Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-07, 07:26   #1
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Logan ECO2


Luna viitoare, la evenimentul Chailenge Bibendum organizat la Shanghat de grupul Michelin , Renault va prezenta modelul automobilului experimental Logan Renault Eco2, realizat la fabrica din Pitesti a companiei franceze.
Conceptul Renault Eco2 a fost prezentat in premiera de grupul francez in luna mai, incluzand avantajul costului scazut si un grad redus de emisii poluante Modelul respecta toate trei criteriile, legate de productie, utilizare s reciclare, necesare pentru a face parte din categoria Renault Eco2.
Nivelul emisiilor de dioxid de carbon ale Loganului Eco2 va fi de 97 de grame ia suta de kilometri.
Pentru a fi incluse in categoria Renault Eco2, vehiculele trebuie sa fie produse intr-o fabrica certificata ISO 14001, emisiile de dioxid de carbon sa fie sub 140 de grame la suta de kilometri iar 95% dintre componente trebuie sa fie reuti- lizabile la sfarsitul ciclului de viata.
De asemenea, cel putin 5% din materialele plastice trebuie sa fie obtinute in urma reciclarii, in prezent, 40% dinii vehiculele produse de renault au obtinut statutul Eco2.
Modelul Logan Renault Eco2 respecta toate cele trei criteriile necesare pentru obtinerea acestei clasificari. Fabrica din Pitesti, unde a fost realizat modelul experimental, este certificata ISO 14001 din anul 2005, 8,5% din plasticul utilizat a fost obtinut prin reciclare, iar 95% din componente sunt reutilizabile.
__________________
Frankly, my dear, I don't give a damn.
----------

....
Le VTEC est une philosophie de vie
Le VTEC permet une érection sans viagra
Le VTEC n'a pas besoin de turbo
....


Last edited by Magos; 05-10-07 at 07:28.
Magos is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 09:08   #2
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Logan ECO2

Cateva poze... Arata chiar interesant....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan_eco2_04.jpg
Views:	242
Size:	89.9 KB
ID:	360539   Click image for larger version

Name:	dacia_logan_eco2_concept_2.jpg
Views:	273
Size:	33.6 KB
ID:	360540   Click image for larger version

Name:	dacia_logan_eco2_concept_3.jpg
Views:	231
Size:	34.5 KB
ID:	360541  

Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	153
Size:	10.3 KB
ID:	360542   Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	189
Size:	6.1 KB
ID:	360543  

Last edited by MauS; 05-10-07 at 09:11.
MauS is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 19:58   #3
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Logan ECO2

super....imi place....pacat ca l-au prezentat sub sigla renault si nu dacia

Last edited by dogy_10; 05-10-07 at 20:00.
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 21:13   #4
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Logan ECO2

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
super....imi place....pacat ca l-au prezentat sub sigla renault si nu dacia
Subscriu !
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 09:17   #5
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: Logan ECO2

Da...
Dar pana la urma, e produsul lor..
Magos is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 10:02   #6
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Logan ECO2

Cu 97 grame CO2 la suta de km, Logan ECO2 emite mai putin decat noul Smart ForTwo MHD, care are si tot felul de tehnologii hibride, si care totusi emite 103 grame CO2 la suta de km.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 15:35   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Logan ECO2

degeaba se chinuie sa faca tot felu de masini cu emisii scazute cand ei lasa rabele romanesti pe care bine le cunoastem toti sau autobuzele antice care polueaza cat 10 masini euro2 la un loc
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 14:41   #8
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Logan ECO2

Felicitari Renault.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:19   #9
el doc

Stock
 
el doc's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: Logan ECO2

sincer degeaba se chinuie k loganul tot logan ramane ...oricate motoare bune si obtiuni interesante ar pune.am condus destule masini printre care si loganul iar calitatea lasa de dorit.nu o sa poata concura niciodata cu masinile nemtesti care dupa parerea mea sunt cele mai bune masini.
el doc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:34   #10
chitzi
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
chitzi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 165
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Talking Re: Logan ECO2

nu se chinuie degeaba:d shi cum sa compari un logan de vreo 7000 euro cu o masina mai scumpa de 2-3 ori
arata bn da la exterior nu prea sunt cine shtie ce modificarii......decat la portbagaj shi la spoiler fatza
__________________
totul se iarta.....nimic nu se uita!
chitzi is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:53   #11
el doc

Stock
 
el doc's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: Logan ECO2

fiecare cu parerea lui .dar dopa parerea mea nu se compara cu masini la fel de ieftine nemtesti k opel-ul.hai sa fim seriosi cred k francezii au vrut sa faca misto de noi cand au scos o astfel de masina.dak tie ti se pare k dak ai tu masina k asta trebuie sa fie si cea mai buna ,gresesti.
el doc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:14   #12
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Logan ECO2

tin sa te anunt ca opelul e mai scump ca loganul....si normal nu se compara cu nimic ce fac nemtii...dar nici la pret nu se compara...si e o masina fara prtentii, dar buna si destul de fiabila...sincer pt 7500 cat am dat eu pe ea pot sa spun ca sunt foarte multumit....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:28   #13
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Logan ECO2

Doctore, tu vezi ce scrie in titlu ? Nu scrie numai Logan, scrie Logan ECO2. Poate nu ai citit mai sus, dar dupa cum am scris, Loganu asta cu motor de 1.4 banuiesc, emite mai putin decat noul Smart For-Two (masina nemteasca, ce **** noastra), care are un motor...ahem...motoras de pana in 1000cc.
Asa ca eu consider ca acest Logan ECO2 si-a indeplinit cu brio scopul pentru care a fost conceput : SA FIE ECO ! Nu masina de curse, nu masina din clasa executive.

Last edited by lascarica; 22-10-07 at 12:38.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:33   #14
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Logan ECO2

e motorul 1.5 dci
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 10:46   #15
mesarici

Stage 3
 
mesarici's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 136
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Logan ECO2

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Doctore, tu vezi ce scrie in titlu ? Nu scrie numai Logan, scrie Logan ECO2. Poate nu ai citit mai sus, dar dupa cum am scris, Loganu asta cu motor de 1.4 banuiesc, emite mai putin decat noul Smart For-Two (masina nemteasca, ce pwla noastra), care are un motor...ahem...motoras de pana in 1000cc.
Asa ca eu consider ca acest Logan ECO2 si-a indeplinit cu brio scopul pentru care a fost conceput : SA FIE ECO ! Nu masina de curse, nu masina din clasa executive.
AA... EI TOTUSI AU INCERCAT SA FACA UNA DE VITEZA AIA DE 1.6 16 VALVE DAR NU PREA A CUMPARAT NIMENI LUMEA VREA UNA IEFTINA SA AIBA TOT FELUL DE OPTIUNI SA CONSUME PUTIN SI SA FUGA..ACUM AU SCOS UN DIESEL 1.5 DCI CU DC SI i IL ARE ROSU CUM ARE PASSATU..iar acum vor face cica una cu Ci rosu iar d ramane cromat chestie luata tot de la passsat nici asta nu cred ca se va vinde ..tot ca aia de 1.6 16 valve
mesarici is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -