Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?) (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/149266-rezonator-admisie-fibra-execut.html)

Muttley 22-10-09 14:08

Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)
 
1 Attachment(s)
Salut

In primul rand imi cer scuze ca nu ma folosesc de topicul deja existent pentru fibra. Insa e enorm, multe pareri, samd. Daca se considera oportuna stergerea acestui topic, n-am nimic impotriva.

Vreau sa fac o cutie de rezonanta pentru admisia masinii mele. Cutia se prinde de carburatoare, de cutie se prinde filtrul de aer.
In poza se observa ca doresc (trebuie) sa realizez cutia din DOUA bucati. Cele doua se imbina si se etanseaza cu silicon, garnitura, nu conteaza.

Problema: n-am lucrat niciodata cu fibra, nu stiu cam nimic despre procedeul asta.

Posibile intrebari (vor mai aparea pe parcurs):
1) din ce fac matrita/matritele?! Problema ar fi ca forma cutiei e relativ complexa. Ar fi prea fain s-o pot face din polistiren, insa mi s-a spus ca s-ar topi de la rasina.
2) cum fac matritele? Ma gandeam sa fac o singura matrita, fac piesa dintr-o bucata, o tai la mijloc, apoi partii drepte din poza ii adaug portiunea ce se imbina cu partea stanga. Ma refer la prisma aia cu laturi mai mici care intra in partea stanga. Alta idee?
3) ce rasina trebuie sa folosesc? Cutia va fi supusa agresiunii chimice (vapori de benzina si ulei din carterul motor) si termice (evacuarea se va afla sub ea). Nu trebuie sa crape sau sa se deformeze.
4) cum obtin o suprafata neteda la interior?
5) pentru suprafata cu 4 gauri din poza ma gandeam la o ranforsare interna metalica. Asta cu pentru a asigura o planeitate perfecta in timp. Se poate?
6) tubul ala din dreapta? S-o putea face folosind o teava incastrata in fibra? Din plastic sau din inox...?

Multumesc

Dany.bilan628 22-10-09 14:18

Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)
 
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 2741476)
Salut

In primul rand imi cer scuze ca nu ma folosesc de topicul deja existent pentru fibra. Insa e enorm, multe pareri, samd. Daca se considera oportuna stergerea acestui topic, n-am nimic impotriva.

Vreau sa fac o cutie de rezonanta pentru admisia masinii mele. Cutia se prinde de carburatoare, de cutie se prinde filtrul de aer.
In poza se observa ca doresc (trebuie) sa realizez cutia din DOUA bucati. Cele doua se imbina si se etanseaza cu silicon, garnitura, nu conteaza.

Problema: n-am lucrat niciodata cu fibra, nu stiu cam nimic despre procedeul asta.

Posibile intrebari (vor mai aparea pe parcurs):
1) din ce fac matrita/matritele?! Problema ar fi ca forma cutiei e relativ complexa. Ar fi prea fain s-o pot face din polistiren, insa mi s-a spus ca s-ar topi de la rasina.
2) cum fac matritele? Ma gandeam sa fac o singura matrita, fac piesa dintr-o bucata, o tai la mijloc, apoi partii drepte din poza ii adaug portiunea ce se imbina cu partea stanga. Ma refer la prisma aia cu laturi mai mici care intra in partea stanga. Alta idee?
3) ce rasina trebuie sa folosesc? Cutia va fi supusa agresiunii chimice (vapori de benzina si ulei din carterul motor) si termice (evacuarea se va afla sub ea). Nu trebuie sa crape sau sa se deformeze.
4) cum obtin o suprafata neteda la interior?
5) pentru suprafata cu 4 gauri din poza ma gandeam la o ranforsare interna metalica. Asta cu pentru a asigura o planeitate perfecta in timp. Se poate?
6) tubul ala din dreapta? S-o putea face folosind o teava incastrata in fibra? Din plastic sau din inox...?

Multumesc


e relativ simplu de facut
daca vrei pot chiar sa ti-o fac eu intr-un weekend, daca imi dai masuratori exacte


sau daca ai si alte intrebari id: dany.bilan628

Muttley 22-10-09 14:20

Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)
 
E o varianta si asta, sa mi-o faca cineva.
Pe de alta parte, chiar imi doresc sa incerc sa lucrez si eu in fibra, invat ceva nou.

Muttley 26-10-09 12:15

Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)
 
M-am documentat putin si am ajuns la o concluzie - nu voi avea timp sa incerc sa-mi fac singur piesa si nici nu-mi permit sa iasa prost.

Voi incerca sa gasesc pe cineva cu experienta care sa ma ajute.
Topic closed.

Muttley 25-03-10 08:18

Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)
 
1 Attachment(s)
Si totusi mi-am facut-o singur. Topic inchis.


All times are GMT +2. The time now is 14:56.

- Copyright 2024 4Tuning