Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - bassEvo (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/45358-e30-bassevo.html)

Bass-Evolution 05-07-07 10:47

E30 - bassEvo
 
6 Attachment(s)
Salutare tuturor.
Eu sunt Alex si sunt din craiova.

Masina mea,

BMW 318 IS 1986
136 Cp

Modificari (pana in prezent).

Vopsea PPG
Evacuare ATU (trecand prin un stadiu intermediar de la BORLA)
Filtru Sport
Bare antiapropiere (Fafa si Spate) Fk Automotive
Arcuri H&R
Catalizator Inlaturat
Volan OMP

Audio :

Pioneer P70 Mp

Dif Fata Hertz Space

Amplif Audison SRX2s
Subwoofer Hertz HBX 252

Conectica Audison.


Cateva poze.
Astept parerile voastre.

Multumesc

mihaitzaa 05-07-07 11:22

Re: My E30.
 
ce ai facut cu pragurile alea?de ce nu le-ai mai pus?

Bass-Evolution 05-07-07 11:23

Re: My E30.
 
Deocamdata nu, stau in garaj, inca ma gandesc daca sa le pun sau nu.... om vedea.

Guwy 05-07-07 11:55

Re: My E30.
 
Frumusica masina sa o stapanesti sanatos ... , ce planuri ai pentru masina ? ? ?
Care sunt jentile ei , Borbeturi-le sau celelalte ?
Salut ! ! !

Bass-Evolution 05-07-07 13:51

Re: My E30.
 
Ale ei sunt jantele alpina, borbeturile sunt imprumutate. Planuri ar fi multe, pana una alta mai e cate ceva de facut la partea tehnica (nu in ideea de tuning, in ideea de a o face sa functioneze cat mai aproape de cum mergea cand a iesit din fabrica, trebuie sa incarc instalatia de AC... etc).Mai am de lucru pana sa ajung la tuning. Momentan muzica consider ca e suficient, am 650 W sin pe bass, va urma un amplificator pentru interior si alte difuzoare, insonorizare .. etc. As vrea un autoblocant dar nu sunt sigur inca in privinta asta. Ramane de vazut.
Multumesc.

alecsutu1 05-07-07 15:49

Re: My E30.
 
Motorul e de pisica sau de urs?Arata foarte bine masina asa cum e acum,poate un M tech 1 sa mai pui pe ea.sa nu uit jantele sunt superbe

sTAILLL 05-07-07 20:32

Re: My E30.
 
Daca te vei inspira din pozele pe care leai pus pe forum va iesi ceva foarte frumos... bafta

Bass-Evolution 05-07-07 20:43

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by sTAILLL (Post 983908)
Daca te vei inspira din pozele pe care leai pus pe forum va iesi ceva foarte frumos... bafta

De acolo, de acolo :)

Bass-Evolution 05-07-07 20:44

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 983460)
Motorul e de pisica sau de urs?Arata foarte bine masina asa cum e acum,poate un M tech 1 sa mai pui pe ea.sa nu uit jantele sunt superbe

Motorul e de urs.

Bass-Evolution 05-07-07 20:54

Re: My E30.
 
3 Attachment(s)
Cateva poze in care doamna nu a clipit si a iesit bine... zic eu.
West Side Tuning Event Oradea 17.06.2007

Multumesc.

HoricutzWSR 05-07-07 21:33

Re: My E30.
 
foarte tare masina:),am vz si la WSTE2...ma miram cum de nu te`ai bagat la liniutze :),oricum,ar fi si mai tare daca ar avea cat de cat legatura cu avatarul tau :).Multa Bafta in continuare :)

MARI_NSL 06-07-07 00:06

Re: My E30.
 
salut . frumoasa .masina. se vede ca este ingrijita .
din ce am citit io pe aici . m inteles ca borbeturile sunt imprumutate , fa cumva si imprumutele de tot :D..se vede super . mai marfa dect alea alpina ;)..
ps.. pune-i un kitt m-teh 1 , ;) ..bafta cu masina .
ps.Alex-rahova sper sa nu te iei de mine si la postu asta :)):))

Bass-Evolution 06-07-07 08:42

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by hori_cutz_tuning (Post 983988)
foarte tare masina:),am vz si la WSTE2...ma miram cum de nu te`ai bagat la liniutze :),oricum,ar fi si mai tare daca ar avea cat de cat legatura cu avatarul tau :).Multa Bafta in continuare :)

In secret cu avataru va avea oarecare legatura...:)

Bass-Evolution 06-07-07 08:55

Re: My E30.
 
In ceea ce privese liniutele, masina mea nu va avea niciodata placerea sau neplacerea de a alerga pe 400 de m, aceasta parte din motorsport fiindu-mi total neinteresanta la momentul acesta, + de asta consider ca la 136 de cai nici nu prea am ce arata.
Jantele, pentru WSTE 2 am imprumutat aceste Borbet-uri, pe care le voi inapoia cat de curand. In materie de jante voi merge cu cele de alpina pana cand o sa am bani sa iau ce mi-am propus. Arata bine, sta si mai bine pe strada, jantele sunt perfect drepte, dar nu mi s-au lipit atat de mult de suflet incat sa imi doresc si eu un set.
Multumesc.

Gabi_323i 06-07-07 09:40

Re: My E30.
 
alea alpina nu par a fi originale, sunt replici?

Bass-Evolution 06-07-07 09:44

Re: My E30.
 
Sunt originale, dar sunt pentru E21, si sunt numai de 15''.

ursuletz_cabrio 11-07-07 02:31

Re: My E30.
 
frumos urs.parerea mea e ca daca ii faci ceva...pune-i mtech 1 ..si atat...eventual niste bbsuri pe 15 in caz ca nu te lipesti de ceva de 16 cu 9j spate :P

Bass-Evolution 12-07-07 08:49

Re: My E30.
 
8 Attachment(s)
Ma uitam prin calculator si am dat peste cateva poze facute dupa ce a iesit de la vopsit.... si inca cateva...

Multumesc.

dj16xxs 13-07-07 10:32

Re: My E30.
 
poza aia cu a mea e facuta cand licitam pentru jante?

Bass-Evolution 13-07-07 10:39

Re: My E30.
 
Yap :). Multumesc de vizita.

mowgli 13-07-07 12:24

Re: My E30.
 
1 Attachment(s)
Salut.frumoasa masinuta.am si eu un e30 la care inca nu am inceput munca din motive financiare.are probleme cu rugina si suspensiile.cel mai important e motorul:2400d pe care vreau sa-l schimb tot cu un is si as vrea niste informatii, sa ma ajuti si pe mine cu niste sfaturi daca se poate.sunt din mures.id-ul meu de mess:mowgli_lp.sau mail [email protected].

Bass-Evolution 16-07-07 12:45

Re: My E30.
 
Masina a intrat intr-un proces de inlaturare a oricarei pete de rugina, avand si a mea ca probabil marea majoritate a E30-urilor carora nu li s-a dat decat benzina si ulei multi ani la rand puncte de rugina in locurile specifice. As spune ca are rugina exact acolo unde trebuie sa aiba... Cand voi avea poze voi posta ,pentru moment am dezechipat interiorul.
Multumesc.

no limits design 31-08-07 15:28

Re: My E30.
 
frumoasa masina...............sa o stapanesti sanatos ......... mai vrem foto :P

dj16xxs 01-09-07 00:19

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by Bass-Evolution (Post 1000122)
Masina a intrat intr-un proces de inlaturare a oricarei pete de rugina, avand si a mea ca probabil marea majoritate a E30-urilor carora nu li s-a dat decat benzina si ulei multi ani la rand puncte de rugina in locurile specifice. As spune ca are rugina exact acolo unde trebuie sa aiba... Cand voi avea poze voi posta ,pentru moment am dezechipat interiorul.
Multumesc.

stii ca esti bolnav,nu?

AK-ZER 05-10-07 22:15

Re: My E30.
 
fain e30-ul... sa-l stapanesti sanatos!

Bass-Evolution 08-01-08 19:24

Re: My E30.
 
Astazi au fost comandate pragurile noi (cele de metal). Din cauza varstei, poate a nepriceperii sau a relei vointe a celor ce au pastorit-o inaintea mea cele de pe masina arata rau (in sensul ca sunt indoite), motiv pentru care am luat decizia schimbarii lor. Am mai comandat si urmeaza sa vina si cateva alte maruntisuri, gen suporti de motor, termostat si alte nimicuri,
Ma bucur ca in sfarsit proiectul a prins ceva viteza si o ia din loc. Ma gandesc sa inlocuiesc fata, cu una "dupa 89" ca proiectoare mici si conducte pentru aer la farane.... este decat o idee momentan, ramane de vazut ce si cum.
Multumesc.

Krys_320i 09-01-08 06:27

Re: My E30.
 
Urs frumusel ..... l-am vazut la WSTE2 :D

Bass-Evolution 09-01-08 11:33

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by Krys_320i (Post 1283076)
Urs frumusel ..... l-am vazut la WSTE2 :D

Momentan masina e in lucru pentru a se prezenta in cele mai bune conditii la WSTE 3.

Patrulei 09-01-08 20:53

Re: My E30.
 
Sa ai grija de el k e frumos:PAr sta bine niste lampi cum le avea xxs:>:>:>:P;)Bafta in continuare;)

Bass-Evolution 11-01-08 11:17

Re: My E30.
 
Masina va fi OEM, deci nik aftermarket, sau cel putin nu in ceea ce priveste aspetul, deci nu lampi de stop clare, nu angel eyes, nu praguri sau bari (in afara de OEM bagand aici si M-Tech I si II). Ce va avea sigur aftermarket va fi evacuarea, jantele si suspensia.... cam atat.
Multumesc.

Bass-Evolution 11-01-08 21:38

Re: E30 - bassEvo
 
Au ajuns pragurile, pe maine poimaine si niste fotografii cu ele.

ruller 12-01-08 15:40

Re: E30 - bassEvo
 
da bine culoarea pe ursu tau,bafta ....

Skillzu 13-01-08 00:01

Re: My E30.
 
Quote:

Originally Posted by Bass-Evolution (Post 1287029)
Masina va fi OEM, deci nik aftermarket, sau cel putin nu in ceea ce priveste aspetul, deci nu lampi de stop clare, nu angel eyes, nu praguri sau bari (in afara de OEM bagand aici si M-Tech I si II). Ce va avea sigur aftermarket va fi evacuarea, jantele si suspensia.... cam atat.
Multumesc.

8) asteptam cu interes

Bass-Evolution 13-01-08 10:43

Re: E30 - bassEvo
 
Si eu ...:). Sper sa am puterea financiara sa fac ce mi-am propus, asta pentru ca nu sunt vreun tip de bani gata iar toti banii ce ii bag in masina ii fac eu... Multumesc pentru pareri si pentru vizita.

eMH 02-02-08 18:02

Re: E30 - bassEvo
 
foarte misto masina,intretinuta,felicitarile mele,si o asteptam la wste3 :D

Bass-Evolution 06-02-08 11:32

Re: E30 - bassEvo
 
Nepornita din septembie anul trecut, azi am pornit-o si am ramas cu gura cascata. A pornit din prima, fara nici un fel de problema. Am pornit-o pentru a o duce a un garaj si sa ma apuc de treaba... Wish me luck.

Mario_b 06-02-08 14:30

Re: E30 - bassEvo
 
Good Luck!

Skillzu 06-02-08 14:47

Re: E30 - bassEvo
 
Quote:

Originally Posted by Bass-Evolution (Post 1338949)
Nepornita din septembie anul trecut, azi am pornit-o si am ramas cu gura cascata. A pornit din prima, fara nici un fel de problema. Am pornit-o pentru a o duce a un garaj si sa ma apuc de treaba... Wish me luck.

God Speed!

EvLSant0S 06-02-08 16:34

Re: E30 - bassEvo
 
Quote:

Originally Posted by Bass-Evolution (Post 1338949)
Nepornita din septembie anul trecut, azi am pornit-o si am ramas cu gura cascata. A pornit din prima, fara nici un fel de problema. Am pornit-o pentru a o duce a un garaj si sa ma apuc de treaba... Wish me luck.

Masini bune,motoare bune :D asa m-a uimit si a mea :X cum sa nu iubesti e30? :D

Bass-Evolution 07-02-08 12:23

Re: E30 - bassEvo
 
Imi cer scuze daca pana acum nu am postat aici decat vorbe goale, adik nedocumentate cu fotografii. To asa se va petrece si astazi. Azi, spre seara masina va merge la spalatorie pentru ultima data inainte de mare "intampinare". Daca intereseaza pe cineva ce se va petrece cu masina mea de acum in colo va suna in felul urmator. De unde este acum va merge la mine la curte, in garaj, unde va fi terminata operatiunea de dezechipare a interiorului. Momentan in masina se mai gasesc, mochetele, panourile de usa, si cele din spate, placa cu difuzoarele spate, bordul, scaunul soferului, consola centrala. Toate acestea se vor petrece probabil in weekend. Mocheta si toate elementele ineriorului vor merge la o firma specializata in detailing auto. Probabil voi indeparta si folia de pe geamurile laterale si luneta, iar dupa ce va fi gata si o voi vedea din nou pe strada voi lua decizia in ceea ce priveste folia. Probabil ca nu. De asemenea voi demonta intreg sistemul audio de la traseele de alimentare trecand prin capacitoare, amplificatoare, cabluri, filtre, difuzoare si subwoofer. Golit complet portbagajul, mocheta, laterale, etc.

Dupa ce masina va fi goala, incepe adevarata distractie, va fi dat jos motorul, cutia de viteze, elementele de electronica care tin de el, trebuiesc inlocuite ceva elemente de caroserie, mentionand aici pragurile ale caror fotografii vi le-am promis acum ceva vreme si nu m-am tinut de promisiune. Deci schimbat pragurile, rezolvat cateva probleme cu rugina din podea, in spatele rotilor din fata, pe contraaripa dreapta spate. Am si trebuiesc inlocuite traversa motor, suportii la motor si cutie, sistemul de evacuare in totalitate in afara de toba finala, pe care tin neaparat sa o pastrez. E vorba de o toba finala de la ATU, cu 2 ornamente. Buuuun, schimbat bucsile de la puntea spate, bieletele antiruliu atat fata cat si spate, bucsile pentru barile antiruliu fata si spate. Schimbat bratele fata cu pivoti cu tot, sper sa am banii necesari pentru a cumpara varianta de aluminiu, nu cea de fonta...,sau ce drac de merteial e ala. Momentan, pe masina am amortizoare galbene koni si arcuri H&R. Am acasa un set de arcuri de la FK, cu aceeasi specificate, 60/40. Voi comanda, o suspensie completa, de la FK, si le voi monta pe rand si voi vedea cum se comporta masina. Cel mai probabil va fi un fel de strutzocamila, respectiv arcurile H&R si amortizoarele noi de la FK. Voi inlocui uleiul din diferential si cutia de viteze, suportul de la diferential si suportul cardanului. La motor, trebuiesc inlocuite bujiile, setul de fise, de asemenea si la motor voi schimba uleiul. Probabil va trebui sa cumpar o caseta de directie noua pentru ca aceasta de pe masina "transpira" si pierd ulei de servo, in o luna cam 100 de grame, nu e mult dar e deranjant. Nu trebuie sa fie asa. In materia jantelor m-am hotarat, le pastrez pe cele de Alpina care le am acum, refurbished, incerc de ceva vreme sa gasesc capacele pentru prezoane, si cu ocazia aceasta v-as ruga daca cumva aveti idee sa ma ajutati cumva sa gasesc capacele respective. Intentionez sa imi iau si gume noi ma gandisem la Yokohama A 539, 185/60 R15. Asta daca nu cumva gasesc pe undeva un set de Falken Azenis...Tin neaparat sa am pe cat posibil pese de origine, cauciucuri noi, nu vreau sa ma joc cu viata mea, vezi ZXZ-ul si nu neaparat de aia. Antigel, filtru de ulei, montat bara antiapropiere si pe fata, reglat lufturile intre capota si aripi.

Evident toate acestea urmate de echiparea interiorului, cu momtat sistemul audio, de data asta cu insonorizare si rigidizarea suprafetelor deschise, cablu de alimentare principal va fi de data asta 0AWG, iar ce am acum respectiv 2AWG va porni de la splitter pana la amplificatoare.

Sper ca interiorul sa fie mult mai bine insonorizat, odata pentru a fi ceva mai liniste in timpul mersului stiut fiind faptul ca motorul meu e ceva mai zgomotos ca media majoritatii motoarelor BMW, si de asemenea pentru o mai buna auditie a muzicii in timpul mersului. Nu am avut niciodata pretentii de sistem audio cu veleitati de competitii de SQ, va fi un sistem bun, care va suna foarte bine, probabil si tare avand in vedere ca in momentul acesta am 600 W sinus pe bass si 2X150 W pe Kickbass si inalte, deci va fi un sistem decent, fara pretentii de competitie.

As avea nevoie si iarasi si aici v-as ruga sa ma ajutati cu un set de panouri de usi impecabile, pentru ca ale mele au ceva "iregularitati" cu partea de mocheta gri.

Si in mare cam att in cuvinte, cand voi avea, voi argumenta toate cele afirmate mai sus cu fotografii.

Multumesc celor care au avut timpul si eventual placerea de a citi tot ce am scris eu aici.

Good day.


All times are GMT +2. The time now is 22:28.

- Copyright 2026 4Tuning