Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-03-08, 18:41   #1
Lightweight

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Mai merita golf 5 nou?

Salutare. Imi cer scuze ca primul meu post pe forum4tuning incepe cu deschidere unui nou thread

Intrebarea mea este daca mai merita sa comand un golf 5 nou acum, la ceva... timp de la data aparitiei. Avand in vedere ca am 19 ani si inca sunt incepator, am dorit o masina de tip hatchback, in limita a 17.000 euro, conditia principala impusa de parinti, este, ca masina sa fie noua.

Pot gasi ceva hatchback pana in 17000 euro, pret ddp, nou, mai bun/model mai recent in banii acestia?

Masina in cauza este golf 5 -motor 1.6, comfortline, 102 cp, clima "bizonica"), cotiera,computer de bord plus si nush ce alte porcarii pe care oricum nu o sa le folosesc, dar asa este masina adusa in Curtici.
Lightweight is offline  
Old 20-03-08, 19:29   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

Nu, nu merita.
Ia Fiat Bravo, e conceptie mai noua, tehnologie mai noua, motoare mai puternice...
ionut_cluj is offline  
Old 20-03-08, 20:37   #3
Lightweight

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

Din pacate nu-mi place interioru' de la Fiat.
Nu as vrea nici masina k(c)oreeana pt. ca am avut/am destule in familie.
Lightweight is offline  
Old 20-03-08, 20:49   #4
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

Am condus timp de un an Golf V 1.6 102cp Comfortline, masina e buna zic eu si are o mica doza de agresivitate. Nu consuma mult si este confortabila. Eu sa fiu in locul tau l-as cumpara! Succes
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline  
Old 20-03-08, 21:38   #5
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

...eu am golf,e super n-am ce zice,dar la 17 000 ti-as recomanda un seat ibiza nou si aproape full,daca nu chiar full...sau ia-te dupa "altii" nu dau nume si cumparati un citroen c3...glumesc sa nu faci greseala asta niciodata
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline  
Old 20-03-08, 21:50   #6
Lightweight

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

robertinho...detii golf 5 gt sport din ce vad la signature...asta e altceva, sincer sa fiu nu imi place ibiza, chiar daca e full, chiar nu sunt pretentios la dotari.
Alte recomandari sunt benevenite
Lightweight is offline  
Old 22-03-08, 10:38   #7
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

dupa mine golful nu a meritat niciodata ca masina noua
este extrem de scumpa si slab echipata
dar este doar parerea mea
daniwmk is offline  
Old 22-03-08, 10:44   #8
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

suzuki sx 4 te-ai uitat? crede-ma k are un look destul de tare. eu conduc una si ma opreste lumea pe strada sa ma intrebe kt am dat p ea..."pe cuvant de cercetas"
ANM is offline  
Old 22-03-08, 10:49   #9
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

O masina frumoasa foc este Opel Astra GTC, iar in banii tai te incadrezi si la un motor decent... ( 1.8 benzina sau 1.7 diesel )
B11EAU is offline  
Old 22-03-08, 12:00   #10
Lightweight

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

@ANM- da, f. frumoasa masinutza, dar este oarecum apropiata de un suv mai mic, ceea nu este prea bine pentru mine, fiind incepator inca.

@B11EAU- exista si aceasta optiune, insa nici modelul astra nu este chiar nou, cel cu facelift, iar GTC, are suspensie sport, interior mai urat ca la golf 5(parerea mea), plus ca din cate stiu eu este facut in spania, zaragoza.

Din pacate nu stiu cand va aparea noul golf(6), dar dupa banuielile mele va aparea la noi abia la anu', pret mai mare, probleme de new-baby etc.
Lightweight is offline  
Old 23-03-08, 16:44   #11
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

merita daca vrei ceva nou nu este rau acel motor de 1.6
iti urez bafta la ce iti place
FIGHET is offline  
Old 23-03-08, 18:28   #12
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

GTC ti-as recomanda si eu dar daca vrei in 5 portiere...mergi pe golf desi il iei cam slabutz....
Cosmin255 is offline  
Old 23-03-08, 19:26   #13
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

NUUUUU,nu merita!! Daca chiar insisti pe hatch si europeana mai bine Leon!! arata mult mai bine! dar totusi,de 17 mii de euro,nu reusesti tu sa faci o combinatie si sa cumperi masina pe firma si sa iti iei o "supermasina" precum Honda Civic 1.8 i -VTEC (140 de cai),design interior+exterior demential,sunet motor demential,e dementiala!! costa 16 mii CIP,nu ai pe nimeni la vreo firma sau ceva,o iei pe firma si scapi de tva...sau daca nu poti pe firma,cumpara varianta sedan,e o masina potrivita chiar si pt varsta noastra E bine sa ai in vedere o gama larga de posibilitati,nu trebuie sa iti ingustezi orizontul la una 2 marci... desi mie nu-mi place,pe tine te-ar putea atrage Mazda3 Hatch sau chiar sedan(asta da)..Dar totusi,orice ai face,nu-ti lua golf,si nu zic asta pt ca ar fi o masina proasta,pt ca nu este(e identica cu leon,a3 si octavia ca si platforma tehnica din cate stiu eu) ...dar deja e o masina banala,pe cale sa iasa la pensie..Bafta la shopping,si sa ne arati si noua poze cu achizitia
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline  
Old 23-03-08, 20:02   #14
cos_calu

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 28
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

ce zici de octavia tour sport 1.8 turbo 150 hp (are pachet sport - jante,spoiler fata,eleron,toba) ? vezi k e vreo 16 mii gen si are cate ceva pe ea..e batranesc modelul dar oricum zic k e mai ok decat un golf v d 100 hp..depinde ce vrei
cos_calu is offline  
Old 23-03-08, 20:31   #15
Lightweight

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Mai merita golf 5 nou?

@dragos1989- nu-mi plac seaturile, nici interior, nici exterior, honda e prea sf pentru mine, iar mazda 3 e si ea un model destul de vechi.

@cos_calu- am scris in primu' post ca vreau hatchback.
Lightweight is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -