Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/146761-guvernul-insista-confiste-masina-depasesc-viteza-legala.html)

alias 06-10-09 23:05

Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
7.10.2009

Proiectul Hotărârii de Guvern pentru aprobarea Strategiei Naţionale pentru Siguranţa Rutieră intră în linie dreaptă. Ministerul Transporturilor nu pare impresionat de instituţiile care contestă actul normativ. Printre cele mai stranii prevederi se numără eliminarea instituţiei martorului din procedura contravenţională, testarea alcoolemiei indiferent de motivul pentru care şoferul e oprit de poliţie, confiscarea autoturismului în cazul depăşirii cu 50km/h a vitezei maxime legale. Prin aceeaşi hotărâre, se va naşte ANCA - Agenţia Naţională de Colectare a Amenzilor, care va avea dreptul să îţi intre direct în cont pentru a reţine amenda, să revoce permisul de conducere sau, prin hotărâre judecătorească, să aresteze rău-platnicul la un "centru de arest".

Ce prevede actul normativ

Un şofer implicat într-un accident rutier nu îşi va putea dovedi nevinovăţia prin declaraţiile martorilor oculari. De asemenea, un şofer care nu a achitat o amendă rutieră se poate trezi, în cel mai bun caz, cu contul micşorat ca urmare a faptului că amenda i-a fost reţinută direct din contul bancar. În varianta rea, şoferul s-ar putea trezi cu maşina confiscată sau chiar cu puţin arest. De asemenea, toţi şoferii opriţi în trafic la controalele poliţiei rutiere ar putea fi testaţi pentru stabilirea alcoolemiei. Toate acestea nu sunt ipostaze din filme horror ci ar putea deveni reale în România dacă Executivul va adopta o Hotărâre de Guvern privind aprobarea Strategiei Naţionale pentru Siguranţa Rutieră 2009 - 2013. Proiectul acesteia este publicat deja pe pagina de web a Ministerului Transporturilor iar o serie de instituţii şi ministere au fost solicitate să se pronunţe asupra textului prin acordarea sau nu a avizului prevăzut de lege.

CSM a găsit erori

Consiliul Superior al Magistraturii(CSM) a formulat o serie de observaţii la Proiectul de Hotărâre de Guvern privind aprobarea Strategiei pentru Siguranţă Rutieră 2009 - 2013. Astfel, CSM susţine că "nu se poate elimina instituţia martorului din procedura contravenţională şi nici obligativitatea efectuării analizei de sânge pentru stabilirea alcoolemiei". De asemenea, avizul favorabil al CSM mai este condiţionat şi de remedierea altor aspecte.

"Strategia" abordează şi îmbunătăţirea legislaţiei rutiere, enumerând câteva modificări care pot fi avute în vedere. Cele mai aberante dintre aceste modificări sunt: l eliminarea instituţiei martorului din procedura contravenţională, ceea ce înseamnă că un şofer implicat într-un accident rutier nu îşi va putea dovedi nevinovăţia prin declaraţiile martorilor oculari l mutarea responsabilităţii săvârşirii contravenţiei de la şoferul care a condus vehiculul la proprietarul vehiculului, ceea ce înseamnă că, dacă nu este identificat şoferul implicat într-un accident rutier, atunci amenda va fi plătită de proprietarului autoturismului chiar dacă acesta nu se afla la volan l testarea alcoolemiei de către agenţii de poliţie de fiecare dată când aceştia opresc autovehiculele, ceea ce ar însemna că, indiferent de motivul pentru care eşti oprit de poliţie, automat trebuie să sufli în alcoolmetru l eliminarea obligativităţii analizei de sânge, ceea ce înseamnă că stabilirea gradului de alcoolemie se va face doar prin metoda contestată a alcoolmetrului.

De asemenea, va exista o Agenţie Naţională de Colectare a Amenzilor(ANCA), care se va ocupa de procesarea, administrarea şi colectarea de amenzi. În Strategie se arată că "în cazul amenzilor neplătite până la data scadenţei, ANCA investighează cazul şi determină ca plata amenzii să fie făcută prin emiterea unui ordin de plată direct din contul bancar al plătitorului. În cazul în care această procedură eşuează, ANCA recurge la un executor judecătoresc. Dacă şi acesta eşuează în procedura de colectare, ANCA dispune în continuare de un număr de alte metode de constrângere, cum ar fi în cazul amenzilor de trafic revocarea permisului auto, confiscarea autoturismului sau chiar (printr-un ordin judecătoresc) arestarea plătitorului la un centru de arest pe o perioadă determinată de tribunal pe lângă obligaţia de a-şi achita amenda".

Berceanu spune că strategia nu-i aparţine, dar merge cu ea mai departe

Întrebat de Gândul cum comentează proiectul în contextul obiecţiilor CSM, ministrul transporturilor a răspuns: "Proiectul va sta în dezbatere publică atât cât prevede legea, adică 30 de zile de la data postării lui pe site. Problema siguranţei rutiere are o parte de rezolvare în bani, care merge până la 90%, şi altă parte în cheltuirea cu folos a acelor bani", a declarat ministrul Transporturilor, Radu Berceanu. Numai că proiectul e în dezbatere pe site de câteva luni. Direcţia Informare Publică şi Comunicare din cadrul Ministerului Transporturilor susţine că ministerul a promovat strategia dar că aceasta nu-i aparţine: "Propunerea privind proiectul Strategiei Naţionale de Siguranţă Rutieră aparţine Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră. Propunerea a fost promovată de Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii doar pentru că M.T.I. asigură secretariatul Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră. Textul propunerii de Strategie de Siguranţă Rutieră sintetizează discuţiile şi propunerile din Delegaţia Permanentă a Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră". Oficialii ministerului nu au comentat obiecţiile CSM şi nici nu au dat de înţeles că vor modifica sau retrage proiectul.

Poliţia Rutieră nu este de acord

"Poliţia Rutieră a fost consultată în acest domeniu dar consultarea a fost în sensul în care ne-au trimis documentul gata făcut. Nu este normal. Poliţia Rutieră răspunde de siguranţa rutieră şi am decis să nu avizăm acest proiect. El trebuie revizuit şi discutat la nivel de experţi. Documentul conţine foarte multe erori. Cele două exemple scoase în evidenţă de CSM sunt doar câteva. Nici noi nu suntem de acord cu eliminarea martorului din procedura contravenţională şi nici cu eliminarea obligativităţii efectuării analizei de sânge pentru stabilirea alcoolemiei", a declarat pentru Gândul comisarul-şef Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere. Exemplele oferite de cei de la Poliţia Rutieră nu se opresc aici. "Ei propun acum să se dea examen din nou pentru redobândirea dreptului de a conduce pentru mai multe categorii de abateri rutiere. O altă propunere este ca, la depăşirea vitezei cu peste 50 km la oră, să fie confiscată maşina contravenientului".

dreaq 06-10-09 23:23

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Misto , in curand o sa ne puna interdictii si la muzica pe care o ascultam cand conducem. Sunt curios cine e creierul acestui proiect .

RIcKO 06-10-09 23:31

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
da ar fi o idee buna sa stim si noi cine a inventat si legea asta .....

scturoag 06-10-09 23:33

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Am vazut reportajul la televizor acum 1 ora... tot ce pot sa spun e ca: Am ajuns mai rau ca pe timpul lu' Ceasca !!! Si nu exagerez deloc...
Mi se pare o aberatie sa-ti confiste masina ca depasesti viteza cu 50 km/h, macar de ne-ar pune limita la 150-200km/h, si daca trecem de 250 km/h sa ne confiste masina .. dar asa ?
Daca ar fi sa circulam cu viteza legala, am face 150 de km/h in 4 ore...
Astia's niste cretini care dau legile astea...scuzati-mi limbajul
Cu toate ca nu l-am prins pe Ceasca... as vrea sa se intoarca !

bmw_motorsport 06-10-09 23:35

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
nu o vrea si pe mama eventual...un rinichi...o mana....ps pe ei de jegosi....a ramas ciolanul fara carne si nu mai au de unde sa roada

addicted2trance 06-10-09 23:59

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
doamne, rau am ajuns, chiar si pt ca cineva s-a gandit doar sa implementeze asa ceva... pe ce criteriu sa scoata martorii? :| e o ineptie ! poate un accident x n-a fost cauzat din vina mea, am un martor in masina sau era cineva pe strada care a vazut clar incidentul si poate spune ce s-a intamplat, de ce s-o musc eu ca nu mai vor ei sa accepte marturia unui martor ca proba? sunt atat de inapti ca nici politia nu ii sustine. Ideea principala e ca vor infiintarea unei alte agentii care sa mai suga si respectiva niste bani pt ei. foame mare, se strange latzul, vin vremuri cacacioase si ei stiu f bine asta... Cat despre arestatul vitezomanilor e o prostie. Le platesc ei ratele si facturile daca isi pierd locul de munca pt ca erau in arest? Nu cred. Iar faza cu confiscarea masinii e o alta prostie, pe ce motiv confisca ei masina aceea? e vina soferului nu a masinii. Poate e masina de firma, poate nu e a celui care o conduce, oamenii aia poate au muncit pt masina respectiva : )

scturoag 07-10-09 00:05

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Hai sa mai facem o revolutie !?!
Cred ca e cea mai buna idee...
Veniti voi cu o idee mai buna daca aveti... eu nu cred...

Mustang 07-10-09 07:03

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2699071)
Hai sa mai facem o revolutie !?!
Cred ca e cea mai buna idee...
Veniti voi cu o idee mai buna daca aveti... eu nu cred...

Relaxeaza-te, ia o gurita de aer... Revolutie in tara asta nu va mai fi pana la urmatoarea generatie in mod cert. Multi dau din clanta ca fac, ca dreg, ca darama, ca farama si cand sunt pusi in fata faptului implinit, dau bir cu fugitii.

Mi se pare corect (mie unul) sa ia alcoolemia oricarui sofer oprit pentru orice chestie in trafic. Poate asa ii mai descurajeaza pe soferii care trag o berica inainte sa plece de la munca spre casa...

Insa nu sunt de acord sa iti ridice masina, sa anuleze martorii in cazul unor accidente sau sa iti umble in cont ca asa vrea pixul lor. Sa isi revina la realitate.

Nautilus 07-10-09 09:54

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Problema a mai fost discutată și aici:

Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

1. Consiliul Interministerial pentru Siguranța Rutieră are cel mult capacitatea de a propune o măsură legislativă. Potrivit Constituției, singura instituție cu capacitatea de a legifera este Parlamentul.

2. Hotărârea de Guvern are forță juridică inferioară legii. E cam greu să elimini proba cu martori printr-o HG în detrimentul Codului Civil, și e la fel de greu să impui confiscarea unui bun, ceea ce se poate face doar prin hotărâre judecătorească în condițiile legii. Orice altă procedură e contrară Constituției și chiar presupunând că ar putea fi votată va pica la examinarea în Curtea Constituțională.

3. Arestarea este o măsură ce poate fi decisă numai de către judecător în condițiile legii. Singura măsură aflată la îndemâna Poliției este reținerea pentru 24 de ore.

4. Transferul răspunderii asupra proprietarului autovehiculului încalcă un principiu esențial de drept care prevede că nimeni nu poate răspunde pentru fapta altuia. Cel mult poți răspunde civil pentru încredințarea bunului către făptaș, în baza Codului Civil.

Constituția României:

Art. 44 - (3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire.

( 8 ) Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă.

(9) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracţiuni ori contravenţii pot fi confiscate numai în condiţiile legii.


De altfel, chiar documentul în cauză ”Strategia” spune, la pagina 22: "modificări legislative care pot fi avute în vedere".

Documentul poate fi consultat de orice persoană interesată aici:

http://www.sgg.ro/nlegislativ/docs/2...cg2dj8wf_p.pdf

Autorul poate fi dus cu pluta, dar atât de prost încât să se creadă mai puternic decât Parlamentul și întregul sistem legislativ la un loc nu e :)

~Nautilus

G0rdy 07-10-09 10:33

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Nu ma mai mira nimic in tara asta

Dany.bilan628 07-10-09 16:45

Nesimtire curata!
 
Ca sa ne lamureasca stimabilii din guvern ca sunt lipsiti de bun simt, ne aduc la cunostinta urmatoarea initiativa legislativa:"Depasiti viteza? Se confisca masina! Nu platiti amenda? Va umblam la cont!"

Masurile fac parte dintr-un asa-zis proiect ce ar urma sa asigure siguranta rutiera, aceasta fata Morgana a Romaniei.

In ritmul propus de initiatori ar ramane neatinse doar nevasta, copilul, lenjeria intima si abonamentul la cablu. Restul se confisca!


Cum procedam, deci? Prin metoda infailibila "jupuim totul de pe nenorocitul de sofer!"

Potrivit proiectului, marinimoasa agentie va incerca, mai intai, sa recupereze valoarea amenzii direct din contul platitorului. Daca acesta nu detine unul sau sotia i-a lasat doar praf in el, se poate ajunge chiar la un executor judecatoresc

Daca primul pas se transforma in esec, agentia poate trece la masuri mai dure: se revoca permisul de conducere al soferului. Iar daca nici asta nu-l impresioneaza pe contravenient, i se confisca si autoturismul.

Ei bine, daca nici atunci soferul prins calcand pe bec nu plateste, este trimis dupa gratii! Nu intr-o inchisoare, ci intr-un centru de arest, pe o perioada determinata de tribunal. A, si inca ceva: cazarea fortata nu duce la anularea amenzii.

In proiectul de lege se vorbeste si despre modificarea codului rutier. In prezent, daca o comiti in trafic, esti amendat de politist. Sa te tii, insa, cand te vor lua la puricat jandarmul si domnul cu uniforma de comunitar! :shock::punch:(:!:)

Partea frumoasa abia acum urmeaza: daca i-ai dat masina unui prieten si el goneste intre Bucuresti si Ploiesti, incalcand regulile de circulatie, tu vei fi cel sanctionat! Politistii vor sa renunte la cautarea autorului contraventiei si sa il arda la portmoneu pe proprietar.

Si lista de modificari continua intr-un ritm mai alert decat antrenorii schimbati de Gigi Becali la Steaua. Cateva sunt de luat in calcul: posesorii de scutere, de exemplu, ar putea fi obligati sa aiba permis de conducere. Soferii incepatori isi pot pierde dreptul de a se urca la volan mai repede decat cei cu experienta. Daca au strans sa zicem 10 puncte, trag pe dreapta, nu la 15 cum e acum.

Tot in acest act se propune si eliminarea institutiei martorului care ar putea veni in sprijinul Politiei Rutiere in situatia unui proces. Cu alte cuvinte, in fata judecatorului sa fie doar cuvantul infaptuitorului impotriva cuvantului agentului.

si ca sa ne lamurim. tot proiectul nu are nimic de-a face cu siguranta rutiera, desi ideea trebuia sa se axeze pe asa ceva.:!:


sursa: stirileprotv.ro

Champion 07-10-09 16:49

Re: Nesimtire curata!
 
In primul rand am vazut ca stirea e luata de la pro(st) tv, se stie deja ca presa abereaza mult, in al doilea rand nu cred ca, aceste legi se vor pune in aplicare, de ce? sunt mult prea exagerate...dar vom trai si vom vedea (si vom emigra).

botdriver 07-10-09 16:51

Re: Nesimtire curata!
 
astia nu-s normali....................

Champion 07-10-09 16:52

Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
 
Conducere proasta/inapta legi proaste, doar asa poate ramane Romania doar cu parlamentarii ca si locuitori..o sa emigram toti.F**k you rOMANIA!!!!

Dany.bilan628 07-10-09 16:53

Re: Nesimtire curata!
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 2700581)
In primul rand am vazut ca stirea e luata de la pro(st) tv, se stie deja ca presa abereaza mult, in al doilea rand nu cred ca, aceste legi se vor pune in aplicare, de ce? sunt mult prea exagerate...dar vom trai si vom vedea.

in romania orice e posibil :!: sa nu uiti asta niciodata:lol:

cat despre ideile stupide venite de la stimabilii parlamentarii...nu este singurul proiect de lege aberant:!:

si inca ceva: Daca prostia ar durea, majoritatea parlamentarilor romani ar fi in concediu medical!


All times are GMT +2. The time now is 02:00.

- Copyright 2024 4Tuning