![]() |
Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
2 Attachment(s)
Salut,
Ma tot chinui cu sunetul in masina de ceva timp si nu-i dau de cap. Datele dunt urmatoarele: Am amplificatorul acesta (MRV-801)... destul de slab... se aude distorsionat. Am conectat la intrarea High Input firele ce duc la boxele spate ale masinii (fara sa le deconectez). Ideea e ca am facut proba si cu un mp3 conectat la low input si se aude la fel de prost. Amplificatorul este legat la o pereche de boxe Coustic CX693. Am facut vreo greseala undeva? Sau atat de prost este amplificatorul? El totusi se aude destul de tare, doar ca distorsioneaza mult. Specificatiile fiecarui produs sunt: - Coustic CX693: difuzoare coaxiale 3 cai diametru: 6x9" (15x23cm) putere RMS: 75W putere Max: 300W impedanta: 4Ohm SPL: 93dB raspuns in frecventa: 34Hz - 22KHz diametru tweeter: 13mm con din polipropilena bobina din aluminiu - MRV-801: Amplificator auto pe 2 canale. Putere maxima totala: 200 W. Putere maxima la 4 Ohmi: 100W x 2 canale, THD (1kHz): <0.5% Numar de canale: 2/1 Frecventa de raspuns: 20Hz - 20kHz Signal noise ratio: >70 dB Stereo separation: > 60 dB Adjustable level input: 0.2 - 1.2 V Mufe RCA placate cu aur Mentionez ca unitatea la care l-am conectat este cea a masinii, un CV player Visteon pe Fiat Stilo Coupe 1.9JTD. Boxele masinii se aud bine la unitate, doar amplificatorul distorsioneaza. Va multumesc anticipat, Vice. |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Si la volum mic se aude distorsionat? Sa zicem la 10 unitati pe player?
Setarile (bas, inalte) din player sunt la 0? |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Salut,
Se aude distorsionat indiferent de nivelul din player ori din amplificator. Setarile de sunet le-am pus pe toate la 0 (in afara de volum). Ma tot gandesc ca nu am conectat bine firele. Asa o fi? Merci, Vice. |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Quote:
|
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Pai... l-am inlocuit cu ceva timp in urma in garantie si acesta face tot la fel. Ma gandeam ca nu l-am legat bine, ca e o fiferenta de impedanta pe undeva...
|
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Adjustable level input: 0.2 - 1.2 V
poate de aici e problema daca pui hp la maxim cum ar veni, tot la fel de prost se aude ? |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
1.)Ceva led-uri are statia, nu cumva i un led rosu si amplifu' i in protect ca atunci ar putea fi alimentarea defectouasa(face udeva scurt-circuit),probabil ca atinge vreo "mustata" de la + un surub sau o parte metalica a statiei care are -.
Verifica din nou toata aimentarea(de la inceput,tot traseul). Normal amplificatorul ar trebui sa intre total in protect daca face scurt(astea noi asa sunt),intra total in protect (nu mai scot nici un sunet),in schimb alea mai vechi se aprind niste leduri si baraie boxele. 2.)S-ar mai putea sa faca scurt in fire(firele RCA care vin de la casetofon). Dute mai bine la o reprezentanta/depanator... |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Urmeaza intrebarea... boxele care vrei sa le montezi sunt ok? Le-ai probat si pe altceva?
? |
Re: Amplificator ce distorsioneaza? Sau legat gresit?
Blak are dreptate tu boxele le-ai verificat?
Poate exista un scurt in membrana unei boxe... Si m-am interesat de amplificator... nu are protectie daca e scurt intr-o boxa. 1.) Se pot arde finalii. 2.) Poate arda toata masina daca nici nu ai siguranta pe +. |
| All times are GMT +2. The time now is 20:08. |
- Copyright 2026 4Tuning