![]() |
CHIPTUNING CU UNICHIP pe TOYOTA CELICA 1ZZ FE 143 cp stock by MasterTuner
1 Attachment(s)
Masina era stock, 1.8 modelul de 143 cp tip motor 1ZZ FE. Mai exista o varianta de Celica cu motor tot de 1.8 numit 2ZZ GE de 190 cp declarati, insa notoriu este faptul ca 2ZZ GE nu scoate pe dyno mai mult de 170 cp. Mai multe detalii despre motoarele de Celica:
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_ZZ_engine Masina a venit la noi stock. I-am montat o admisie directa CAI si i-am montat UNICHIP. Dupa reglajul pe dyno am concluzionat ca la turatii mari nu pot fi casigati cai prin modificarea parametrilor avans ai amestec, insa in restul gamei de turatii am reusit sa castigam pana 10 cp si 20 Nm. Aveti mai jos graficele cu si fara UNICHIP, ambele dupa ce instalasem admisia. |
Re: CHIPTUNING CU UNICHIP pe TOYOTA CELICA 1ZZ FE 143 cp stock by MasterTuner
Masina era stock, 1.8 modelul de 143 cp tip motor 1ZZ FE. Mai exista o varianta de Celica cu motor tot de 1.8 numit 2ZZ GE de 190 cp declarati, insa notoriu este faptul ca 2ZZ GE nu scoate pe dyno mai mult de 170 cp
Esti absolut sigur? |
Re: CHIPTUNING CU UNICHIP pe TOYOTA CELICA 1ZZ FE 143 cp stock by MasterTuner
Sunt fucking sure, am pus cateva zeci 2ZZ GE pe dyno si fac intre 160 si 170. Daca verifici linkul de mai sus:
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_ZZ_engine Zic aici ca dadea mai putini cai "dupa ce s-a revizuit modul de masurare pe dyno". Sau daca vrei sa vezi mai multe intra pe linkul de mai jos. Astia sunt o firma cae face dynouri, deci b\neinteresati sa iasa mai bine sau mai rau... http://www.rri.se/popup/performanceg...p?ChartsID=256 Dar de ce ma intrebi? |
Re: CHIPTUNING CU UNICHIP pe TOYOTA CELICA 1ZZ FE 143 cp stock by MasterTuner
Curios! CHIAR FOARTE CURIOS!
Eu am vazut un grafic cu 2 zzge facut de tine personal care avea atat cuplul cat si puterea aproape identice: 180 NM 180 CP Poti verifica te rog baza ta de date? |
Re: CHIPTUNING CU UNICHIP pe TOYOTA CELICA 1ZZ FE 143 cp stock by MasterTuner
Inteleg ca nu ai gasit nimic...
Mai jos este un link cu premiile Best engine of the year de-a lungul anilor. Motorul produs de Toyota/Yamaha a castigat sectiunea 1.4-1.8 in anul 2002 clasandu-se apoi in urmatorii ani printre primele cinci motoare la aceeasi clasa,ceea ce mie personal mi-a spus multe despre acest motor. http://www.ukipme.com/engineoftheyear/previous04.html Motorul a echipat trei modele Toyota:Celica TS,versiuni diferite de Corolla in SUA,Australia,Japonia,Europa si Scion in SUA cu la fel de diferite trepte de putere si cuplu;cele mai puternice versiuni fiind cele pentru Europa si Japonia. Urmare a unui parteneriat cu Lotus acesta este pus si pe o varianta de Elise. Acelasi motor este folosit de Lotus si a Toyota Europa pentru ai atasa un compresor mecanic cu trepte diferite de putere ;Dar,atentie! PLAJA DE TURATIE RAMANE NESCHIMBATA ,PUTEREA MAXIMA ESTE ATINSA LA 8,000 Rot/MIN.Hm!Interesant nu?Eu nu prea cunosc la ora asta multe motoare ajutate de compresoare mecanice care sa aiba un raport de compresie de 11.5 si sa suporte turatii de peste 8,000.:rolleyes2. Am discutat si subiectul pierdere putere/cuplu pe dino. Mi-i s-au spus urmatoarele: - unele modele, Corolla indeosebi au filtre de aer extraordinar de restrictive; - motoarele cu turatie ridicata sunt cunoscute ca "nu dau tot ce pot" pe dino - pierderile de transmisie foarte mari tipice modelelor Toyota. Ce ar fi teoria fara un DRIVE -TEST? Raspunsul e simplu:MOTORUL ESTE FABULOS!Daca primea si cutia de pe Type R si nu avea ESP care sa iti taie distractia......... In ceea ce priveste intrebarea pe care ti-o puseseam, am primit raspunsul: Dino-ul tau arata maxime de putere si cuplu peste 170! |
| All times are GMT +2. The time now is 17:03. |
- Copyright 2026 4Tuning