Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Motor berlina 80cp (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/44409-motor-berlina-80cp.html)

SUPAPA_Jr 23-06-07 17:53

Motor berlina 80cp
 
Cum si ce trebuie schimbat intr-un motor de berlina 1310 cv 5 trepte ca sa ajunga la 80cp reali?

canny 24-06-07 01:42

Re: Motor berlina 80cp
 
1 Attachment(s)
............................

GTXR 24-06-07 01:42

Re: Motor berlina 80cp
 
nu ai specificat 1.4 sau 1.6,eu as alege 1.6,as schimba axa cu came cu una mai sport.carburatoru.usurari.evacuare marita,filtru pt sound:D.2 mm din chiuloasa :D,cred ca ajungi la 80 cu astea ;)

ynp_46 25-06-07 01:59

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by canny (Post 963968)
............................

Io nu cred ca functioneaza cu adevarat...:sad:

canny 25-06-07 10:23

Re: Motor berlina 80cp
 
nici eu la ce putere au zis ei, dar la 80 de ponei eu zic ca tot te duce linistit

apline5 25-06-07 10:32

Re: Motor berlina 80cp
 
ce scrie acolo e adevarat poti sa impingi 1.3u la 120 cp. problema este k mai mult de 1000km nu mergi cu el .problema care in competitii nu are importanta

cosmin_cosmin_1 25-06-07 11:00

Re: Motor berlina 80cp
 
nu te pune nimeni sa mergi cu acceleratia la podea tot timpul. daca nu-ti schimbi stilul de condus si folosesti plusul de putere doar ca o rezerva in caz de urgenta, nu cred sa se intample ceva tragic asa devreme

apline5 25-06-07 11:16

Re: Motor berlina 80cp
 
io zic k da ,si care mai e rostu sa fac atatea modificari la motor si merg k mosii? si motoarele din WRC de azi nu tin o vesnicie alea de 2.0 de 300 cp .tin numai un raliu

GTXR 25-06-07 21:01

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by cosmin_cosmin_1 (Post 965519)
nu te pune nimeni sa mergi cu acceleratia la podea tot timpul. daca nu-ti schimbi stilul de condus si folosesti plusul de putere doar ca o rezerva in caz de urgenta, nu cred sa se intample ceva tragic asa devreme

daca nu mergi cu accelaratia la podea nu poti sa mergi...ce scrie in acel articol multe sunt adevarate...in oras nu o sa poti merge cu ea...cel mai bine se simte dupa 5000 rpm...

SUPAPA_Jr 26-06-07 07:15

Re: Motor berlina 80cp
 
eu ma refeream la ceva de genul....schimbat/modificat chiulasa....carb,galerii...filtru si evacuare ca sa sune si frumusel...

GTXR 26-06-07 11:59

Re: Motor berlina 80cp
 
pai ai raspunsul meu mai sus...primul

Hexer 26-06-07 18:55

Re: Motor berlina 80cp
 
In primul rand incepem de jos in sus, si din dinauntru in afara, nu va costa prea mult si probabil rezultatul va fi mai mult de 80 de cai.
-in primul rand tot ce se poate schimbi setul la un renault, care incapa...dar cumperi 2 catare cu o precizie de 0,1 gram. Masori pistoanele cu totul, sa aiba pe el totul ce e necesar cand asamblezi, trebue sa aiba acelsi greutate, la fix.
-bielele nu trebue usurate, ci facut asa: se ia biela in mana, cu partea de jos in sus, si te apuci de polizat, cu un polizor foarte fin. miscarea trebuie sa fie sus-jos, in nici un caz stanga-dreapta. asa toate acele mici incrustari cor fi paralele cu biela. miscarea de sus-jos trebuie facurta pe toate partile, deci trebuie sa le rotesti de vreo 3-4 ori incetisor, insa fara de a lua-o de pe polizor. apasarea trebuie sa fire constanta, uniforma, pe toata perioda. polizarea trebuie sa atinga fiecare coltisor al bielei. trebuie sa iei doua cantare le pui una langa cealalta si sa pui cate un capat pe un cantar daca se poate elecric., asa vezi cat apasa fiecare acapat, toate trebuie sa fie la fel. partea care vine la arborele cotit trebuie sa fie la toate la fel, iar partea care se leaga la piston la toate trebuie sa aibe acceasi greutate. daca capetele au acceasi greutate, si bielele vor avea acceasi greutate. cele patru trebuie sa aibe acceasi greutate neaparat, ca daca nu apar suprasolicitari la unele. daca sunt echilibrate motorul va avea o functionare rotunda, uniforma, fara batai.
-cand totlu e gata, sti greutatea o duci arborele la echilibrat si slefit la fel cum e mentionat mai sus.
-Se ia din volanta cam 0,5kg si echilibrat iarasi.
-Siburile trebue schimbate sa nu ai probleme, sa nu se rupa la turatie mai mare si puterea mai mare.
-faci rost de o axa cu came ~280-300, mai mult nu trebue fiindca va fi incomod in oras.
-Chiulasa la fel trebue slefuita, atentie! galeriile de evacuare ca oglinda, cele de admisie nu atat de fine, altfel plusul de benzina va curge la supape si arde acolo, nu trebue explicat de ce nu e bine. Camera de ardere sa fie cat mai fina. Arcuri daca se poate de alpine, daca nu macar de cielo (am inteles ca sunt bune) supapele cat mai mari (cel mai usor e sa gasesti de papuc) la fel si scaunul de supapa.
-galeria de admisie de tot de papuc fiindca poti monta pe aia carb dublu corp, la fel slefuit, dar nu foarte fin, si unde merge pe chiulasa trebue uitat sa nu fie gaura admisiei mai mare sau mai mic.
-evacuarea total nou, schimbat cap coada. se face o flansa si pe aia sudeaza 4 tevi de acceasi lungime. "serpisori" 4-2-1, prima parte sa aiba ~0.8m, a doua, unde vin 2 tevi cu marime mai mare (5-10mm) ~0.5m si restul pana la final cu un diametru de max 50mm, ideal ar fi 40-45mm.
-carburator de ce firma gasesti dar sa fie minim 32.
-pompa de ulei mai mare (in general se bumleaza cel orig...cu ajutorul inca unei pompe)
-pomla de benzina electrica...eventual daca nu ajunge originalul
-raditor de apa de papuc, mult mai mare decat ce ai si e necesar ca sa nu incalzeasca motorul.
-Aprindere bosch de pe un golf, sau eventual noul gotronic, dar sa nu fie cu platina.


Cam in mare asta e ce trebue facut la un motor dacia ca sa prinda viata, de acum in colo depinde cat esti mecanic +-10cai, daca faci cum trebue poate va treve 90 de cai, daca nu 75 aproape sigur.

Hexer 04-07-07 01:57

Re: Motor berlina 80cp
 
nimeni nimic???
:(

bulldog_cox 04-07-07 02:24

Re: Motor berlina 80cp
 
ce axa imi trebuie pentru o dacie din 1998 berlina?

Hexer 04-07-07 02:26

Re: Motor berlina 80cp
 
Cel original, daca nu e modificat motorul. Daca e...depunde ce ai modificat la ea.

!Choco 07-07-07 15:02

Re: Motor berlina 80cp
 
Bai fratzilor....yo va dau un singur sfat....vreti putere mai mare pe Dacie....scoateti de la 500 de euro in sus din jeburi si puneti-va un compressor de corrado sau de CLK si avetzi surplusul de putere la care visati.



Parerea mea ;)

!Choco 07-07-07 15:08

Re: Motor berlina 80cp
 
daca bine stiu....cu un compressor pus pe orice motor ajungi la 1.3x puterea reala a masini pe care este montat.de Exemplu motorul de Dacie de 1300 cmc are 55 de cai parca.inmultiti 55x1.3=71.5......adica aproape 72 de cai.Mai lucrati putin la evacuare....scurtati traseul tobelor daca va tzine....le scoateti pe undeva pe sub praguri si renuntati la toba finala.....nu doar ca veti avea un sunet mai dur al evacuarii,dar veti mai castiga cv calutzi....nu multi dar daca ii aduni pe toti o sa simti diferentza.

Hexer 08-07-07 00:38

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by !Choco (Post 986435)
Bai fratzilor....yo va dau un singur sfat....vreti putere mai mare pe Dacie....scoateti de la 500 de euro in sus din jeburi si puneti-va un compressor de corrado sau de CLK si avetzi surplusul de putere la care visati.



Parerea mea ;)


Probleme mari cu asta...explodeaza motorul...presiune prea mare

Villy ATS 10-07-07 11:27

Re: Motor berlina 80cp
 
va rog mult spuneti-mi si mie....daca m bagat un disc si`o placa de ambreiaj de papuc...o vro diferenta ???
e mai mare decat cea obisnuita de berlina... plsssssssss lamuriti-ma si pe mn...aaaaaa si am toata oba din inox din cap in coada...castic si io un calutz putere la faza asta...????

Hexer 11-07-07 21:27

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by villy02ats (Post 990704)
va rog mult spuneti-mi si mie....daca m bagat un disc si`o placa de ambreiaj de papuc...o vro diferenta ???
e mai mare decat cea obisnuita de berlina... plsssssssss lamuriti-ma si pe mn...aaaaaa si am toata oba din inox din cap in coada...castic si io un calutz putere la faza asta...????

Cu evacuarea da, dar sa nu aiba diametru mai mare decat 45mm, si deca se poate sa faci si o galerie de evacuare noua (tip serpisor din tevi 25-27-30(max)mm) uita cum e facut la gordini. Poate nu iti da mult dar va merge mult mai usot in ture motorul, respira mai usor.

mae 18-09-07 08:53

Re: Motor berlina 80cp
 
hexer cred ca vroiaia sa zici ca expira mai usor motorul ca dasta ii zice evaucare ca e sa evacueaze gazele dupa detenta (ardere).

cred ca daca incerci sa pui un compresor mai mic nu o sa explodeze motorul adica ceva la 0.5 bari cred ca ar fi ceva rezultate. iar timpul raspunsul turbinel la presiunea asta este destul de mic.

Paul_(NooB). 18-09-07 09:10

Re: Motor berlina 80cp
 
o gramada de bullshituri

Hexer 18-09-07 12:11

Re: Motor berlina 80cp
 
Nu neaparat cu presiunea e problema si cu expodatul, ci aprinderea, care ar costa enorma (in proportie cu motorul) pentru un motor suflat pentru numai un plus de 20-30 cai...
20-30 se poate din evacuare si admisie mai buna, si mai mult oricum nu tine motorul dacie (mia mult de 80-90 cai nu poti)

sm 03 vsp 18-09-07 15:28

Re: Motor berlina 80cp
 
daca pui carburatorul direct pe galerie faci ceva?

Liberta 26-09-07 13:39

Re: Motor berlina 80cp
 
Cei , care au citit acel articol vreu sa va spun un singur lucru MOTORUL de DACIE 1.6L modificat in blana ajunge la 104 CAI PUTERE !!! si relantiul va fi pe undeva la 3000-3200 rpm !!!
ps : am copilarit intre motoare sunt cu modificarile in sange , asa ca daca nu stiti , NU MAI VB ABERATII !!!

Hexer 27-09-07 00:37

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by Liberta (Post 1119458)
Cei , care au citit acel articol vreu sa va spun un singur lucru MOTORUL de DACIE 1.6L modificat in blana ajunge la 104 CAI PUTERE !!! si relantiul va fi pe undeva la 3000-3200 rpm !!!
ps : am copilarit intre motoare sunt cu modificarile in sange , asa ca daca nu stiti , NU MAI VB ABERATII !!!

Dintr-un motor 1.6 (fie ea din orice masina) faci tuning corespunzator si trebue sa ajunga la o capacitate de 100 cai / litru, asta in conditi de rally, pa pista peste 120 cai / litru (valorile nu sunt la roata, acolo cu ~15% mai putin), evident ca si relantinul va fi mare, foarte mare, dar multe ori de aia au motoarele de cursa relantin mare sa nu ai probleme la schimbari si sa nu moare motorul la un momendat.
Datele asta sunt de la motoarele Lada 1600 (de rally VFTS), cele facute pentru pista au puterea maxima undeva la 10.000 rot/min.
Un motor 1.6 dacia, renault (motor siera) la 100cai nu trebue sa aiba relantin mai mare decat 1300, max 1500.

mikkai 27-09-07 02:43

Re: Motor berlina 80cp
 
Sa stearga cineva topicul asta!Numai tampenii nici mie nu imi vine sa cred ce scot cate unii.

Liberta 27-09-07 10:13

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 1120694)
Dintr-un motor 1.6 (fie ea din orice masina) faci tuning corespunzator si trebue sa ajunga la o capacitate de 100 cai / litru, asta in conditi de rally, pa pista peste 120 cai / litru (valorile nu sunt la roata, acolo cu ~15% mai putin), evident ca si relantinul va fi mare, foarte mare, dar multe ori de aia au motoarele de cursa relantin mare sa nu ai probleme la schimbari si sa nu moare motorul la un momendat.
Datele asta sunt de la motoarele Lada 1600 (de rally VFTS), cele facute pentru pista au puterea maxima undeva la 10.000 rot/min.
Un motor 1.6 dacia, renault (motor siera) la 100cai nu trebue sa aiba relantin mai mare decat 1300, max 1500.

cand am spus ca sunt crescut intre motoare nu mint un motor de dacie modificat in blana are relatiul la 3000-3200 rpm si urca undeva pe la 12000 rpm , Nicu Grigoras , Ludovic Balint , Daniel Ungur , Turbatu(setcar), Titi Aur si copilotul lui cand alerga cu dacia Voican Nucu , si multi alti care au lucrat(modificat) si alergat cu aceste motoare de dacie , mi-au fost ca niste unchi ptr mine , m-au luat peste tot si mi-au spus cate putin din toate , deci stiu c e vb , nu spun prosti sau ce aud spun ce am vazut , poate ca eram un copil dar acum nu mai sunt, vrei sa te convingi uitate aici!!!

>>> https://forum.4tuning.ro/65-pitesti/51103-dacia-liberta-motor-ax-cap.html <<<

Hexer 27-09-07 12:44

Re: Motor berlina 80cp
 
Din pacate eu nu ma vazut pana acuma motor dacie care sa fie facut bine si dus cam la maxim, numai pareri ca nu se poate, motorul dacie nu e bun la nimic, nici in vis nu o sa aiba 100 de cai...si tot asa in continuare. Oameni buni, nu e problema mea ca in ultimele ani nimeni nu a facut motoare serioase, modificari pana la maxim.
Motrul dacie trebue sa atinca 80 cai / litru daca este modificat cum trebue si inca mai poti circula pe strada.
Eu am mai vazut un motor asemanator, tot de dacie dar...avea probleme serioase, era modificata (zice proprietarul ~100 cai) dar nici din ruptul capului nu a putut sa scota timpi bunu.

Nu este inposibil, numai incapabil !!!

NOS 28-09-07 00:35

Re: Motor berlina 80cp
 
Zic sa turnati red bull in benzina... ca cica prinde aripi. Variantele testate si folosite gen axe cu came extreme, carburi orizontale cu jigloare si difuzoare marite, supape, set cu vibrochen si volanta usurate si alte nimicuri d-astea nu mai merita atentia, noile bauturi energizante sunt solutia... am auzit eu din surse sigure ca functioneaza bine ;) cica dau cate 50 de cai zburatori la fiecare roata... in total 250 daca o luam in calcul si roata de rezerva... daca mai folositi si flexul sa taiati plafonul masina va fii extrem de usoara, dar sa nu uitati ochelarii de ski pentru ca la peste 250 la ora musculitzele sunt periculoase si atunci viteza poate ucide :))))))

Hexer 28-09-07 01:12

Re: Motor berlina 80cp
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by NOS (Post 1122395)
Zic sa turnati red bull in benzina... ca cica prinde aripi. Variantele testate si folosite gen axe cu came extreme, carburi orizontale cu jigloare si difuzoare marite, supape, set cu vibrochen si volanta usurate si alte nimicuri d-astea nu mai merita atentia, noile bauturi energizante sunt solutia... am auzit eu din surse sigure ca functioneaza bine ;) cica dau cate 50 de cai zburatori la fiecare roata... in total 250 daca o luam in calcul si roata de rezerva... daca mai folositi si flexul sa taiati plafonul masina va fii extrem de usoara, dar sa nu uitati ochelarii de ski pentru ca la peste 250 la ora musculitzele sunt periculoase si atunci viteza poate ucide :))))))


Cam la asta te referi? :shock:


All times are GMT +2. The time now is 07:27.

- Copyright 2026 4Tuning