![]() |
Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Detin rezidenta in Spania si pot inmatricula masini.
Dar intrebarile mele sunt : Cate masini pot inmatricula pe numele meu ? E legal sa vinzi masini din Spania in Ro ? As putea sa cumpar 2-3 si sa le vand in Ro mai scumpe. M-as axa doar pe Vw Golf,Passat si Seat. Cum as putea aduce masinile ? Pe tir cat costa fiecare masina ? Le-as putea cumpara eu aici pe numele meu si apoi vinde..Nu vad nimic ilegal ..dar nu sunt sigura daca e ok. Si inca ceva : Pot conduce din Spania in Ro o masina,daca am sub 1 an de conducere? |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Problema Este Ca Te Lovesti De Pretul Masini Care In Spania Este Mai Mare Fata De Foarte Multe Tari Din Europa Si Nu Cred Ca Faci Profit , Mai Mult Ca Sigur Te Duci In Gaura De La Prima Cursa ....
In Special Oameni Din Rom. Se Deplaseaza In Olanda ,belgia Germania Sau Franta Pt As Procura Masini Inainte Sa Faci Asta Testeaza Piata Din Rom Si Apoi Cea Din Spania Si Vezi Diferentele In Spania Preturile Din Cite Stiu Sunt Destul De Piperate Ce Zici Renteaza??? |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Nu mi se par deloc piperate preturile.
Un Golf pe care in ro il vinzi cu 10.000,aici il iei cu 6500 aprox. Si inafara de asta,am un fam un mecanic care m-ar putea ajuta,in cazul in care masina are mici prb. Eu zic ca renteaza. Nu stiu insa cat costa sa le aduc pe tir .. ?? |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
il iei cu 6500 + transport +taxe vama+spagi +inmatriculare......ia gadeste-te mai bine
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Ce vama ?? Pai ce mai platesti vama la masini pe numele tau ??
Inmatriculare ? Costa 45 de euro si se face prin transfer de nume aici in Spania.Asa mi-am cumparat eu masina,ca am acte in Spania. Deci nu o sa ies f mult.Drumul nu o sa fie extra-mega scump. Iar inmatricularea in Ro,doar nu o fac eu..o face cumparatorul.Eu i`o aduc gata inmatriculata pe numele meu,nu asa cum o cumpara toti de prin Germania. |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
:) deci vor fi inmatriculate pe numele tau. stii ca trebuie radiate din spania, nu? la ce crezi ca folosesc numerele provizorii nemtesti? Masinile trebuie radiate in spania ca sa poata fi inmatriculate la noi. parerea mea e ca, la ce preturi au spaniolii, nu merita.
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
bun bun.... u zici k acolo o masina d costa la noi 10.000, cumparata d la romani, e 6500... Dar nu iti da cineva 10.000 pe ea...se gandeste la un 9000 - 8500...asa k mai gandeste-te cat iti iese dupa toate cheltuielile ;)
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Bun,daca nu merge afacerea asta,de ce sunt atatia care se ocupa de ea ??
Ce ziceti de u Seat Ibiza din 2004,de la reprezentanta,in perfecta stare,cu garantie 1 an,la pretul de 3700 ?:rolleyes2 Mie nu mi se par deloc scumpe masinile in Spania. |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Draga anca.maria trebuie sa vii prin romania sa faci un studiu....ti s-a explicat foarte clar.....tu inscrii masina pe numele tau....da si in romania ca s-o inmatriculezi trebuie sa platesti o taxa care o platesti tu si o adaugi la pret ori o plateste proprietaru de care tu trebuie sa tii cont....iar in romania ar fi trebuit sa observi daca ai trecut pe aici ca sunt numai masini cu numere provizorii de olanda italia germania....iar cele de spania sunt cei care apar de sarbatori in tara si lucreaza acolo. Sper ca ai inteles
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Poate nu am inteles eu bine, sau tu vrei sa lasi masinile inmatriculate pe numele tau, in Spania, si sa dai procura celui care o cumpara in Romania, sa umble cu numere de ES? Ca asa ai face niste bani, desi e si riscant.
Nu stiu multi samsari care sa aduca din Spania masini, cei mai multi prefera Germania, si nu cred ca sunt ei mai prosti. Pentru pretul pe tir, cauta cu google o firma de transport si cere un pret. Desi, daca nu aduci 5-6 masini ca sa umpli o bizarca, e mai greu. |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Da poti aduce masini in romania din spania dar trebuie sa te gandesti ca daca tu ai o masina pe numele tau si o vinzi in romania cu nr de spania si o dai cuiva pe care nu il cunosti cine stie cate se pot face cu o masina care nu e pe numele tau si mai si chestia cu asigurarea pe care trebuie sa o platesti in spania plus impozitul pe masina care trebuie platit. Eu la fel am acte de sedere in spania si stiu cum e pt ca si eu am o masina cu nr de spania pe numele meu si credema e cam complicat, doar daca le aduci in romania si le inmatriculezi aici si trebuie sa aduci cel putin euro 4 sa nu platesti mult pe inmatriculat. Oricum bafta!
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
si daca aduci euro4 atunci inseamna bani multi in spania ,deci mai bine te lasi pagubasa ca sincer din cite stiu esti singura care vrei sa aduci masini din spania si vrei sa faci profit
atunci apucate de treaba adumi mie in rom. un passat 2006 2.0 tdi manual fara accident , km citi mai putini adika maxim 50 mii , nu pot oferi mai mult de 15 mii!!!! ce zici ma rezolvi ??? sau te incadrezi ??? stiu ca cer prea mult dar toti cauta sa cumpere cu mai putin |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Ionut clj, clima in Spania e foarte arida, nu ninge aproape niciodata (deci nu e sare/nisip pe strada), de plouat mai rar, asa ce de unde conditii frate sa se strice masinile? Crezi ca degeaba se importa masinile clasice din California sau Australia?
Eu zic ca problema e pur si simplu de pret si kilometri parcursi de masina, nemtii schimba masinile mai des decat spaniolii (adica-si iau masini noi). |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Si e mai simplu sa scapi de rugina sau sa schimbi niste garnituri?
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
problema cu praful este cam adevarata , nu am vazut atat praf cum este in spania pe nicaieri in lumea asta ,pina si in rom , nu este asa mult praf fata de spania
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Eu prefer o masina adusa dintr-o tara cu clima calda. Intamplator si a mea e adusa din Spania, de vreo 3-4 ani, avea vopseaua originala si nu are aproape deloc rugina, fata de altele aduse din Germania sau alte tari, care au clima mai rece. Praf e si in a mea, dar pana la urma daca mergi cu o masina in Romania 3 luni, tot aia e.
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
De Ce Spui Asta Ca Si Aici In Anglia Este O Clima Rece Si Ploioasa Si Dac Vezi Masinile De Aici Care Au 10-15 Ani Nu Iti Vine Sa Crezi In Ce Stare Se Afla Fara Pic De Rugina Pina Si Acele Masini Opel Astra Fab. Dupa 1992 Care Ruginesc La Aripile Din Spate Aici Sincer Nu Prea Am Vazut Acea Rugina Sint Aproape Perfecte
Eu Spun Ca Nu Clima Este De Vina!!! |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Pai in principal de la zapada, sare, ca astea raman pe la aripi, apa se scurge mai usor. Si pana la urma depinde de modelul masinii, si de masina in sine, chiar si locul unde e facuta. De exemplu la Calibra se spune ca cele facute in Finlanda sunt mai bune din punctul asta de vedere decat cele facute in Germania. Si in Anglia sunt Vauxhall, fiind facute pt Anglia, or fi avand si ele un tratament mai deosebit. Si pana la urma, cel mai important e cum ai grija de masina ;)
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Asta Este Adevarat ,,cum Ai Grija De Ea Asa O Ai""
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
Daca tu imi arati Passatul ala,in orice tara din Europa,sa fie in perfecta stare pe cuv meu ca merg eu si-l cumpar. Hai sa nu exageram.Passat din 2006 pana in 15 mii. Da,daca iti da doar rotile !:rolleyes2 Eu zic ca ar merge treaba cu masinile.Si cu siguranta o sa incerc,sa nu zic ca n-am incercat. Apropo : Nu vreau sa fac procura la nimeni sa circule cu numere de Spania pt ca n-am incredere.Vand la oameni pe care nu-i cunosc probabil.Nu ma incred in nimeni. Doar prin reinmatriculare le vand. M-am interesat si de platforma :shock: 2300 de euro Barcelona-Arad ! Haleluiaaaaaaa:shock: Mai bine ii bag eu benzina si o aduc :shock: |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
LoL , si cam cat voiai sa fie platforma ? 100 de euro?
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
si omu ala care o cumpara de la tine mai tre sa plateasca si ttaxa de prima inmatriculare.....Dude
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
ca sa raspund la intrebarea: "Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Romania" ....NU. tre sa platesti atatea taxe ca o sa iesi in pierdere. Eu nu inteleg te-ai trezit peste noapte asa ca e o afacere buna sau nu inteleg? daca erai barbat sau aveai un sot care sa te ajute mai mergea, dar tu habar nu ai de masini (zici ca ai in familie un mecanic si te ajuta ala sa le repari daca e ceva). nu te pricepi la masini, nu ai relatii la vama....cred ca te-ai trezit prost dispusa dimineata.fara suparare acum. chestia asta de care vb tu daca ar fii asa de simpla ar face o toti. toti stim ca in germania, olanda...etc sunt masini mai ieftine si putem scoate profit din asta dar nu e asa simplu cum pare. e multa coruptie in tara asta.
|
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
si nu nuMAI IN ROM. ESTE CORUPTIE
IAR PERICOLUL SA FII PACALIT ESTE MAI PESTE TOT |
Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:03. |
- Copyright 2026 4Tuning