Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-10-09, 14:08   #1
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)

Salut

In primul rand imi cer scuze ca nu ma folosesc de topicul deja existent pentru fibra. Insa e enorm, multe pareri, samd. Daca se considera oportuna stergerea acestui topic, n-am nimic impotriva.

Vreau sa fac o cutie de rezonanta pentru admisia masinii mele. Cutia se prinde de carburatoare, de cutie se prinde filtrul de aer.
In poza se observa ca doresc (trebuie) sa realizez cutia din DOUA bucati. Cele doua se imbina si se etanseaza cu silicon, garnitura, nu conteaza.

Problema: n-am lucrat niciodata cu fibra, nu stiu cam nimic despre procedeul asta.

Posibile intrebari (vor mai aparea pe parcurs):
1) din ce fac matrita/matritele?! Problema ar fi ca forma cutiei e relativ complexa. Ar fi prea fain s-o pot face din polistiren, insa mi s-a spus ca s-ar topi de la rasina.
2) cum fac matritele? Ma gandeam sa fac o singura matrita, fac piesa dintr-o bucata, o tai la mijloc, apoi partii drepte din poza ii adaug portiunea ce se imbina cu partea stanga. Ma refer la prisma aia cu laturi mai mici care intra in partea stanga. Alta idee?
3) ce rasina trebuie sa folosesc? Cutia va fi supusa agresiunii chimice (vapori de benzina si ulei din carterul motor) si termice (evacuarea se va afla sub ea). Nu trebuie sa crape sau sa se deformeze.
4) cum obtin o suprafata neteda la interior?
5) pentru suprafata cu 4 gauri din poza ma gandeam la o ranforsare interna metalica. Asta cu pentru a asigura o planeitate perfecta in timp. Se poate?
6) tubul ala din dreapta? S-o putea face folosind o teava incastrata in fibra? Din plastic sau din inox...?

Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rezonator.JPG
Views:	121
Size:	49.9 KB
ID:	1140017  
Muttley is offline  
Old 22-10-09, 14:18   #2
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Salut

In primul rand imi cer scuze ca nu ma folosesc de topicul deja existent pentru fibra. Insa e enorm, multe pareri, samd. Daca se considera oportuna stergerea acestui topic, n-am nimic impotriva.

Vreau sa fac o cutie de rezonanta pentru admisia masinii mele. Cutia se prinde de carburatoare, de cutie se prinde filtrul de aer.
In poza se observa ca doresc (trebuie) sa realizez cutia din DOUA bucati. Cele doua se imbina si se etanseaza cu silicon, garnitura, nu conteaza.

Problema: n-am lucrat niciodata cu fibra, nu stiu cam nimic despre procedeul asta.

Posibile intrebari (vor mai aparea pe parcurs):
1) din ce fac matrita/matritele?! Problema ar fi ca forma cutiei e relativ complexa. Ar fi prea fain s-o pot face din polistiren, insa mi s-a spus ca s-ar topi de la rasina.
2) cum fac matritele? Ma gandeam sa fac o singura matrita, fac piesa dintr-o bucata, o tai la mijloc, apoi partii drepte din poza ii adaug portiunea ce se imbina cu partea stanga. Ma refer la prisma aia cu laturi mai mici care intra in partea stanga. Alta idee?
3) ce rasina trebuie sa folosesc? Cutia va fi supusa agresiunii chimice (vapori de benzina si ulei din carterul motor) si termice (evacuarea se va afla sub ea). Nu trebuie sa crape sau sa se deformeze.
4) cum obtin o suprafata neteda la interior?
5) pentru suprafata cu 4 gauri din poza ma gandeam la o ranforsare interna metalica. Asta cu pentru a asigura o planeitate perfecta in timp. Se poate?
6) tubul ala din dreapta? S-o putea face folosind o teava incastrata in fibra? Din plastic sau din inox...?

Multumesc

e relativ simplu de facut
daca vrei pot chiar sa ti-o fac eu intr-un weekend, daca imi dai masuratori exacte


sau daca ai si alte intrebari id: dany.bilan628
Dany.bilan628 is offline  
Old 22-10-09, 14:20   #3
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)

E o varianta si asta, sa mi-o faca cineva.
Pe de alta parte, chiar imi doresc sa incerc sa lucrez si eu in fibra, invat ceva nou.
Muttley is offline  
Old 26-10-09, 12:15   #4
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)

M-am documentat putin si am ajuns la o concluzie - nu voi avea timp sa incerc sa-mi fac singur piesa si nici nu-mi permit sa iasa prost.

Voi incerca sa gasesc pe cineva cu experienta care sa ma ajute.
Topic closed.
Muttley is offline  
Old 25-03-10, 08:18   #5
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Rezonator admisie din FIBRA (cum il execut?)

Si totusi mi-am facut-o singur. Topic inchis.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04538.JPG
Views:	263
Size:	61.8 KB
ID:	1386986  
Muttley is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -