![]() |
Mai merita golf 5 nou?
Salutare. Imi cer scuze ca primul meu post pe forum4tuning incepe cu deschidere unui nou thread:oops:
Intrebarea mea este daca mai merita sa comand un golf 5 nou acum, la ceva...:rolleyes2 timp de la data aparitiei. Avand in vedere ca am 19 ani si inca sunt incepator, am dorit o masina de tip hatchback, in limita a 17.000 euro, conditia principala impusa de parinti, este, ca masina sa fie noua. Pot gasi ceva hatchback pana in 17000 euro, pret ddp, nou, mai bun/model mai recent in banii acestia? Masina in cauza este golf 5 -motor 1.6, comfortline, 102 cp, clima "bizonica":)):lol:, cotiera,computer de bord plus si nush ce alte porcarii pe care oricum nu o sa le folosesc, dar asa este masina adusa in Curtici. |
Re: Mai merita golf 5 nou?
Nu, nu merita.
Ia Fiat Bravo, e conceptie mai noua, tehnologie mai noua, motoare mai puternice... |
Re: Mai merita golf 5 nou?
Din pacate nu-mi place interioru' de la Fiat.
Nu as vrea nici masina k(c)oreeana pt. ca am avut/am destule in familie. |
Re: Mai merita golf 5 nou?
Am condus timp de un an Golf V 1.6 102cp Comfortline, masina e buna zic eu si are o mica doza de agresivitate. Nu consuma mult si este confortabila. Eu sa fiu in locul tau l-as cumpara! Succes
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
...eu am golf,e super n-am ce zice,dar la 17 000 ti-as recomanda un seat ibiza nou si aproape full,daca nu chiar full...sau ia-te dupa "altii" nu dau nume si cumparati un citroen c3...glumesc sa nu faci greseala asta niciodata
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
robertinho...detii golf 5 gt sport din ce vad la signature...asta e altceva:D, sincer sa fiu nu imi place ibiza, chiar daca e full, chiar nu sunt pretentios la dotari.
Alte recomandari sunt benevenite :D |
Re: Mai merita golf 5 nou?
dupa mine golful nu a meritat niciodata ca masina noua
este extrem de scumpa si slab echipata dar este doar parerea mea |
Re: Mai merita golf 5 nou?
suzuki sx 4 te-ai uitat? crede-ma k are un look destul de tare.:) eu conduc una si ma opreste lumea pe strada sa ma intrebe kt am dat p ea..."pe cuvant de cercetas"
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
O masina frumoasa foc este Opel Astra GTC, iar in banii tai te incadrezi si la un motor decent... ( 1.8 benzina sau 1.7 diesel )
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
@ANM- da, f. frumoasa masinutza, dar este oarecum apropiata de un suv mai mic, ceea nu este prea bine pentru mine, fiind incepator inca.
@B11EAU- exista si aceasta optiune, insa nici modelul astra nu este chiar nou, cel cu facelift, iar GTC, are suspensie sport, interior mai urat ca la golf 5(parerea mea), plus ca din cate stiu eu este facut in spania, zaragoza. Din pacate nu stiu cand va aparea noul golf(6), dar dupa banuielile mele va aparea la noi abia la anu', pret mai mare, probleme de new-baby etc. |
Re: Mai merita golf 5 nou?
merita daca vrei ceva nou nu este rau acel motor de 1.6
iti urez bafta la ce iti place |
Re: Mai merita golf 5 nou?
GTC ti-as recomanda si eu dar daca vrei in 5 portiere...mergi pe golf desi il iei cam slabutz....
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
NUUUUU,nu merita!! Daca chiar insisti pe hatch si europeana mai bine Leon!! arata mult mai bine! dar totusi,de 17 mii de euro,nu reusesti tu sa faci o combinatie si sa cumperi masina pe firma si sa iti iei o "supermasina" precum Honda Civic 1.8 i -VTEC (140 de cai),design interior+exterior demential,sunet motor demential,e dementiala!! costa 16 mii CIP,nu ai pe nimeni la vreo firma sau ceva,o iei pe firma si scapi de tva...sau daca nu poti pe firma,cumpara varianta sedan,e o masina potrivita chiar si pt varsta noastra :D E bine sa ai in vedere o gama larga de posibilitati,nu trebuie sa iti ingustezi orizontul la una 2 marci... desi mie nu-mi place,pe tine te-ar putea atrage Mazda3 Hatch sau chiar sedan(asta da:D)..Dar totusi,orice ai face,nu-ti lua golf,si nu zic asta pt ca ar fi o masina proasta,pt ca nu este(e identica cu leon,a3 si octavia ca si platforma tehnica din cate stiu eu) ...dar deja e o masina banala,pe cale sa iasa la pensie..Bafta la shopping,si sa ne arati si noua poze cu achizitia;)
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
ce zici de octavia tour sport 1.8 turbo 150 hp (are pachet sport - jante,spoiler fata,eleron,toba) ? vezi k e vreo 16 mii gen si are cate ceva pe ea..e batranesc modelul dar oricum zic k e mai ok decat un golf v d 100 hp..depinde ce vrei
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
@dragos1989- nu-mi plac seaturile, nici interior, nici exterior, honda e prea sf pentru mine, iar mazda 3 e si ea un model destul de vechi.
@cos_calu- am scris in primu' post ca vreau hatchback. |
Re: Mai merita golf 5 nou?
Peugeot 308....?
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
ok daca ai 19 ani eu zic nu golf5. ai nevoie de ceva mai "tineresc" :)) nu zic ca golful nu ar fi, dar sunt si alternative mai atractive parerea mea.
nu ai nevoie de clima "bizonica" :)) la varsta ta nu ai nevoie de mai mult de un aer conditionat. eventual o clima simpla desi in multe cazuri e doar un moft. clima, parerea mea, se renteaza doar atunci cand mergi mult cu masina, o pui pe auto, ca sa nu mai stai sa reglezi la viteza aerotermei sau sa inchizi aerul conditionat. altfel, eu nu-i vad sensul. si din parerea mea 1.6-le ala de 102cp de pe VW nu e deloc stralucit. potrivita pentru varsta ta ar fi un astra GTC, dar nu stiu cum o iei in banii astia (adica cu ce dotari)... eu iti spun ce stiu... a da si multe p**de (scz limbaju) cel putin de aici din pitesti se uita dupa GTC. golf-ul e deja comun:P |
Re: Mai merita golf 5 nou?
@obrazNICK- peugeot 308 mi se pare cel mai urat dintre toate peugeoturile
@amphetamine-stiu ca nu aveam nevoie de clima bizon:)), masina este adusa asa la curtici, nu pot sa le zic sa-mi dea clima jos:)) Am fost astazi la astra si din pacate nu au nimic pe stoc, GTC la comanda, asta inseamna minim vreo 2 luni de asteptare din ce a zis dealeru, este astra cu 5 usi pe stoc in ungaria, dar aceea are 1.6 115cp(care desi are 13cp in plus fata de golf, face 0-100km in ceva mai mult timp), asta nu era o tragedie ca doar nu ma duc la linute and shit, dar din pacate are culoare rosie; deci cade si opelu'. Am luat-o prin eliminare asa ca va spun la ce am ajuns: Fiat,Ford,Seat,Peugeot,Renault,Hyundai,Opel,Nissan ,Honda,Citroen-astea cad :D |
Re: Mai merita golf 5 nou?
pai si vrei sa iei asa masina de-a gata?
asta am facut si eu si am regretat dupa pt ca mi-ar fi placut sa fie exact asa cum doream. si asta pentru ca ai mei cand au luat-o acum vro 3 ani n-au vrut tot asa sa astepte 2 luni. nu fa prostia sa iei o masina de pe stock. configureaz-o, pt ca iti va parea rau dupa. crede-ma. si crede-ma ca astra aia face suta mai repede ca golfu. un sfat iti dau: nu te lua dupa hartii, in marea majoritate a cazurilor ori apare mai lent, ori mai rapid (ex: logan):)) |
Re: Mai merita golf 5 nou?
Mda, am dat deja avansu' la golfu din primu post, sper sa-l am sapt. viitoare.
Multumesc de sfaturi & pareri. Se poate inchide. |
Re: Mai merita golf 5 nou?
s-o stapanesti sanatos cu cat mai putine incidente (de preferabil fara:D)
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
Felicitari. S-o stapanesti sanatos. Si eu astept tot un Golf saptamana viitoare.
|
Re: Mai merita golf 5 nou?
mult succes cu golfu
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:24. |
- Copyright 2026 4Tuning