-06 19:16

Re: Opel Speedster stock
 
Masina asta a fost masurata cu frana cu curenti turbionari a dinamomerului, motiv pentru care turbina intra la turatii mai joase, pentru ca intreg testul e mai lung, motiv pentru care urbina are suficient timp sa accelereze la turatia de boost. Daca am fi masurat inertial masina turbina nu ar fi intrat, masina avand o limitare al cuplului (adica a boostului) dependenta de acceleratia volantei. Asta e practic un control al tractiunii inglobat in ECU.

pepy 27-03-06 21:29

Re: Opel Speedster stock
 
Quote:

Originally Posted by zetemte
Dap ... foarte ciudat ... adica turbina intra foarte jos probabil ...

Cat face acest Speedster pe 1/4 mile?


teoretic vro 14 sec

slkamg 29-03-06 11:52

Re: Opel Speedster stock
 
Este vorba de o protectie la fara sarcina.
Inchide benzina, avansurile si alti parametrii ca sa nu urce in turatie prea brusc, doar cu sarcina arata coltii.
Multe masini moderne au asta unele nu te lasa nici sa turezi prea mult in gol.
Protejeaza ambielajul!

demolatorul 04-04-06 22:36

Re: Opel Speedster stock
 
Quote:

Originally Posted by slkamg
Este vorba de o protectie la fara sarcina.
Inchide benzina, avansurile si alti parametrii ca sa nu urce in turatie prea brusc, doar cu sarcina arata coltii.
Multe masini moderne au asta unele nu te lasa nici sa turezi prea mult in gol.
Protejeaza ambielajul!

Care ambielaj?Pe stinga?


All times are GMT +2. The time now is 13:28.

- Copyright 2026 4Tuning