![]() |
Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Īn urma unor confruntari neplacute, confruntari unde sīnt considerat un MINCINOS iar unii membrii de pe acest forum se considera TRIBUNAL carora le trebuie livrate DOVENZI considerīnduse buricul pamīntului, mi-am permis sa editez primul meu posting rugīnd totodata moderatorii de a īnchide acest thread.
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
cam cp crezi ca ai scos cu modificarile aduse...
din cate am inteles motoarele turbo sau biturbo se supraincalzesc destul de repede |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Da, se cam īncalzesc dar are racire suficienta si are 4 radiatoare.
Masina e testata pe stand cuplata de computer. Conditii de vara simulate pe role, am ajuns la Vmax. 280 km / si 475 CP, fara NOS. Mai mult n-am riscat ca era pericol sa-mi explodeze motorul. Pe sosea n-am reusit īnca sa o urc la limita ca n-am unde si noaptea e prea riscant. A reusit īnsa fiu-meu sa-l distruga cu NOS. Zice ca la un moment dat se blocase vitezometrul si nu mai stia cu cīt merge. N-a lipsit mult sa-l pocnesc :twisted: |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
pai asa suntem noi tineretul din ziua de azi vrem sa ne testam limitele sa vedem cat putem....
tare faza cu fiul chiar prea tare... sa inteleg ca cu NOS nu ati testato...oricum 475 cp e o putere considerabila.... altceva un pic mai vechi nu ai incrcat sa reconditionezi si poate si un pic de tuning..... un challenger,un SS..... |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Ba da. Am testat-o destul cu NOS, am mers si destul de des ca ce am eu pe ea este omologat si legal. Aici este o firma care omologheaza, cu alte cuvinte primesti TÜV (TÜV = ITP) fara probleme. Problema īnsa, el a schimbat flacoanele cu alta concentratie si ia dat prea mult si a facut poc.
Alte tuning-uri (Challenger / SS / Stingray) nu am facut. Īmi sīnt prea ........"clasice" si e plina lumea de ele de faci varza. Nu are nici un fazon. E ca īn RO cu daciile si nu ma atrage. Toate sīnt cu V 8 clasic, carburator Edelbrock si cam atīt. Galagie multa, consum enorm (32 litri / 100 km) pt. nimic, chiestie de optica si de motoare cromate e plina lumea. Daca-ti aduci aminte, Christie a avut dincolo īn galerie acel Camaro din 79 extra-lat la care a lucrat. Masina e pur si simplu plictisitoare. Galagie face de zici ca-i tanc dar cīnd e la o adica, fugi pe jos mai repede ca ea :D Sa nu crezi ca americanele astea sīnt mare filozofie. Sīnt mari, frumoase, impunatoare, un stil aparte, galagie multa, putere dar...............degeaba. Cīnd e la o adica abea se misca si-s grele ca naiba. Nici una nu are mai putin de 1500 kg. Astea nu-s masini de fuga ci de plimbare. De CRUSING. La o liniuta de ex. (sfert de mila) pierzi din start daca n-ai ce-ti trebuie la ea. Pīna si o dacie vechie tunata bine e mai rapida. Īn ceea ce priveste tuning-ul, americanele astea vechi (Challenger / SS / Stingray / Mustang /Hemi / Charger) sīnt cel mai simplu si cel mai ieftin de tunat ca nu ai mare lucru. Motoarele sīnt mai simple ca la o Dacia 1300 chit ca sint mari si impunatoare. Ca sa tunezi un clasic din asta, nu-ti trebuie mai mult de 3 - 4 zile de lucru lejer fara sa te ostenesti. Cīnd esti gata, te fura peisaju si cīnd īl pornesti inra vecinii īn panica :D :D :D |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
frumoasa masina.pune si tu o poza cu acest motor si daca se poate si cu spatele.un sunet ceva un film??
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
frumoasa rau masina,asteptam poze recente
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Poze eventual la primavara dupa ce ia-m schimbat motorul ce a reusit sa-m "manīnce" fiul meu (asa cum am mentionat mai sus).
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
s-a stricat aparatul ?
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Quote:
Mai am ceva de lucru la ea si-s īn criza de timp. Oricum, cīnd e gata (reparat ce a stricat al' mic) se mai fac cīteva poze de amintire si intra īn vīnzare. |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
o poza dureaza cateva secunde si in general un topic are poze si cu evolutia masinii in timp nu numai cateva poze la inceput
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Quote:
N-a mai evouluat nimic īn ultimii 8 ani. Se repara ce sa stricat prin īnlocuire 1:1. Deci nimic spectaculos ce merita sa fie publicat īn vreo forma oarecare si cum am spus mai sus, dupa ce e reparata intra īn vīnzare īmreuna cu cea alba standard si sandero-ul troznit a lui al' mic. |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
hai fa un efort si aratane si nou o poza dou trei cu ea asa cum e acum
|
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
Quote:
Tu nu cumva crezi ca eu ma pun acum la ora asta pe drum sa ma duc la garaj sa fac poze pe īntuneric pe acolo. Trebuie sa fiu plecat cu sorcova rau de tot sa fac asa ceva :D :D :D :D |
Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
nu acum peste o zi doua trei o sapt nu e graba oricum eu astept nu vreu o poza instant sa nu fiu inteles gresit
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:08. |
- Copyright 2026 4Tuning