![]() |
Logan ECO2
Luna viitoare, la evenimentul Chailenge Bibendum organizat la Shanghat de grupul Michelin , Renault va prezenta modelul automobilului experimental Logan Renault Eco2, realizat la fabrica din Pitesti a companiei franceze. Conceptul Renault Eco2 a fost prezentat in premiera de grupul francez in luna mai, incluzand avantajul costului scazut si un grad redus de emisii poluante Modelul respecta toate trei criteriile, legate de productie, utilizare s reciclare, necesare pentru a face parte din categoria Renault Eco2. Nivelul emisiilor de dioxid de carbon ale Loganului Eco2 va fi de 97 de grame ia suta de kilometri. Pentru a fi incluse in categoria Renault Eco2, vehiculele trebuie sa fie produse intr-o fabrica certificata ISO 14001, emisiile de dioxid de carbon sa fie sub 140 de grame la suta de kilometri iar 95% dintre componente trebuie sa fie reuti- lizabile la sfarsitul ciclului de viata. De asemenea, cel putin 5% din materialele plastice trebuie sa fie obtinute in urma reciclarii, in prezent, 40% dinii vehiculele produse de renault au obtinut statutul Eco2. Modelul Logan Renault Eco2 respecta toate cele trei criteriile necesare pentru obtinerea acestei clasificari. Fabrica din Pitesti, unde a fost realizat modelul experimental, este certificata ISO 14001 din anul 2005, 8,5% din plasticul utilizat a fost obtinut prin reciclare, iar 95% din componente sunt reutilizabile. |
Re: Logan ECO2
5 Attachment(s)
Cateva poze... Arata chiar interesant....:-)
|
Re: Logan ECO2
super....imi place....pacat ca l-au prezentat sub sigla renault si nu dacia
|
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
Da...
Dar pana la urma, e produsul lor.. ;) |
Re: Logan ECO2
Cu 97 grame CO2 la suta de km, Logan ECO2 emite mai putin decat noul Smart ForTwo MHD, care are si tot felul de tehnologii hibride, si care totusi emite 103 grame CO2 la suta de km.
|
Re: Logan ECO2
degeaba se chinuie sa faca tot felu de masini cu emisii scazute cand ei lasa rabele romanesti pe care bine le cunoastem toti sau autobuzele antice care polueaza cat 10 masini euro2 la un loc
|
Re: Logan ECO2
Felicitari Renault.:-)
|
Re: Logan ECO2
sincer degeaba se chinuie k loganul tot logan ramane ...oricate motoare bune si obtiuni interesante ar pune.am condus destule masini printre care si loganul iar calitatea lasa de dorit.nu o sa poata concura niciodata cu masinile nemtesti care dupa parerea mea sunt cele mai bune masini.
|
Re: Logan ECO2
nu se chinuie degeaba:d shi cum sa compari un logan de vreo 7000 euro cu o masina mai scumpa de 2-3 ori
arata bn da la exterior nu prea sunt cine shtie ce modificarii......decat la portbagaj shi la spoiler fatza:twisted: :twisted: |
Re: Logan ECO2
fiecare cu parerea lui .dar dopa parerea mea nu se compara cu masini la fel de ieftine nemtesti k opel-ul.hai sa fim seriosi cred k francezii au vrut sa faca misto de noi cand au scos o astfel de masina.dak tie ti se pare k dak ai tu masina k asta trebuie sa fie si cea mai buna ,gresesti.
|
Re: Logan ECO2
tin sa te anunt ca opelul e mai scump ca loganul....si normal nu se compara cu nimic ce fac nemtii...dar nici la pret nu se compara...si e o masina fara prtentii, dar buna si destul de fiabila...sincer pt 7500 cat am dat eu pe ea pot sa spun ca sunt foarte multumit....
|
Re: Logan ECO2
Doctore, tu vezi ce scrie in titlu ? Nu scrie numai Logan, scrie Logan ECO2. Poate nu ai citit mai sus, dar dupa cum am scris, Loganu asta cu motor de 1.4 banuiesc, emite mai putin decat noul Smart For-Two (masina nemteasca, ce **** noastra), care are un motor...ahem...motoras de pana in 1000cc.
Asa ca eu consider ca acest Logan ECO2 si-a indeplinit cu brio scopul pentru care a fost conceput : SA FIE ECO ! Nu masina de curse, nu masina din clasa executive. |
Re: Logan ECO2
e motorul 1.5 dci
|
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
Cea de 16 valve se vinde mai bine decat era planuit. Dar mi se pare normal sa nu vezi atatea pe strada cate sunt de 1.4, datorita pretului. La fel cum nu poti sa zici de BMW M3 3 ca e un esec, pentru ca vezi pe strada numai seria 3.
Iar comparatia cu I-ul rosu si DI-ul rosu, mi se pare puerila. E doar o strategie de marketing, nu au acelasi motor, nu au acelasi pret etc. |
Re: Logan ECO2
cu rusine recunosc ca e prima data cand aud de o astfel de inovatie legata de logan... sper sa iasa ceva bun totusi... intentia este foarte laudabila...
P.S.: cum se face ca cei care intotdeauna se gasesc sa argumenteze "foarte solid" impotriva loganului sunt majoritatea retarzi care nici macar nu sunt in stare sa citeasca un titlu? doctore, ring a bell? |
Re: Logan ECO2
fuzzy vorba ta:PS viseaza in continuare la subaru si nu le mai duce tu grija alotra ..nu e normal sa ne faci pe noi ce-i care am comentat despre logan retarzi..deoarece nu prea se cuvine ...iar faza aia cu doctore ring a bell..laso..nu te baga nimeni in seama in caz ca nai vazut!:D
|
Re: Logan ECO2
cred ca mai degraba iti puneai nickul mascarici..
|
Re: Logan ECO2
fa o cerere de schimbare de user...te prinde mai bine
comparatia cu passat nu isi are rostul...iar cei care tot vorbesc de opeluri si alte masini mai ieftine si mai bune ca logan omit un lucru ... sunt toate SH!!!!!! ontopic...o realizare impresionanta pt logan...fie si sub sigla renault |
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
Alt topic stricat de experti care nu stiu sa isi exprime parerea intr-un mod...igienic. Dar ei sunt experti.
Loganul nu e o masina tare, dar este o masina ok. De asemenea, sa nu ne laudam cu 407, care se situeaza cam in toate comparativele...pe ultimul loc. In ciuda designului care mie personal mi se pare foarte tare, masina nu exceleaza la nici un (alt) capitol. Bineinteles, daca il compari cu kakatu asta de Logan, este o masina foarte tare. |
Re: Logan ECO2
chiar imi place grila din fata..da mai bine decat cea de pe actualul logan..poate fac astia un face-lift ceva si ii pun grila ca la renault
|
Re: Logan ECO2
vrajeli .... :lol:
singuru lucru inovator mi se pare buza de sub spoileru fata :mrhappy: |
Re: Logan ECO2
frumusel conceptul renault Eco2 ii prinde bine in verde si alb:-) ........si emisiile de dioxid de carbon sunt destul mici asa ca renault a facut treaba buna.
|
Re: Logan ECO2
salut tuturor!!sper ca n-am picat ca musca in....la vaca!!sunt mai nou pe aici ...dar in ciuda varstei mele sunt foarte bine informat in ceea ce privesc masinile si tot ce inseamna motoare!!sper sa nu fiu luat peste picior ,pt ca am o varsta cat de cat mica(17 ani merg spre 18)!!m-am inregistrat pe forumul asta pt a capata si mai multa experinta ..tata ma invatzat foarte mult in ceea ce privesc motoarele si masinile in general..!!!MULTUMESC PT INTELEGERE!!acum sa mi dau cu parerea despre aceast model:ma asteptam sa schimbe ceva si la exterior ...nu numai la partea mecanica caci la partea mecanica sa mai tot lucrat si se tot lucreaza dar din cate vad tot degeaba...!!
|
Re: Logan ECO2
nu s-a lucrat la exterior pt ca scopul masinii asteia e sa nu polueze... ''environmentally friendly'' cum s-ar zice...
ce sa mai lucreze la exterior la ea? s-o faca si mai scumpa? deja e prestige-ul la 10-11mii... io cred ca suma asta ajunge pt un logan deja tinde spre mult... s-ar porci daca ar baga o suma prea mare... pt ca dupa mine masina asta nu merita mai mult de 10mii de euro |
Re: Logan ECO2
da cu siguranta nu merita mai mult de 10 mii de euro ...:rolleyes2 scopul ei e sa nu polueze dar...nu cred ca o va face asa de bine ...firma renault nu a fost niciodata o firma serioasa cre sa faca o masina de la cap la coade sa placa lumii!!gandestete la renault clio symbol care dupa parerea mea e o masina ratata!!!stabilitate nare absolut deloc ,la 160 deja....face figuri..:x
|
Re: Logan ECO2
clio symbol desi e o masina cumparata (in majoritate de firme adica nu stiu daca ati obs, dar cam 75%dintre renourile mai noi st cumparate de firme) e o masina impractica. foarte mica in interior, stai ca impaiat... ce au vrut sa faca? o masina de familie dintr-o masina de clasa mica? ce sens are portbagajul mai mare daca inauntru stai ca sardina??
|
Re: Logan ECO2
frate...ai spus ca sti cate ceva de masini...si vi cu afirmatii de genul: "clio symbol care dupa parerea mea e o masina ratata!!!stabilitate nare absolut deloc ,la 160 deja....face figuri.." pai masina aia nu a fost gandita pt viteze asa mari...invatati sa cereti de la o masina ceea ce poate ea, pt ce a fost gandita...sunt destui cu masini de 60 de cai care cred ca si-au cumparat wrc
|
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
dog ce vezi u bun in renault symbol ??am dat un exemplu k stabilitatea lasa de dorit...ai mers vreodata cu ea mai mult de 200 km ?? io am mers si iti spun ca nu a fost foarte placut ...cu toate ca a fost gandita ca fiind o masina de familie ..nu este chiar atat de comoda si de compacta pe cat ar trebui!!:rolleyes2
|
Re: Logan ECO2
stick to the topic ppl!!! hai sa nu facem si in topicul asta ce s-a facut in multe alte topicuri... comparati ale loganului cu ferrari, etc, etc...
|
Re: Logan ECO2
Va rog sa deveniti rezonabili si sa respectati dreptul fiecaruia la propria opinie,chiar daca din punctul vostru de vedere e o aberatie...nu conteaza,este ceea ce a gandit omu' cand a pus mana pe tasta si cu asta gata...poate si autorului cateodata i se pare ca a spus o prostie,citindu-si propriul post dupa o anumita perioada:)
1- Offtopicul nu se poate limita postand mai mult offtopic ! 2- daca cineva ne jigneste (pe noi sau masina), raportam si asteptam masura considerata corecta de catre moderatori (care poate veni sau nu...asta nu voi hotarati) 3- Daca mai vad useri care intretin sau pornesc discutii inflamabile, voi fi nevoit a lua impotriva lor masuri nedorite de nimeni:(. Multumesc tuturor pentru maturitatea si echilibrul in atitudine ce le vor atata de acum incolo pe forum. |
Re: Logan ECO2
o initiativa de laudat.bravo lor! cat despre cei care incep cu "loganul nuj ce are" ma abtin...ii las pe ei sa se mai gandeasca.la mai putine emisii poluante:D:lol:
|
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
degebaba scot ei masini dastea...electrice ...si etc...daca la noi in romania sunt autobuze dalea cand era tataie scolar...normal alea polueaza ...de la ia draci...deci no comment !!!
|
Re: Logan ECO2
Quote:
|
Re: Logan ECO2
misto logan
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:32. |
- Copyright 2026 4Tuning