![]() |
Ce parere aveti de asta ?
Am gasit un site care se lauda sus si tare ca trimite si in romania.Asta m a bucurat pt ca de mult caut un site care sa trimita si in romania excluzand ebay ul dar tocmai din aceasta cauza sunt putin suspicios...este un site din state care afiseaza mare ca trimite si in romania ! chiar asa de importanti suntem? :? Nu vreau sa fiu Toma necredinciosul dar daca e cineva care a cumparat ceva de la ei si totul a fost ok sa i mi spuna si mie .
|
Despre asta e vorba : www.sonicelectronix.com
|
Si sper sa fie si cineva care sa ma lumineze :idea: :D cu privire la cateva probleme :
1) La alegerea provinciei sunt obligat sa aleg una din state sau canada altfel nu pot trece mai departe si asta chiar daca am selectat la tara Romania si ma gandesc ca daca selectez totusi un stat din sua doar ca sa i mi pot face contul sa nu apara probleme la expediere 2)La calcularea transportului pretul afisat este doar cel la transport sau suma finala adica colet+transport 3)Pretul afisat mai o sa fie urmat de cine stie ce taxe de pe la ei (tva poate?) 4)Oare si alta metoda te expediere nu au?(ca prin alte parti) pt ca sincer nu tin sa vina neaparat in 2-3 zile pot astepta si mai mult daca se mai economisesc niste bani :P 5)Daca trec de toate astea si comand ,coletul vine,ma duc la Otopeni si mai platesc ...ce? |
nush suntreturi super bune am vazut si yo cate ceva care sunt super interesat acum sa vedem daca e ceva sigur daca ia cineva si e bine saue tzeapa ,sper sa nu fie
|
Eu iti dau doua exemple:
1. Cumperi de pe site un JENSEN VM9510, costa 599.99, transport 259 USD, ajunge in Romania, taxe vamale 42.5% la valoarea care include si transport + alte taxe care insumeaza vreo 30 USD, ajungem undeva la 1200 si ceva.IL POTI CUMPARA DIN ROMANIA CU 1360$ ( tva inclus), AI 2 ANI GARANTIE SI IN PLUS TV TUNERUL ESTE PAL NU NTSC. 2. Monitor de plafon BOSS BV13FLIP, costa 449 + transport + taxe vamale 42.5%, scor final 1000 si un pic. Il cumperi din Romania cu 640+ TVA si ai doi ani garantie. Intrebari: - Ce faci daca produsul pe care il cumperi de pe internet are un defect de fabricatie? - La cine apelezi? - Cat timp pierzi? - Cati nervi si cate frusrtrari acumulezi? - Probleme la instalare, cine te ajuta? - Vrei sub-uri pentru LOOK sau pentru SOUND? - Ai incercat sa cauti prin Buc. specialisti care te pot ajuta? - DE CATE ORI CHILIPIRUL A FOST O AFACERE BUNA? |
CORECT ! THINK ABOUT !!!
|
dar daca ai prieteni in tara respectiva...e altceva
il pui pe un respectiv sa ia prosusul si sa il timita prin posta...si asa scapi de taxe... pt ca e un obiect la \"S.H.\" dar transportul e cam mult...eu stiam ca de pe Ebay un transport mediu te costa 40-50$??? |
Coletul poate veni si de la MAMA el nu scapa de vama!Numai scrisorile nu se vamuiesc si pachetele cu cioco, in rest orice!
|
In cea mai mare parte va dau dreptate dar ce fac daca vreau ceva care la noi nu se gaseste??? de ex Hifonics...iar cat despre ce caut : look ori sound ,ei bine caut sound dar cu un altfel de design 8) (sa nu i mi spuna cineva ca Kicker sau Hifonics nu se aud bine ca nu il cred :P )Incerc chiar luni sa ajung la falcon sa vad ce preturi au ei la Kicker sa vad daca are rost sa risc faza cu luatul de afara iar daca este o diferenta considerabila atunci o sa merg pe zicala \"nu risti nu castigi!\" :D Cat despre tv tuner inca nici nu ma gandesc la el pt ca nu am terminat sistemul audio asa ca mai are de asteptat si asta in cazul in care o sa fiu 100% convins ca isi face banii.
Vreau calitate ,indiscutabil,dar am 20 de ani si tin foarte mult si la design si atat timp cat sunt numeroase firme care tin la calitate dar stau si la design foarte bine atunci capata un avantaj in ochii mei. |
Cat despre instalare ... stiu unde sa ma duc! Daca ma mai primeste :P
|
Intrebare : (de curiozitate) Eu am prieteni la munca mai peste tot :P Anglia,Italia,Spania plus ca la nevoie are cine sa trimita chiar si din state.Daca eu ii rog pe ei sa i mi ia ceva de acolo si sa i mi trimita pot da ce valoare vor ei coletului si atunci platesc vama in consecinta NU??? Tot ce ma costa ar fi transportul si o bere cand vine in tara :P Bine e de inteles ca daca e diferenta de 50$ intre pretul de aici si cat ma costa total daca il iau de afara nu ma mai complic dar daca la doua difuri o sa am o diferenta de 200$ atunci nici nu mai satu pe ganduri ! Ca nu i mi cresc banii pe bloc :D :P
|
Re:
Quote:
taxele se pun pe produsele noi care urmeaza sa fie vandute in tara.. |
1.Intrebarile de ce pune statul taxe sunt inutile! Nu traim in codru si asa este normal sa se intample si daca facem scenarii cu dar daca nu mai terminam nici maine!!Eu aici am incheiat explicatiile despre taxe.WELCOME TO THE REAL WORLD.
2. Pai daca esti in cautare de sound si look, ai ascultat JL AUDIO? |
Ok! Sa ma anunti cand vei lua difuzoare sau alte scule ieftine din EUROPA!
|
NILS_BUCURESTI: daca tot vrei tu sa-ti cumperi scule de afara, urca-te frumos in autocar, te costa 150euro dus intors pana in Germany, inarmeaza-te cu 2500-3000euro si crede-ma pe cuvant ca te intorci cu un sistem de vis. ai avantajul ca la suma asta neamtul iti mai si negociaza si iti recuperezi si TVA-ul 16%. deci ce poate fi mai simplu. iar daca imi spui ca nu iti gasesti nici acolo ce vrei tu........................ :? bani sa ai ca nu te intorci fara scule. oricum te iese cam la 70% din pretul care-l obtii aici. bafta
|
daca iti zice la stat sa alegi unul din SUA, nu iti trimit in romania... or fi de incredere, nu zic, dar preturile nu ma uimesc. Am luat anul trecut de pe alte site-uri mult mai ieftine. Cat despre vama, sa fim seriosi... dai un 500.000 si scapi de orice control.
|
Raspuns pt Wise Guy : Da am ascultat JL pe masina lui Saxo si suna demential DAR: eu vreau PATRATE :lol: Pur si simplu vreau altceva ,am avut unul mare si rotund inaite pe calibra ,am prieteni care au la fel unul mai mare sau mai mic dar tot rotund,am vazut multi care au doua mari dar...tot rotunde :D Ei eu vreau sa fiu mai cu mot! :D Iar acum caut ceva patrat dar si de calitate ca sa nu i mi zica lumea apoi ca nu m a interesat decat design ul!
Cu vama si cu cargoul o sa ma lamuresc spre sf saptamanii asteia cand o sa se intoarca din vacanta \"mama soacra\" :P si ea trebuie sa stie bine cum sta treaba pt ca este ceva mare prin Air France Romania. Iar cu drumul in germania...sincer e o idee dar din pacate nu prea practica in cazul meu pt ca acum nu mai am de bagat asa de multi bani in audio pt ca deja jumate am pus asa ca...plus ca ce vreu chiar daca iau din germania nu stiu ce combinatie as face avand in vedere ca este firma americana si cum zicea si wise guy parca in europa cam sunt acelesi preturi sau diferenta nu justifica efortul. |
SUCCES! SPER SA-TI IASA BETON MASINA SI AS VREA SA O AUD SI SA COMPARAM PATRAT vs. FOARTE BUN! 8) :lol:
|
1) Merci !
2) OK ,merge comparatia, dar eu sa fiu punctat si pt design :P |
Grasesti! Oricum va fi un sistem JL Audio! 8) :shock:
|
Aaa si o intrebare:... impotriva a ce sistem o sa lupt 8)
|
Ooo MARFA ! Abia astept sa mai aud un JL ! Astia fac scule nu gluma!
|
NILS_BUCURESTI: sunt tare curios ce ai bagat tu pana acum 1700euro ???
|
HU - Pioneer P80MP
Boxe fata - JBL C608 GTI Boxe spate - JBL GTO936 Amplificator boxe fata - JBL PX 600.2 Condensator - 1f Rockford Fosgate Power Digital Antifonare - Dynamat Extreme Door Kit ( 4 seturi ) Cablaje - Conection (by Audison) Montaj - TOTTAL Moto Si daca ma gandesc mai bine e vb cam de 1800 nu 1700 |
Caut si niste poze.....
|
6 Attachment(s)
...........................
|
sa citez site-ul
\"We now ship to Romania!\" vreau sa cumpar MA Audio MA180XE 18\" Competition Subwoofer la ei cica ti-l trimtie gratis \"FREE ground shipping within the 48 states\" Sale Price: $199.99 doar 200$ ? dif de 18? hmm uite si linkul http://www.sonicelectronix.com/item_3756.html daca ar fi sa il iau ar ajunge aici pana pe la 500$? |
cate kile are ? :D
|
e ceva ciudat cu situ asta ... ei trimit doar prin UPS ( altii nu ) ... eu m-am inregistrat la ei si cu toate ca am selectat romania imi cerea si la stat ceva si am completat ... nu a fost nici o problema ... am pus in cos ce m-a interesat ... s-au strans ceva bani ... si le-am dat mail sa ai intreb cum vor banii ... wire sau western sau alt ceva si am primit msg de la un robot ca in maxim 24 de ore primesc raspuns .... asta era acum 4 zile si nici pana acum nu au dat mail ... a mai aflat cineva ceva de la ei?
|
Re:
[quote=\"NILS_BUCURESTI\"]
Antifonare - Dynamat Extreme Door Kit ( 4 seturi ) zi si mie de unde sa iau nishte pasta !!! |
NILS_BUCURESTI: cam mult pt ce ai enumerat tu acolo.
|
Re:
[quote=\"Heparu_Boy\"]
Quote:
NU este vorba de \"o pasta\" ci de niste folii de material care se aplica pe interiorul usilor si pe exterior, sub panou, preferabil la cald si cu experienta, ca sa fii sigur ca materialul face ce trebuie sa faca. Saxo te-ar putea ajuta cu Dynamat-ul. El a si lucrat mai mult cu acest tip de izolant. Eu am experimentat mai mult cu altele. :) |
Dynamat-ul este primul producator care a intrat e piata noastra cu astfel de produse.E ca Xerox-ul / copiator....Dar sunt si alti fabricanti care ofera aceleasi produse sub alte nume.
Aplicarea foliilor se face intr-adevar la cald -cu suflante de aer cald- pentru o priza mai buna,si rezultatele sunt surprinzatoare.In plus de asta,aplicarea foliei NU se face la intimplare,ci se tine cont de particularitatile masinii.Sunt cazuri cind Nu se poate folosi folia ci se folosesc spray-uri cu solutie de bitum,etc.... In concluzie,trebuie sa mergi cu masina la un atelier specializat,singurul care va fi in stare sa spuna ce anume solutie trebuie aplicata si DACA e posibil pentru masina respectiva. |
dj81bas esti incredibil !!! Cauta pe net sau unde vrei tu preturile si adunale si apoi posteaza ! Pareri in vant...
Dynamat extreme este in jur de 2.700.000 setul dar se gaseste si mai ieftin si probabil la fel de bun si de la Audison si de la Stinger si de la Blitz toata chestia e sa fie pus suficient si kalumea |
| All times are GMT +2. The time now is 09:00. |
- Copyright 2026 4Tuning