Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Mercedes vs. BMW vs. Audi (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/140771-mercedes-vs-bmw-vs-audi.html)

Dripci 18-12-09 11:30

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Sa schimbam directia discutiei putin, am gasit ceva interesant. Poate a mai fost postat, poate nu... Practic, din filmulet putem extrage decat Audi VS Bmw.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/EyKstZ6a5ag&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/EyKstZ6a5ag&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

_anaconda_ 18-12-09 11:33

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
S-a mai postat si s-a ajung la concluzia ca e vechi filmul, integralele multor firme au evoluat mult si asa mai departe deci nu e bun :).

Dripci 18-12-09 11:40

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Daca filmuletul nu mai este relevant in contextul versusului strict dintre marci, macar e relevant pt posesorii automobilelor care apar acolo.

Dripci 18-12-09 12:02

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Nah, ceva mai nou !
<object width="560" height="340"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/tDdB6scffPM&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/tDdB6scffPM&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/r6MO8u4ZLvE&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/r6MO8u4ZLvE&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/V7-qxXB4y30&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/V7-qxXB4y30&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

beck 18-12-09 13:08

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
si ce demonstreaza filmulete astea? ca xdrive transmite puterea pe puntea spate mai repede?

cred ca pozele puse de GTR spun totul despre designul "revolutionar" AUDI.

si ca fapt divers, am avut a8 quattro , foarte multe gadgeturi, interior extraordinar, insa de gadgeturi m-am plictisit in 1-2 luni si este singura masina pe care am condus-o care mi-a dat o senzatie foarte urata la viteze de peste 200km/h (capabila), comparand cu un S in care poti vorbi la telefon si fuma in acelasi timp...cutia o mizerie (comparativ cu Mercedes)

_anaconda_ 18-12-09 13:21

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Chestia aia se numeste pastrarea identitatii marcii si este prezenta si la BMW, Alfa Romeo, Saab si multi altii. Ar fi chiar culmea ca modelele sa fie total diferite intre ele sau de la o generatie la alta. Diferentele sunt suficiente asa cum sunt acum, nu degeaba design-ul lor este apreciat de ceva timp incoace. Cui nu ii place sa se uite la alte brand-uri, de aia exista diversitate.

GTR 18-12-09 13:32

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2902736)
Chestia aia se numeste pastrarea identitatii marcii si este prezenta si la BMW, Alfa Romeo, Saab si multi altii. Ar fi chiar culmea ca modelele sa fie total diferite intre ele sau de la o generatie la alta. Diferentele sunt suficiente asa cum sunt acum, nu degeaba design-ul lor este apreciat de ceva timp incoace. Cui nu ii place sa se uite la alte brand-uri, de aia exista diversitate.

Sa nu confundam Audi cu Porsche, asta cu schimbarea identitatii nu merge, la BMW si Mercedes modelele sunt radical diferite iar identitatea este nestirbita.

_anaconda_ 18-12-09 13:42

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
4 Attachment(s)
Merge, chiar foarte bine. Dupa cum am spus mai sunt si altii in aceeasi oala, Saab, Volvo, Alfa, etc.

La BMW sunt radical diferite ? Oare ? Ia uita-te la cele 2 generatii de X5, la noul Seria 5 care are suficient in comun cu noul Seria 7, compara, anumite generatii de seria 7 seamana izbitor intre ele, partea frontala e la fel de o viata intreaga, Seria 3 E30 cu Seria 5 E34 si multe altele. Nu cautati nod in papura acolo unde nu este.

Mai ziceati chestii asemenatoare si despre interioare la un moment dat. A8 atat generatia trecuta cat si asta care tre sa apara au interioare mult diferite de orice alt Audi. In acelasi timp, interiorul de pe noul Seria 5 seamana incredibil de mult cu ala de pe noul Seria 7, de fapt interioarele BMW seamana mult intre cele, poate mai mult ca alea Audi.

PS : Seria 5 vs Seria 7, X5 nou vs X5 vechi, intr-adevar, diferente radicale :lol:.

vacaroz 18-12-09 13:54

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2902736)
Chestia aia se numeste pastrarea identitatii marcii si este prezenta si la BMW, Alfa Romeo, Saab si multi altii. Ar fi chiar culmea ca modelele sa fie total diferite intre ele sau de la o generatie la alta. Diferentele sunt suficiente asa cum sunt acum, nu degeaba design-ul lor este apreciat de ceva timp incoace. Cui nu ii place sa se uite la alte brand-uri, de aia exista diversitate.

esti ferm pe pozitii sa aperi sigla audi indiferent daca au dreptate sau nu.
exemplul tau cu alfa... ai cam dato`n bara.multe alfa au schimbari majore la design. ca sa intelegi la ce sa referea gt-r si eu si multi altii pune cate o prelata pe toate modelele audi, si spune`mi daca mai observi vreo diferenta atunci. toti, sau marea majoritate cauta acel ceva altfel, si sincer din punctul asta de vedere chiar apreciez bmw`ul care a adus schimbari radicale de la model la model dar indeajuns incat sa`si dea seama toata lumea despre ce marca este vorba fara sa vezi sigla. chiar si in pictura, picasso a fost atat de cunoscut doar pentru stilul radical care la avut, desi multi il considera urat, van gogh pentru tusele puternice, brancusi pentru stilul lui inconfundabil care diferea complet fata de ce se facea atunci.asa si in domeniul auto. cred ca singurul domeniu unde a stagnat este arta corpului omenesc, care ne induce in eroare, desi si acolo de la deceniu la altu sau acordat schimbari, si apreciat.
uitete de ex la ML , desi a pastrat aceeasi forma in mare e total alta masina, E clasul, desi modelul precedent era foarte frumos, si putea sa incearca sa`l inbunatateasca au adoptat alt stil desi mie si altora le placeau anteriorul. modelele de clio, parca si alea erau un vejnic face-lift, deja nu mai stiai care ce model este....

_anaconda_ 18-12-09 13:58

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
4 Attachment(s)
Ce sa apar ? O ataca cineva ? Sediul lor este asediat ? Daca tu nu vezi diferente suficiente intre ele...problema este la tine nu la masini. Am scris mai sus si am exemplificat cat de radicale sunt diferentele intre BMW-uri. Pune si tu niste poze cu Alfa, de la o generatie la alta (aceeasi clasa) sau chiar intre diferite modele dar in aceeasi perioada sa vezi daca au (sau nu) schimbari majore, eu am mai pus o data cu alfa, nu mai am dispozitia necesara.

LE : Inca o mostra, Seria 3 E30 vs Seria 5 E34. Colosale diferente...traditia continuand si la E36 vs E39, chiar nu exista asemanari la forma generala, forma stopurilor, forma farurilor, mega cunoscutele nari, parte frontala si asa mai departe.

Incercati sa vedeti toata "ecuatia" nu doar ce va convine si nu mai incercati sa gasiti nod in papura acolo unde nu este cazul ;).

ESPinoza 18-12-09 14:05

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2902827)
Ce sa apar ? O ataca cineva ? Sediul lor este asediat ? Daca tu nu vezi diferente suficiente intre ele...problema este la tine nu la masini. Am scris mai sus si am exemplificat cat de radicale sunt diferentele intre BMW-uri. Pune si tu niste poze cu Alfa, de la o generatie la alta (aceeasi clasa) sau chiar intre diferite modele dar in aceeasi perioada sa vezi daca au (sau nu) schimbari majore, eu am mai pus o data cu alfa, nu mai am dispozitia necesara.


chiar asa incuiat poti sa fii?
sunt diferente majore de la o clasa la alta la alfa romeo.
ti`am mai spus vezi 156 cu 159 masini total diferite cei de la audi trebuie sa schimbe 4 generatii sa ajunga la o diferenta in felul asta.

singura masina de la audi care se diferenteaza bine de la o clasa la alta e prima generatie de a8 cu cea de pana anul asta, acolo intradevar se vede ca e altceva o masina noua.

_anaconda_ 18-12-09 14:12

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
4 Attachment(s)
Chiar daca nu aveam dreptate asta nu inseamna ca trebuie sa te adresezi asa. Mai ales ca esti moderator, ar trebui sa fii un exemplu pentru ceilalti useri.

Uite, cam atat de "incuiat" pot sa fiu, chiar ca nu seamna absolut deloc 156 cu 159, e doar o falsa impresie. Forma spatelui, forma stopurilor...:rolleyes2

LE: Inca 2 poze cu 159 si Brera, masini care nu au nicio treaba intre ele. Ai avut dreptate, nici la partea frontala nu exista asemanari majore, e chestia ca sunt eu incuiat :lol:.

LE: Nu ma pasioneaza Alfa deci nu am cautat deloc, maxim 90 de secunde. Poza aia e luata random de pe google. Bineinteles, sunt impertinent, doar m-am adresat destul de civilizat. Imi cer scuze si ma retrag din discutie, aveti dreptate.

ESPinoza 18-12-09 14:18

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2902868)
Chiar daca nu aveam dreptate asta nu inseamna ca trebuie sa te adresezi asa, ok ? Mai ales ca esti moderator, ar trebui sa fii un exemplu pentru ceilalti useri...

Uite, cam atat de "incuiat" pot sa fiu, chiar ca nu seamna absolut deloc 156 cu 159, e doar o falsa impresie. Forma spatelui, forma stopurilor...:rolleyes2

e tot o alfa nu o mazda, normal ca seamana dar diferentele sunt mari alta viziune alta masina un progres, un salt in fata. si la alfa chiar n`ai cum sa`mi arati 2 generatii care sa fie la fel sau sa risti sa confunzi una cu cealalta.

P.S vezi ca esti si impertinent.

ai cautat mult sa gasesti un 156 cu stopurile modificate?

GTR 18-12-09 18:53

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2902827)
Ce sa apar ? O ataca cineva ? Sediul lor este asediat ? Daca tu nu vezi diferente suficiente intre ele...problema este la tine nu la masini. Am scris mai sus si am exemplificat cat de radicale sunt diferentele intre BMW-uri. Pune si tu niste poze cu Alfa, de la o generatie la alta (aceeasi clasa) sau chiar intre diferite modele dar in aceeasi perioada sa vezi daca au (sau nu) schimbari majore, eu am mai pus o data cu alfa, nu mai am dispozitia necesara.

LE : Inca o mostra, Seria 3 E30 vs Seria 5 E34. Colosale diferente...traditia continuand si la E36 vs E39, chiar nu exista asemanari la forma generala, forma stopurilor, forma farurilor, mega cunoscutele nari, parte frontala si asa mai departe.

Incercati sa vedeti toata "ecuatia" nu doar ce va convine si nu mai incercati sa gasiti nod in papura acolo unde nu este cazul ;).

Amice, ai niste probleme grave.

Daca iti pun 20 de Audi generatii diferite din clase diferite cu vederea din fata la 100 nu o sa "ghicesti" decat maxim 10, daca-ti pun orice alt model de masina, mai ales BMW si Mercedes o sa recunosti 20 din 20.

Cred ca nici cele din pozele puse de mine nu stiu daca le "bifezi" pe toate.

ESPinoza 18-12-09 19:15

Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi
 
eu vorbeam de diferente intre generatii brera are bot de 159 asa cum a5 are bot de a5 sportback, sau invers. nu incerca sa te scoti acuma.

p.s eu iti spun de bine esti obsedat de grupul vag, fac masini bune, ok le preferi dar nu are rost sa te lupti atata sa ne arati la toti ca sunt cu mult mai bune decat orice ofera concurenta la orice capitol.

mie imi plac autoturismele fie ele mb, bmw audi etc. daca am eu o slabiciune pt o anumita marca sau concernul din care face parte, nu inseamna ca trebuie sa ma bag pe toate topicurile posibile din acest forum si sa le sustin mai ceva ca avocatul diavolului, si sa arat ca orice model al acestei marci este mai bun decat concurenta.


All times are GMT +2. The time now is 20:27.

- Copyright 2024 4Tuning