Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !! (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/125725-a4-b8-2-0-tdi-143cp-resoftare-please-help.html)

Mihai1977 27-05-09 20:34

A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
2 Attachment(s)
Salut,

Masina : A4 b8 2.0Tdi 143Cp M6 an fab.2008 km 18500

Am facut o resoftare dar nu am fost multumit de rezultat.Tuner-ul a spus ca dupa resoftare o sa am 180 cp si 390 Nm, cai pe care eu nu i-am simtit. In general imi place sa nu fac afirmatii gratuite asa ca m-am dus sa pun masina pe dyno.

In urma masuratorilor a rezultat ca masina are aproximativ 165 CP :evil:

Am luat legatura cu persoana care a facut resoftarea (nu vreau sa-i dau numele pentru a evita orgoliile si/sau argumentele subiective),care mi-a spus ca rezultatul nu este relevant deoarece testele nu s-au facut in spatii ventilate. In consecinta l-am rugat sa-mi puna softul original si am refacut testele dyno

rezultate la roata :

soft standard : 99 kw => 99*1.36 => 134 cp la roata fata de 143 declarati
soft modificat: 109 kw => 109*1.36 => 149 cp la roata * 143/134 = 160 cp motor

De asemenea mi-a spus ca inaite de resoftare aveam eroarea :
"U1113 Loss of Serial Communications for Class 2 Devices"

Poate cineva sa-mi spuna ce reprezinta aceasta eroare ??Daca eroarea afecteaza rezultatul resoftarii atunci de ce cu maparea standard masina isi scoate puterea?? Rezultatele sunt ok ??

Va multumesc anticipat

siadimet 27-05-09 21:20

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Graficele pe care le-ai postat nu arata deloc normal.ar fi f bine sa ne spui si noua unde ai facut softul si la ce stand ai masurat masina.

Mihai1977 27-05-09 21:37

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
graficul I este facut la autosoft si este " la motor"
graficul II este facut la MBM - un grafic "la roata"- (si ei mi-au spus ca nu arata bine de loc, si ca partea cu lipsa ventilatiei este o poveste..)

MasterTuner 27-05-09 23:00

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Salut,

Matematica ta e un pic gresita, in sensul ca pierderile sunt identice la testele respective presupunand ca sunt facute in aceeasi treapta de viteza, asa ca ai castigat exact 10 Kw, sau 13,6 cp.

Rezultatul e unul foarte modest, majoritatea chiptunerilor reusind o crestere de 25-30 cp la motorul acesta, 40 cp fiind limita la care au ajuns cativa printre care si noi, 180 cp la volanta fiind si limita fizica a turbinei. Daca mai cauti printre teste o sa vezi si 230 cp pe motorul asta stock cu alta turbina.

Mihai1977 27-05-09 23:11

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
@MasterTuner
Intradevar 10kw la roata. Am considerat pierderea pe transmisie de 6% (cu softul standard a scos pe dyno 99 kw in loc de 105kw). Cum ti se par graficele, mi se pare f.f. ciudata pierderea de cuplu.
Poti sa-mi spui cumva ce reprezinta acel cod de eroare. - U1113

Am urmarit lucrarile voastre si aveti cu ce va mandri. Am ezitat sa apelez la voi din cauza garantiei.

Multumesc,

sebilica455 28-05-09 03:14

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
pune niste poze cu masina

Mihai1977 28-05-09 07:57

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
3 Attachment(s)
off-topic
O sa deschid un thread la "masina mea"
Aceste poze sunt din martie 2008 (acum exteriorul este under construction - un body kit)
optionale:
-navigatie cu DVD (MMI)
-piele bej / scaune fata incalzite
-jante aluminiu 18"
-bi-xenon
-computer de bord - Advanced / cruise control
-senzori parcare (doar spate)
-trapa
-- etc..

bluey 28-05-09 21:28

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Stii cumva si codul motorului?
Presupun ca este PD dar poate fi foarte bine si un CR sau un PD de 140 cu DPF.
Asta ar schimba datele problemei mult.

Mihai1977 28-05-09 21:50

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Motorul este CR - cu EDC17

bluey 29-05-09 07:38

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Deci nu este acelasi motor :)
Cu siguranta ai DPF si cresterile de putere nu vor fi la fel de mari ca pe motorul PD fara DPF de 140cp.
Succes :)

Mihai1977 29-05-09 08:08

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Ok, cu DPF poate nu sunt posibile cresteri de 40 de CP (cu motorul stock) - dar doar o crestere de 15CP :( .
Cred ca o sa incerc alt soft si daca rezultatele or sa fie mai bune (peste 109 kw la roata),o sa-mi cer banii inapoi (si nu a fost o suma mica).

Nu stie nimeni ce reprezinta eroarea: "U1113 Loss of Serial Communications for Class 2 Devices" ??

multumesc,

edit: Trebuia sa fie si o crestere cu cel putin 40 de NM, lucru care nu se vede pe graficele dyno, si nici pe strada ......

bluey 29-05-09 08:40

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Motorul tau este destul de nou si nu sunt bine puse la punct softurile pentru el sau pur si simplu e mai putin permisiv la cresterile mari de cuplu si putere.
Cei 40cp castigati de un motor fara dpf se vad si pe teava de esapament ori dpf-ul e cam sensibil la fumuri.
Te-ai uitat si pe site-uri la firmele de chiptuning mai cunoscute sa vezi ce zic de motorul tau?

MasterTuner 29-05-09 10:16

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Noi la MasterTuner iti putem elimina DPF-ul. Apoi cu Unichip iti facem atat tuningul de motor cat si simularea prezentei filtrului asa incat sa nu ai probleme. Fara filtru de particule te asiguram ca vom scoate puterea maxima de obtinut din motorul tau. Uite un link de la o lucrare similara:

https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/121008-eliminare-filtru-particule-unichiptuning-bmw-520d-e60.html

im570rm 04-06-09 10:41

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Parerea mea este ca primul grafic arata bine ,softul pare ok facut desi ori a uitat vreo limitare pusa ori nu a stiut cum sa scoata mai multi cai.Al doilea grafic arata de parca ambreiajul ar patina din cauza rolelor sau e o problema cu softul.Cum se comporta masina intre 2000 si 2500 cu pedala la fund?Se simte ca pierde putere ?
Eroarea care ti-o da pare sa fie eroare de la rescrierea softului ,e normal cand rescrii softul sa dea niste erori de intreruperea a comunicarii intre calculatoare.Ai incercat sa o stergi cu un vag com?
DPF-ul nu e chiar asa de restrictiv clar se pot scoate cel putin 35-40 de cai in plus cu dpf-ul pornit,si mai ales ca motorul este CR iar ca tehnologie este peste PD ,deci logic ar fi,ambele motoare avand turbine asemanatoare(chiar cea de CR e mai buna...e de generatie mai noua ),ca acest CR sa scoata mai multi cai decat un pd cu dpf. .Dpf-ul se poate dezactiva din soft daca e nevoie...desi eu iti spun ca nu e cazul.

ceky 18-06-09 07:30

Re: A4 B8 2.0 tdi 143cp / resoftare - please Help !!
 
Salut ! Sincer pt ca ai masurat masina pe doua dyno-uri diferite in zile diferite consider ca nu este relevant rezultatul eu iti pot demonstra oricand ca pe acelasi dyno daca faci o masuratoare azi si una maine cu acelasi soft rezultatul va avea diferente dar nu majore !
Parerea mea este ori cu cine a lucrat la masina sa mergi la Florin si sa testati in aceeasi zi unul dupa celalalt soft ori si mod ca sa vedeti exact diferentele si sa stabiliti ce faceti mai departe sau pur si simplu apelezi la altcineva si faci asa cum ti-am spus pt a evita neplacerile si bani cheltuiti inutil !
Cu respect,
Ceky


All times are GMT +2. The time now is 02:40.

- Copyright 2026 4Tuning