Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 14:00   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare


Propunerea de completare a codului rutier se prefigureaza a fi una foarte dura cu soferii: inchisoare 24 de ore pentru cei care merg cu dublul vitezei legale, teste de alcoolemie pentru orice greseala în trafic si retinerea permisului pentru o perioada de trei ani in caz de abateri grave. Acestea sunt doar câteva exemple din propunerea de completare a codului rutier. Altele urmeaza a fi explicate in continuare.


Soferi pregatiti-va, de asemenea, sa fiti trasi pe dreapta nu numai de poliţiştii de la rutieră, ci şi de jandarmi şi poliţiştii comunitari.

Celor care vor sa dea de carnet le spunem ca poligonul ar putea redeveni obligatoriu. În plus, şoferii profesionişti ar putea să obţină permisul numai după probe de control al derapajului, acvaplanării şi după teste de simulare a impactului şi a răsturnării.

In plus, se pregateste ca ATV-urile, considerate vehicule de teren accidentat sa nu mai poata intra pe drumurile publice. Cei de pe scutere si mopede atentie: ei vor putea să se plimbe in continuare doar dacă isi i-au permisul de conducere.

O altă măsură, amendarea proprietarului maşinii, chiar dacă acesta nu s-a aflat la volan în momentul unei abateri de la Codul Rutier, a stârnit deja reacţia Asociaţiei Magistraţilor din România care consideră că prevederea încalcă drepturile omului. Cei care au venit cu propunerea explică faptul că în acest fel, autorităţile pot încasa amenzile mai repede. Inca nu este clar la ce anume face referire aceasta prevedere.

Copacii de pe marginea drumului. Cei cu ei? Vor fi si acestia amendati? Dovedit fiind potentialul acestora de a ucide in cazul unui impact cu o masina, acestora li se pregateste taierea. Dar arborii au fost plantati de o parte si de alta a drumulrilorpentru ca aduc in acelasi timp mai multe beneficii: stabilizeaza soselele, le fac vizibile la vijelii si viscol, reduc intensitatea vantului care loveste masinile.

Incheiem cu o intrebare retorica ce se vrea una atotcuprinzatoare din punctual de vedere al cauzelor pentru care au loc accidente grave de circulatie: Normal ca viata oamenilor este mai importanta, dar tocmai copacii or fi de vina?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	drumul-copaci.jpg
Views:	546
Size:	38.4 KB
ID:	1005698  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:07   #2
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

o sa ne dea amenda si preventiv... cate 1 pe luna ca poate am facut ceva ilegal si nu ne-a prins si sa platim preventiv... f tare!
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:13   #3
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

chestia cu ATV si mopedele e buna in rest nu stiu daca e bine sau rau..si am mai auzit si ceva pentru conducerea sub influenta alcoolului suspendarea permisului pe o perioada de 3 ani..
in belgia toate drumurile sunt iluminate si sunt stalpii pe marginea drumului deci la altii se poate numai noi trebuie sa gasim scuze ca copacii ar fii de vina ba vantu ,ba apa .ba ca e iarna ba ca e vara..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:14   #4
coRneLush

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 53
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

traim intr o tara condusa de oameni prosti !!
coRneLush is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:21   #5
X3M_5P33D3R

Stage 3
 
X3M_5P33D3R's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 148
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

nu uitati ca: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TIMPUL
X3M_5P33D3R is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:23   #6
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default

+ Înăsprirea condiţiilor de obţinere a permisului. Sunt prea multe vite cornute pe 4 roţi
+ Înăsprirea condiţiilor pentru profesionişti, din acelaşi motiv
+/- Testarea cu alcooltestul e costisitoare (muştiucuri, baterii, etc)
- Reţinerea este o măsură specifică aplicabilă infracţiunilor flagrante. Cel mai probabil pică la dezbaterea în Parlament
- Amendarea proprietarului maşinii chiar dacă acesta nu s-a aflat la volan în momentul unei abateri încalcă drastic un principiu al drepturilor omului care spune că nu poţi răspunde contravenţional sau penal pentru fapta altuia. Cel mult poţi răspunde în baza Codului Civil pentru că i-ai încredinţat bunul
- Tăierea copacilor e o măgărie demnă de piticania sinistră Boc. Alte comentarii sunt de prisos

~Nautilus

Last edited by Gabi; 13-07-09 at 23:47.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:24   #7
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

deci daca pe o portiune cu limitare la 30 tu mergi cu 60, ajungi sa faci inchisoare 24 de ore )
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:31   #8
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by coRneLush View Post
traim intr o tara condusa de oameni prosti !!
acum ti-ai dat seama ?
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:35   #9
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
deci daca pe o portiune cu limitare la 30 tu mergi cu 60, ajungi sa faci inchisoare 24 de ore )
cu 90
b-power is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:36   #10
lopez_punto
Fiat Driver

Stage 3
 
lopez_punto's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

sa vezi atunci sectii de politie pline in arest.....ca caterinca. o sa stam la coada sa ne facem arestu 24 ore, discutie : "cate aresturi ai facut? ; 3 ; hahaha eu am 4"

sa ne bucuram de conducerea noastra...traim in romania
lopez_punto is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:44   #11
RazvanB

Stage 3
 
RazvanB's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 101
Member of:
[DACIA]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

prosti cati vrei
mai am putin si fac indigestie
RazvanB is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:48   #12
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Cea mai mare porcarie. Stiu ca sunt prosti facuti gramada, da nici in halu asta !! . App am fost azi spre brasov si am luat'o pe la ploiesti, la stiri ziceau astia ca " Domne se lucreaza 24/24 pe branci si ce crezi ?? 2 muncitori intr'un loc mancau, alti 3-4 fumau si beau si ei o sticla de bere , ca doar azi e foarte cald afara. Concluzie ?? !! SE MUNCESTE DIN GREU . Bine ati venit in ROMANIA !!
__________________
Smoke Flow
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:52   #13
RazvanB

Stage 3
 
RazvanB's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 101
Member of:
[DACIA]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

ordinarii astia de 2 bani isi cam bat joc de toata tara asta si asa amarata cum e, dar problema este ca nimeni, absolut nimeni, nu le zice nimic si nu ii trage de urechile alea de elefanti infecti sai atentioneze ca nu tot ce zboara se mananca si sa'si bage mintile in creierele lor inerte

mam cam saturat sa fim luati o tara intreaga peste picior !

revenind, nu putem face nimic si asta e grav
__________________
RazvanB is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:04   #14
exx24

Stage 2
 
exx24's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 73
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

comunistii.. o sa ne puna taxe ca traim.. amenda ca m-am usurat de 3 ori intr-o zi in loc de 2, cat o sa avem dreptul si puscarie ca am spalat masina de 2 ori intr-o saptamana si am consumat prea multa apa.. f***mas in m***ii lor si-n legile lor..
__________________
Life be my song
exx24 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:09   #15
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

este foarte buna idea introduceri nevoii de permis pentru a conduce scutere si mopede mam cam saturat sa ma uit la pusti de 16 ani care se cred mari vitezomani si conduc pe strazi si provoaca accidente la care toata lumea sare in cap celui din spatele volanului spunand: "domle omori copilu" deci acel copil nu ar trebui sa conduca fara sa cunoasca legislatia
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -