Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   sectiune cablu (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/61832-sectiune-cablu.html)

razvan1515 04-01-08 19:48

sectiune cablu
 
pt o statie de 700 W rms @ 1 ohm...cu alimentare direct de la baterie...deci lungime cablu cam ~4-5 m...ce sectiune ar trebui sa aiba cablu??..ca nu stiu exact ce sa cumpar..momentan am un cablu de 6,7 mm...asta scrie pe cutia lui..

basic 05-01-08 12:11

Re: sectiune cablu
 
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1184711041 multumiri @saxo pt tabel

razvan1515 05-01-08 12:28

Re: sectiune cablu
 
deci sa inteleg din tabelu ala ca mi-ar trebui un cablu de 50 mm?..

Bogdan YBR 05-01-08 13:06

Re: sectiune cablu
 
pai ce consum are statia ta??
aduna sigurantele si posteaza aici sa stabilim sectiunea insa te asigur ca watii nu sunt relevanti in tabelul ala ci consumul statiei :)

razvan1515 05-01-08 13:49

Re: sectiune cablu
 
poi statia inca nu am cumparato...ma gandesc la un magnat tribal x one sau the rock 1000..si nu stiu de cat sunt sigurantele..:)

saxo 05-01-08 13:54

Re: sectiune cablu
 
Ia tu intii statia, dupa care vezi ce cablu trebuie sa-i pui.
Ca parere personala, un "0" AWG n-are cum sa-i faca rau, mai ales ca vei fi pregatit pentru viitor daca vei mai adauga ceva amplificatoare.

razvan1515 05-01-08 14:02

Re: sectiune cablu
 
ms...am gasit cablu AWG 0 dar e cam scump..:)...35 lei/m...in manualu statiilor imi zice k imi trebuie un cablu de minim 20 mm..

saxo 05-01-08 14:15

Re: sectiune cablu
 
La 35 lei/m e chiar ieftin. Nu te zgirci la cabluri, crede-ma ca nu te invat de rau....

razvan1515 05-01-08 14:27

Re: sectiune cablu
 
ai dreptate aici...mai ales k toate vreau sa le montez pe o dacie 1310 de prin 84...si o sa fie lipsa de curent..:rolleyes2 ...eu as vrea sa fac masina pt a merge in viitor la un condurs de db drag...:-)..

Bogdan YBR 05-01-08 14:37

Re: sectiune cablu
 
Quote:

Originally Posted by razvan1515 (Post 1276115)
ms...am gasit cablu AWG 0 dar e cam scump..:)...35 lei/m...in manualu statiilor imi zice k imi trebuie un cablu de minim 20 mm..

Vb lu saxo la 35lei e chiar ieftin si cauza este una singura : este 0awg cu tot cu camasa :)
un 0awg in sectiune se invarte pe la 50-60 lei metru.
PS un 0awg dedicat car-audio.

PS2 daca tot vrei dbDrag vei avea nevoie de mai multe trasee 0awg.
vrei sa te zgarcesti la cabluri dar cred ca nu stii inca ce inseamna dbDrag : baterii sanatoase, alternator in unele cazuri, cabluri 0awg cel putin 2-3 trasee, statie de 1-2-3 kw si tot asa ca sa nu mai zic de preagatirea propriu zisa a masinii pt o astfel de competitie :)
Bafta

razvan1515 05-01-08 14:53

Re: sectiune cablu
 
pai eu vreau la mine sa schimb alternatoru si sa mai iau o baterie si un condensator..si 6 m de cablu awg 0...si prin primavara cand mai da caldura insonorizare in porbagaj plafon si portiere...sa vad cum va fi cu bugetu..daca no sa fie pt db drag...o sa fie pt mine..:)..

Lil' D 06-01-08 14:06

Re: sectiune cablu
 
35 lei / m e scump.

razvan1515 06-01-08 14:09

Re: sectiune cablu
 
poi eu ce sa mai inteleg.,,e scump sau ieftin 35 lei/m...?:)..k parerile vad k sunt impartite

Lil' D 06-01-08 14:15

Re: sectiune cablu
 
E scump.


10 caractere

razvan1515 06-01-08 14:22

Re: sectiune cablu
 
poi pe mine ma intereseaza sa fie un cablu bun..sa nam probleme cu alimentarea...eu ce am vazut la 35 lei era pe *******

Bogdan YBR 06-01-08 14:22

Re: sectiune cablu
 
Quote:

Originally Posted by Lil' D (Post 1278200)
E scump.


10 caractere

tu sustii ca 35lei/m e scump pt 0awg dedicat car-audio ??
dar ce pret ar fi bun in opinia ta??

Lil' D 06-01-08 14:42

Re: sectiune cablu
 
Sa nu incepem cu discutiile legate de cabluri (si "dedicat car-audio") pentru ca o sa iasa o mizerie totala.
Parerea mea e ca e scump si incheiem aici si acum.

Bogdan YBR 06-01-08 14:51

Re: sectiune cablu
 
daca tu consideri ca nu poti purta o discutie constructiva pe subiectul asta ok atunci ne oprim aici si yo revin la parerea mea ca pretul de 35 lei/m e unul bun.
PS: daca tu te referi la orice fel de cablu mai gros ~53mm atunci da este scump 35lei dar cand ti-or oxida la cap si o sa ai pierderi de putere o sa ajungi la vorba mea.

Bogdan YBR 06-01-08 16:33

Re: sectiune cablu
 
baban ce ai postat tu face cel putin 5mil asa ca.....
yo cred ca nu este rezonabil deloc.

dorin_st 06-01-08 18:02

Re: sectiune cablu
 
ce ti-a aratat baban san acolo costa fix jumate cat ai spus tu! 7 metri cablu 0 awg ( 6 metri rosu si 1 metru negru), borne , papuci, siguranta anl 300 amperi, cablu RCA, cablu difuzoare.

Baban_San 06-01-08 18:14

Re: sectiune cablu
 
ehe mereu ne grabim in concluzii, dar stai asa ca o sa vina acum problema cu "sectiunea de aur" adica ca unu e mai "gros" si mai "consistent" - adica are mai multe lite, decat altul.... :!:

cred ca o sa ne distram pe acest post "din nou" :!: evident cu acordul moderatorilor dar macar sa fie o discutie constructiva.... sa speram:!:

razvan1515 06-01-08 18:42

Re: sectiune cablu
 
baban san...am cerut un id d mess..:)..cam cat e kit'u ala de la gz?

basic 06-01-08 19:57

Re: sectiune cablu
 
La 2,5 mil oferta chiar e buna:)

Bogdan YBR 06-01-08 19:59

Re: sectiune cablu
 
pai acum zici ca e doar 250 lei ??
unde erai acum o luna sa ma fi luminat si pe mine cand am dat 240 pt un kit dietz de 35mm ??
atunci daca tot e atat merita clar kitul ala dar oare de aduce usor sau o fii pe stoc pe undeva??

razvan1515 06-01-08 20:01

Re: sectiune cablu
 
ms...stiam si eu sa fac impartirea...dar vroiam sami zica el..pt k el a zis de kit..si ma gandeam k poate are adus de undeva mai ieftin..:):P


All times are GMT +2. The time now is 16:04.

- Copyright 2026 4Tuning