Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Ford Scorpio vs Opel Manta (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/6399-ford-scorpio-vs-opel-manta.html)

Yonut21 02-07-05 11:01

Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Ford Scorpio vs Opel Manta(din acelasi an)

Yonut21 02-07-05 11:05

Care credeti ca e mai tare la viteza? Eu(adik taicamiu) am Ford Scorpio si vreau sa o compar cu un Opel Manta. Eu zic ca la viteza e mai buna Scorpio pentru ca am vazut cand o calca taicamiu se cunoaste.Dar am vazut si un Opel Manta si am vazut ca nu prea avea putere.

mike20 02-07-05 16:16

pai zi si u ce motorizari ca daca ai 2.4 normal ca faci un opel manta kre din cate stiam yo are cel mai mare motor de 2.0( nu sunt sigur da...) :roll:

Yonut21 02-07-05 18:42

Fordul Scorpio are 2.0i iar Opel Manta sa zicem tot cu 2.0. Care crezi?

TND--TEAM 02-07-05 18:47

la plecare 100% opel manta :lol: :lol: :lol: + opel manta de curse iar fordu e de familie ce curse vrei sa faci cu el sau poate ar merge la nascar :D :D :D

mike20 02-07-05 18:56

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Yonut21\"
Fordul Scorpio are 2.0i iar Opel Manta sa zicem tot cu 2.0. Care crezi?

.........in cazul asta :arrow: opel manta 8)

Yonut21 02-07-05 18:58

Voi ziceti ca la viteza e mai buna Manta? Nush sigur.

TND--TEAM 02-07-05 21:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Yonut21\"
Voi ziceti ca la viteza e mai buna Manta? Nush sigur.

ba ce tot te invarti, ce sa mai vb opel e clar mai tare pana se misca matahala aia de ford , cu siguranta o face si MATIZUL MEU
vezi ca te las 200m si apoi t salut si iti fac si o poza si tot yo castig cu matizul :D :D :D
stii ce fac cu fordu tau :boxing: cu el :wink:

Yonut21 02-07-05 21:47

Ma TND-TEAM, Matizul tau poate il face pe Scorpio doar la plecare dar dupe aia te lasa in urma 300m din aia 400m. Asa ca nu te mai da rotund cu Matizul, ca in topic nu era vorba de MATIZ. :evil:

TND--TEAM 02-07-05 21:51

+ COMPARATIA ESTE TOTAL ERONATA , MASINILE SUNT TOTAL DIFERITE \"ACEST TOPIK TREBUIE INCHIS \" :shock:

Yonut21 02-07-05 22:31

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"TND--TEAM\"
+ COMPARATIA ESTE TOTAL ERONATA , MASINILE SUNT TOTAL DIFERITE \"ACEST TOPIK TREBUIE INCHIS \" :shock:

Sa o crezi tu ca, comparatia este eronata... Dak nu stii dute si te documenteaza. Ele au aproape aceeasi motorizare si anul de fabricatie este cam acelasi..+- 2-3 ani.

orlando 03-07-05 00:20

aici nu conteaza doar daca sunt din acelashi an sau au aceashi motorizare conteaza si daca fac parte din aceasi clasa...
ca nu compari un tico cu un S-classe
ma scuzatzi de offtopic!

Yonut21 03-07-05 00:42

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"orlando\"
aici nu conteaza doar daca sunt din acelashi an sau au aceashi motorizare conteaza si daca fac parte din aceasi clasa...
ca nu compari un tico cu un S-classe

Da bine stiu... dar Tnd-team are trompeta cam mare si mi-a spus ca, comparatia este eronata si nu inteleg de ce a spuso. Eu am vrut doar sa compar Fordul Scorpio cu un Opel Manta ca sa vad si parerile celorlalti ca de parerile lui tnd-team m-am saturat.

orlando 03-07-05 13:45

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Yonut21\"
Quote:

Originally Posted by \"orlando\"
aici nu conteaza doar daca sunt din acelashi an sau au aceashi motorizare conteaza si daca fac parte din aceasi clasa...
ca nu compari un tico cu un S-classe

Da bine stiu... dar Tnd-team are trompeta cam mare si mi-a spus ca, comparatia este eronata si nu inteleg de ce a spuso. Eu am vrut doar sa compar Fordul Scorpio cu un Opel Manta ca sa vad si parerile celorlalti ca de parerile lui tnd-team m-am saturat.


ok obishnuieshte-te cu simplu fapt ca nu avem 18 ani si deci nu avem mashini si de aia suntem tratatzi cum suntem...si eu am fost jignit direct sau indirect poate ca au avut dreptate dar sunt uni care se uita la varsta si zice ce o cauta asta aici ca nu are nici o treaba shi kestii de genu asta...eu unu sunt satul crede-ma...am un an de cand sunt pe forumu asta si mi s-a dat peste nas de N ori ca taci si mai joaca underground si kestii dinastea dar cei care comenteaza nu gandesc si ei putzin asa ca poate noi vrem sa invatzam tot ce este legat de mashini...dar ei nu domne dca nu ai 18 ani ce cautzi pe forum!
o sa vezi si tu cand or incepe lumea sa faca asa...daca vrei iti dau si PM cu aia care s-au luat fara nici un motiv de mine...!

Rolex_Logan 08-08-05 16:45

Eu unu am mers cu opel manta ... si ce pot sa zic ... este o masina care mai mult este de omorat ... adica persoana cu care mergeam eu schimba vitezele numai pe la 5000-6000 de ture de facea ca toti dracii motorul (il avea de 2000 cmc) era tot odata foarte mare parerea mea ... in fine sunt multe de spus ....
Concluzie ... manta este o masina dacuta 90% pentru curse ... adica nu este de mers la cumparaturi sau in alta parte ... si cred ca manta aia care ai vazut-o tu era facuta praff ca altfel nici nu cred ca aveai sanse sa te ti dupa ea ... :D

adi01 09-08-05 01:20

Ford Scorpio... nush de ce .. dar Ford Scorpio :wink:

scorpio GL 09-02-06 10:24

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"TND--TEAM\"
Quote:

Originally Posted by \"Yonut21\"
Voi ziceti ca la viteza e mai buna Manta? Nush sigur.

ba ce tot te invarti, ce sa mai vb opel e clar mai tare pana se misca matahala aia de ford , cu siguranta o face si MATIZUL MEU
vezi ca te las 200m si apoi t salut si iti fac si o poza si tot yo castig cu matizul :D :D :D
stii ce fac cu fordu tau :boxing: cu el :wink:

Tu compari o masina de 50 de cai FWD cu una de 120 FWD, si mai spui ca o si faci :lol: :lol: :lol: .Ia mai uita-te in cat timp ajunge la 60mph scorpio, si dupa aia comenteaza.

SEBASTIAN 09-02-06 13:29

Sti cum impaci sula si prefectura?

scorpio GL 09-02-06 15:46

cum??

amadeus_and 09-02-06 16:17

SULLA a fost primul PREFECT al imperiului roman... :twisted: :twisted: :twisted:

scorpio GL 09-02-06 16:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"amadeus_and\"
SULLA a fost primul PREFECT al imperiului roman... :twisted: :twisted: :twisted:

Mersi pentru lamurire, mereu e ceva de invatat.Dar tot nu am inteles aluzia lui Sebastian. :wink:

slkamg 20-10-06 11:55

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Avem in tara doua din astea tunate agresiv?

Achim 28-10-06 20:36

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
nu cred...

ia-ti scorpio de 2.9 ;) iti vand eu unul... fuge 240 pe ceas :D

WarlorD 31-10-06 21:00

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Scorpion CLAR ! ;) Nu de lata dar chiar imi place scorpion. Eu desi sunt taur sunt un mare fan al scorpionului :X ... Imi place Regele Scorpion . Scorpion din MK4 etc. I like scorpion si nu numai dar stiu si ceva caracteristici de la scorpion. Apropo s-ar putea sa fie aproape egale. ;)

The_Mask 02-11-06 09:17

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
vezi ca sectiunea de jocuri nu-i aici;) dai un search si o s-o gasesti.

Yonut21 11-11-06 15:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by scorpio GL (Post 304489)
Tu compari o masina de 50 de cai FWD cu una de 120 FWD, si mai spui ca o si faci :lol: :lol: :lol:

Scorpio are tractiune spate.

tapu 11-11-06 17:08

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
am si eu un scorpio adika fratele meu..are motor de 2000 cmc 100 si ceva de cai nu stiu cat sigur oricum am mers constant cu el pe a2 cu 190 km/h se ducea mai mult(avea pedala ) dar ii era frica deoarece are t-uri adica cu indicele de viteza 190 km ...deci aleg scorpio nu are ea un start stralucitor dar acuma depinde si de motor cu 1.8 nu lua demaraj decat chinuit asa cu 2.0 ia fara probleme..am mai observat ca, treapta a 3-a este de fuga adika 140-150 asta la 1.8 dupa care a facut motoru :D o daduse pe ulei ;))adika a pus altu

Todorutz 18-11-06 19:30

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Quote:

Originally Posted by WarlorD (Post 606267)
Scorpion CLAR ! ;) Nu de lata dar chiar imi place scorpion. Eu desi sunt taur sunt un mare fan al scorpionului :X ... Imi place Regele Scorpion . Scorpion din MK4 etc. I like scorpion si nu numai dar stiu si ceva caracteristici de la scorpion. Apropo s-ar putea sa fie aproape egale. ;)



=))) scuze de offtopic da' am fost pe jos knd am citit ce a zis asta =))....s-a bagat in zodii,filme,jocuri....batman batman.....si vad k mai nou ii zice ford scorpioN... tare frate :))....:lol:

T.rac3Er 22-11-06 12:39

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
http://www.carfolio.com/specificatio...car=30305&Opel
http://www.carfolio.com/specificatio...car=33374&Ford
detaliile oficiale...
nu de-alta, dar asa dupa opinii personale nu se ajunge nicaieri

Vladutzzz_sv 22-11-06 13:16

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Quote:

Originally Posted by adi01 (Post 192672)
Ford Scorpio... nush de ce .. dar Ford Scorpio :wink:

Cum dracu sa compari scorpio cu manta???? Man tu esti cu capu????
Mai curand faceai o comparatie intre manta si capri.....asa mai veneai de acasa.
Cele 2 pe care le compari tu nici macar nu sunt din aceeasi generatie + ca sunt din clase total diferite.....

Todorutz 22-11-06 14:47

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
e cam fara rost comparatzia.....masinile au o diferentza de 12 ani intre ele.....tehnologii total schimbate si diferite....motor DOHC(doua axe cu came) pe langa motor OHV....diferentza de 20 de cai....parerea mea k este o comparatzie inutila.....e vizibil de la o poshta cine, care, cum, cand...

T.rac3Er 22-11-06 20:34

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
hai sa va intreb
R5gtt vs mazda rx 8 la acceleratie...diferente nici nu incap sa le enumar, dar totusi criteriul este unul singur...acceleratia cat mai rapida
e pe aici pe undeva pe forum
lasati comentariile aiuriea. omul a vrut sa stie ceva. nu introduceti in ecuatie tot felul de criterii atata timp cat a fost destul de simplu ce a intrebat omul...vorbea de top speed si acceleratie :!:

Todorutz 22-11-06 20:56

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Quote:

Originally Posted by Yonut21 (Post 175743)
Ford Scorpio vs Opel Manta(din acelasi an)


nu prea stiu unde gasesti acelasi an....probabil din '89 dar modele foarte rare....putzin probabil....oricum raman la parerea k desi cineva a zis k manta ii de curse si scorpio de familie, scorpio este net superior din toate punctele de vedere....

Yonut21 25-11-06 10:32

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Cand am spus acelasi an, m-am referit la 1986.

Todorutz 25-11-06 11:53

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
da....am cautat si eu mai mult si am gasit cateva din 86'....tot pe scorpio raman :)

AleXuTz 25-11-06 12:14

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
tu vrei sa cumperi manta sau scorpio sau numa asa sa stii...?
Manta este o masina cam pt. tineri ( de fapt asa era la vremea ei )
Scorpio este masina de familie...
asta depinde de tine ce masina iti place...
pe viteza as spune Scorpio dar la drum intins ...

Yonut21 26-11-06 12:01

Re: Ford Scorpio vs Opel Manta
 
Scorpio din `86 deja il detin.
Vroiam pur si simplu o comparatie intre cele 2.


All times are GMT +2. The time now is 00:24.

- Copyright 2026 4Tuning