Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Chevrolet tuning (https://forum.4tuning.ro/148-chevrolet-tuning.html)
-   -   daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia? (https://forum.4tuning.ro/148-chevrolet-tuning/125276-schimb-jantele-15-17-probleme-politia.html)

kos_YRC 25-05-09 00:17

daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
in talon sunt precizate marimile pt jante si sunt doar de 14 si de 15".
Astept si eu cateva sfaturi


APP:vand jante pe 15" cu 6 cauciucuri sau schimb cu 16" sau 17"
detalii:https://forum.4tuning.ro/459-jante-anvelope/125021-vand-jante-195-55-15-6-cauciucuri-schimb-16-17-a.html

Alex30 02-06-09 20:06

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Incearca asta poate te ajuta https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/109010-omologare-jante.html

Bafta!

me`TRC 06-06-09 19:57

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
N-ai nici o treaba cu politia, acum depinde ce fel de talon ai, eu am talon nou, in care nu este scrisa dimensiunea rotilor.. Eu am 17" si distantiere pe fata, pe Kalos, ies f mult in evidenta, de cateva luni le am, jumatate de an daca nu ma insel, sau mai mult. Nu m-a oprit niciodata politia. Salut.

simon2tibi 08-06-09 16:57

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Ne arati si noua poze?

Pastylat 26-06-09 01:56

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Quote:

Originally Posted by kos_YRC (Post 2348596)
daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
in talon sunt precizate marimile pt jante si sunt doar de 14 si de 15".
Astept si eu cateva sfaturi


APP:vand jante pe 15" cu 6 cauciucuri sau schimb cu 16" sau 17"
detalii:https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=125021

ba sa stii ca o sa ai foarte multe probleme cu politia...sa nu cumva sa faci asta! ! ! ! ! ba chiar daca gasesti niste hante p 13'' eventual sa l pui p alea sa nu cumva sa s ia politia d tine ! ! ! iti spun din propria experienta! ! eu miam pus p 12" shi cand ma oprit politia ma felicitat. shi oricum...coaja aia a ta lovita in toate partile nu merita asha ceva... ;):lol::lol::lol:

sprinter 27-06-09 02:37

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Daca ai talon nou, cel in care nu sunt specificate dimensiunile jantelor, nu ai probleme cu politia, in schimb daca ai norocul sa dai de echipaj mixt (politie + rar) si vor neaparat sa iti dea amenda, iti pot da pentru ca verifica daca in cartea masinii sunt trecute jantele... mai bine iti faci un pic de timp, dai o tura pe la pipera si iti omologhezi jantele pe 17... nu e prea mare durere de cap si merita, decat sa stai toata ziua cu frica ca te opreste politia si risti sa ramai fara talon..

simon2tibi 28-06-09 08:03

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Quote:

Originally Posted by sprinter (Post 2441323)
Daca ai talon nou, cel in care nu sunt specificate dimensiunile jantelor, nu ai probleme cu politia, in schimb daca ai norocul sa dai de echipaj mixt (politie + rar) si vor neaparat sa iti dea amenda, iti pot da pentru ca verifica daca in cartea masinii sunt trecute jantele... mai bine iti faci un pic de timp, dai o tura pe la pipera si iti omologhezi jantele pe 17... nu e prea mare durere de cap si merita, decat sa stai toata ziua cu frica ca te opreste politia si risti sa ramai fara talon..

Poti sa ne spui cum se procedeaza mai exact?Un sfat celor care nu sunt din Bucuresti?

sprinter 28-06-09 13:11

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Quote:

Originally Posted by simon2tibi (Post 2443552)
Poti sa ne spui cum se procedeaza mai exact?Un sfat celor care nu sunt din Bucuresti?

Ce sa iti explic mai exact? cum se omologheaza jantele?
Te duci la unitatea R.A.R. de la tine din oras.. intrebi care cum se ocupa cu omologarea si iti prezinta ei pasii exacti.... iti verifica acolo daca producatorul masinii a pus jante de dimensiunea care vrei tu sa pui si iti pune stampila cu omologare, daca nu au fost puse de catre producator, banuiesc ca o sa ajungi la sectiunea artizanale a R.A.R. unde o sa ti le omologheze in functie de darnicie :)))

simon2tibi 28-06-09 18:35

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
Multumesc mult .Am sa intreb la R.A.R.

dany_rdn 26-08-09 00:11

Re: daca schimb jantele de 15" cu unele de 17" nu am probleme cu politia?
 
1 Attachment(s)
schimbi talonul asta e problema ta


All times are GMT +2. The time now is 14:45.

- Copyright 2026 4Tuning