Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   Megane 2.2 1.5dci (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/128854-megane-2-2-1-5dci.html)

iulianr26 09-07-11 21:29

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4453655)
one picture

L A I C .

Eugen_TL 15-07-11 23:09

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
2 Attachment(s)
two pictures

_Cox_ 26-07-11 22:34

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Arata senzational masina:oops:

NXdev 26-07-11 23:41

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4467745)
two pictures

"Douaa" :D. E frumoasa man.

Eugen_TL 28-07-11 12:37

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
@Cox: senzationala e prea mult spus, ms :D
@NXdev: "nush nush " ms

In curand:
- bielete directie (ambele): doar dreapta are joc dar prefer sa schimb si stanga; probabil in curand va trebui si ea ...si sa nu fac de 10 ori geometria am zis sa fie ambele
- capete de bara : n-au nimic, dar e recomandat sa le schimb cu bieletele si la fel in curand probabil vor face figuri si ele si sa nu fac iar geometria-manopera, prefer sa fie la pachet cu bieletele
- discuri fata (dupa ce rezolv chestiile de sus, mai exact la urmatorul schimb de placute)

O GRAMADA DE BANI DECI :rolleyes2 Dar tinand cont ca de cand am luat-o doar revizii normale a vazut, eu zic ca-i bine si la km ei...

thex 28-07-11 16:18

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4492965)
@Cox: senzationala e prea mult spus, ms :D
@NXdev: "nush nush " ms

In curand:
- bielete directie (ambele): doar dreapta are joc dar prefer sa schimb si stanga; probabil in curand va trebui si ea ...si sa nu fac de 10 ori geometria am zis sa fie ambele
- capete de bara : n-au nimic, dar e recomandat sa le schimb cu bieletele si la fel in curand probabil vor face figuri si ele si sa nu fac iar geometria-manopera, prefer sa fie la pachet cu bieletele
- discuri fata (dupa ce rezolv chestiile de sus, mai exact la urmatorul schimb de placute)

O GRAMADA DE BANI DECI :rolleyes2 Dar tinand cont ca de cand am luat-o doar revizii normale a vazut, eu zic ca-i bine si la km ei...

Si tu? Mi e groaza sa ma gandesc cat or sa coste piesele:(

Eugen_TL 28-07-11 16:45

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
piese:
300ron bieletele directie
300ron capete bara
100ron manopera
100ron geometrie

deci cam 700-800ron doar pt astea(TRW/Lemforder); poti iesi si la jumatate de pret cu piese de proasta calitate, dar tot la fel vor si tine :D

Pachet discuri+placute fata-500ron am gasit TRW
Pachet discuri+placute spate - 850ron am gasit TRW ( nu inteleg dc sunt mai scumpe ca fata...probabil pt ca se schimba mai rar)
Kit Ambreiaj: 500-600ron ( la un moment va trebui si asta...), poate chiar mai scump daca alegi unul mai bun...

Dupa 100.000km trebuie sa te astepti la astfel de costuri, e ceva normal! :D Deci mai usor cu tuningul :D

thex 28-07-11 17:36

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4493358)
piese:
300ron bieletele directie
300ron capete bara
100ron manopera
100ron geometrie

deci cam 700-800ron doar pt astea(TRW/Lemforder); poti iesi si la jumatate de pret cu piese de proasta calitate, dar tot la fel vor si tine :D

Pachet discuri+placute fata-500ron am gasit TRW
Pachet discuri+placute spate - 850ron am gasit TRW ( nu inteleg dc sunt mai scumpe ca fata...probabil pt ca se schimba mai rar)
Kit Ambreiaj: 500-600ron ( la un moment va trebui si asta...), poate chiar mai scump daca alegi unul mai bun...

Dupa 100.000km trebuie sa te astepti la astfel de costuri, e ceva normal! :D Deci mai usor cu tuningul :D

Bielete iti fac eu rost Febi-Bilstein mai ieftin daca vrei:D. De discuri nu`mi fac griji inca pentru ca-s noi. Ideea e ca a mea nici macar nu stiu ce are:)). Bieletele sunt sigur duse. Mai departe Dumnezeu cu mila:)

Eugen_TL 28-07-11 18:07

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Bielete vreau TRW (de origine asta are masina) sau Lemforder... dar ms oricum de oferta :D Despre bieletele Febi-Bilstein n-am auzit de bine, cel putin pt megane...
Ridica masian pe cric si vezi daca are roata joc..daca are, vezi de unde..ia la rand fiarele ce duc la roata.. nu schimba doar dupa ce crezi, fi sigur ce ai si apoi schimba altfel risti sa dai o caruta de bani degeaba :D

thex 29-07-11 09:17

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4493483)
Bielete vreau TRW (de origine asta are masina) sau Lemforder... dar ms oricum de oferta :D Despre bieletele Febi-Bilstein n-am auzit de bine, cel putin pt megane...
Ridica masian pe cric si vezi daca are roata joc..daca are, vezi de unde..ia la rand fiarele ce duc la roata.. nu schimba doar dupa ce crezi, fi sigur ce ai si apoi schimba altfel risti sa dai o caruta de bani degeaba :D

Iti dai seama ca o duc la mecanic. Nu ma apuc sa schimb piese de nebun mai ales ca la partea aia nu ma pricep absolut deloc:)

Eugen_TL 23-08-11 11:14

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Zilele astea fac asa:
REVIZIE: ulei,filtre
1buc bujie Beru-40ron
2buc bielete directie TRW (kit complet: coliere,vasilina,burduf,bieleta)- 150ron/buc

Nu schimb capetele de bara ca n-au deloc joc, dar TRW sunt 100ron/buc.

Am pus preturi pt cei care vor sa-si faca o idee. Ca fapt divers am gasit bielete si la 50ron si la 70ron dar pe original vin TRW asa ca am vrut TRW.

Eugen_TL 15-09-11 00:27

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
1 Attachment(s)
...............

nonic 15-09-11 06:38

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Nu e rau, arata bine cu culoarea asta... merge o colantare ;)

Eugen_TL 23-09-11 22:26

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Da, n-ar fi rau deloc, dar din pacate renunt la idee intrucat la noi asa zisul COLANT AUTO de fapt nu e AUTO ci e strict pt reclame. Dar oamenii vor sa se imbogateasca punand colant ce nu se preteaza la colantare full auto si spunand ca e auto etc etc. Iar cand ii intrebi de oracal 970 care e de fapt pt colantari full auto iti cer un pret de ...aproape cat o vopsire normala, ceea ce nu renteaza.
Deci, ATENTIE, Oracal 651 nu e pt colantari auto cum spun "expertii".
ORACAL 970 e pt colantare full.
Nu fac reclama, n-am treaba cu siteul dar macar ei informeaza corect clientul:
http://www.verla.ro/oracal-970.html

Eugen_TL 23-09-11 22:29

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Apropo,m-am apucat sa-mi fac capacele pt rotile de iarna, negru mat.
Am frecat la ele de-am tampit, e destul de greu, intrucat capacele au niste scobituri si forme de nu poti sa bagi smilgherul neam, deci e f posibil sa ramana portiuni neslefuite.
1. Are ceva daca mai raman portiuni minore cu vopseaua lor orginala?
2. Dupa smilgheruit, sa dau cu primer si apoi spray mat? sau direct cu sprayul mat?
3. Dupa spray, las asa sau dau un lac?


All times are GMT +2. The time now is 05:09.

- Copyright 2024 4Tuning