Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Deconectarea alternatorului??? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/42052-deconectarea-alternatorului.html)

bluey 23-05-07 20:20

Deconectarea alternatorului???
 
Are cineva idee cat % din puterea unui motor se pierde prin alternator???
Un link ceva.
Am citit zilele trecute intr-o revista auto ca M6 ar avea un circuit care deconecteaza alternatorul la talpi grele si il reconecteaza in momentul unor turatii mai "stabile".

BASU 24-05-07 16:55

Re: Deconectarea alternatorului???
 
chestia asta cu cat % din putere iti ia, este legata de cati consumatori ai in momentul respectiv
daca nu ai nici un consumator pornit , nici clima.. adica nimic.. nu cred ca iti ia mai mult de 5% din putere, dar pompa de servo cat % iti ia? :D

sebaaa 24-05-07 17:16

Re: Deconectarea alternatorului???
 
nu iti ia asa de mult.. 1%-3% din puterea motorului ia
deci nu ajuta asa de mult

bluey 24-05-07 17:42

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by BASU (Post 917898)
chestia asta cu cat % din putere iti ia, este legata de cati consumatori ai in momentul respectiv
daca nu ai nici un consumator pornit , nici clima.. adica nimic.. nu cred ca iti ia mai mult de 5% din putere, dar pompa de servo cat % iti ia? :D

1.Tu nu ai pompa de servo
2. Smartul ala nu prinde viteza maxima cu farurile aprinse (testat pe 2 masini diferite) deci cei 5% s-ar putea sa fie mai mult.
A masurat cineva sau a vazut cineva un site cu masuratori in privinta asta???

zGb 24-05-07 19:52

Re: Deconectarea alternatorului???
 
schimba-ti ma turbina ce dracu te gandesti la alternator? :lol:

bluey 24-05-07 20:00

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 918116)
schimba-ti ma turbina ce dracu te gandesti la alternator? :lol:

Schimbam si aia dar era o idee.
Deocamdata imi trebuie o baterie mai incapatoare pentru cei 140A consumati de muzica :P
Se simte cum vine in nas masina daca stau in a 2a la ralanti cu muzica la 40% din nivel ...

codrin44 27-05-07 13:21

Re: Deconectarea alternatorului???
 
pompa de apa ia cam 12 c.p.(sursa summitracing) deci alternatorul ar putea lua mai mult. ar trebui convertit alternatorul in dinam. ideea e ca datele motorului referitoare la putere se masoara la volanta deci 100 c.p. la volanta ajung 100-(x% alternator+y%pompa apa+z%a.c.+tz%servo+tzaspe%paleta de la fulia pompei etc)=puterea la roata. asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji de un amarat de alternator. cred ca in loc de dinam merge pus un hamster intr-o cusca

bluey 27-05-07 13:35

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by codrin44 (Post 920842)
pompa de apa ia cam 12 c.p.(sursa summitracing) deci alternatorul ar putea lua mai mult. ar trebui convertit alternatorul in dinam. ideea e ca datele motorului referitoare la putere se masoara la volanta deci 100 c.p. la volanta ajung 100-(x% alternator+y%pompa apa+z%a.c.+tz%servo+tzaspe%paleta de la fulia pompei etc)=puterea la roata. asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji de un amarat de alternator. cred ca in loc de dinam merge pus un hamster intr-o cusca

12cp????
Pai asta e enorm.
La o masina de 300 cp nu e chiar asa mult dar la una de pana in 100cp...
mai ales ca ii obtii prin apasarea unui buton nu prin cine stie ce filtru de aer minune sau evacuare cu diametrul cat casa.
Sa inteleg ca e mai eficient decat un filtru de aer sport????

cosmin_cosmin_1 29-05-07 15:00

Re: Deconectarea alternatorului???
 
daca asa de mult consuma o pompa de apa, sa inventam una antrenata de gazele de evacuare :) Trebuie si-un radiator ranforsat,ceva.

Revenind, cum se dezactiveaza alternatorul din buton?

sebaaa 29-05-07 15:10

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by cosmin_cosmin_1 (Post 923861)
daca asa de mult consuma o pompa de apa, sa inventam una antrenata de gazele de evacuare :) Trebuie si-un radiator ranforsat,ceva.

Revenind, cum se dezactiveaza alternatorul din buton?

nu se dezactiveaza prin buton..fara sa umbli la el inainte nu are cum
si chiar daca nu iti mai incarca bateria, tot il roteste motorul..
si tot consuma din puterea lui

cosmin_cosmin_1 29-05-07 15:40

Re: Deconectarea alternatorului???
 
da,dar tot castigi ceva daca nu mai e in sarcina

scorpio GL 29-05-07 16:13

Re: Deconectarea alternatorului???
 
unii pe 400m renunta la cureaua de la alternator/pompa...De ce oare?

bluey 29-05-07 22:20

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 923875)
nu se dezactiveaza prin buton..fara sa umbli la el inainte nu are cum
si chiar daca nu iti mai incarca bateria, tot il roteste motorul..
si tot consuma din puterea lui

Se intrerupe excitatia.
Pentru cei care nu cunosc functionarea alternatorului schema este urmatoarea:
Alternatorul ca sa functioneze are nevoie de un camp magnetic, care este generat de o bobina(de fapt mai multe) ce se invart in interiorul altor bobine.
Aceasta bobina (rotorul) se alimenteaza de la 12v.
Taind aceasta alimentare automat alternatorul nu va mai genera curent.
La motoarele de pe Daciile mai vechi si de pe Oltcit se observa chiar si o modificare a mersului motorului la deconectarea alimentarii alternatorului.
Deci exista posibilitatea ca prin deconectarea lui sa castigi mai mult decat ai castiga printr-o trompeta de filtru de aer luata din Vitan pe care ai putea avea surpriza sa o gasesti infipta in supape.

andreiuuu 10-06-07 23:55

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 924603)
Se intrerupe excitatia.
Pentru cei care nu cunosc functionarea alternatorului schema este urmatoarea:
Alternatorul ca sa functioneze are nevoie de un camp magnetic, care este generat de o bobina(de fapt mai multe) ce se invart in interiorul altor bobine.
Aceasta bobina (rotorul) se alimenteaza de la 12v.
Taind aceasta alimentare automat alternatorul nu va mai genera curent.
La motoarele de pe Daciile mai vechi si de pe Oltcit se observa chiar si o modificare a mersului motorului la deconectarea alimentarii alternatorului.
Deci exista posibilitatea ca prin deconectarea lui sa castigi mai mult decat ai castiga printr-o trompeta de filtru de aer luata din Vitan pe care ai putea avea surpriza sa o gasesti infipta in supape.

Mai baieti cu riscu de a ma face de ras.. intreabare : daca dai muzica tare se cupleaza alternatoru ala sa incarce bateria mai bine sau nu stiu ce si iea din putere???:???:

bluey 11-06-07 00:06

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by andreiuuu (Post 942675)
Mai baieti cu riscu de a ma face de ras.. intreabare : daca dai muzica tare se cupleaza alternatoru ala sa incarce bateria mai bine sau nu stiu ce si iea din putere???:???:

Cam asa ceva.
La mine cu 165Cp :rolleyes2 daca merg la 40Km/h in a 3a si dau muzica mai tare vine in nas masina :)
Trebuie sa-mi iau o baterie mai sanatoasa.
Si chiar nu a masurat nimeni niciodata???

andreiuuu 11-06-07 00:08

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 942697)
Cam asa ceva.
La mine cu 165Cp :rolleyes2 daca merg la 40Km/h in a 3a si dau muzica mai tare vine in nas masina :)
Trebuie sa-mi iau o baterie mai sanatoasa.
Si chiar nu a masurat nimeni niciodata???

:!: :!: :!: Bai pa asta e chestie serioasa maa!! Deci daca te iei cu unu dai muzica mai incet sa nu se cupleze ala sau ... poate ai tu bateria descarcata .. schimb o si mai fa testu asta odata :D e o ch f importanta... eu nu stiu ca se incarca la fel bateria adica ii da un puls de energie constant cand mergi cu masina...

sebaaa 11-06-07 00:53

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Quote:

Originally Posted by andreiuuu (Post 942702)
:!: :!: :!: Bai pa asta e chestie serioasa maa!! Deci daca te iei cu unu dai muzica mai incet sa nu se cupleze ala sau ... poate ai tu bateria descarcata .. schimb o si mai fa testu asta odata :D e o ch f importanta... eu nu stiu ca se incarca la fel bateria adica ii da un puls de energie constant cand mergi cu masina...

da, incarcarea este constanta..ia un multimetru..baga pe volti la continuu , 20 v si pune la borne ..vezi la ralanti ce iti da..si urca in turatii..sa zicem 2000 rpm..si vezi cat iti da..
chit k deconectezi alteranatorul.. deci el nu mai produce curent tot ia un pic din puterea motorului..doar prin frecarea pe care o produce acestuia cand il roteste
stiu si eu cum functioneaza un alternator, multumesc..
la f1 este valabila treaba.. deci e o chestie mai mult de masinile duse la extrem , nu pt niste liniute..

powered by bobi 17-06-07 19:20

Re: Deconectarea alternatorului???
 
luati-va un alternator care sa genereze 90Asi o baterie de peste 70 Ah si toate problemele s-au dus.

bogdanmaestro 02-07-07 12:09

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Am facut chestia asta (deconectarea excitatiei alternatorului) acum vreo 7-8 ani, pe o Dacia Sport. Am pus pe cablu un intrerupator si l-am pozitionat in bord. La motorul de 1400 de Dacia se simtea destul de bine, mai ales la viteze mari, de peste 100km/h. Diferenta era totusi simtita inca de la relanti, unde turatia crestea ci cca 150-200rot/min (sper ca tin bine minte, a trecut mult de-atunci)... Oricum, una peste alta, diferenta se simtea. Am renuntat la sistem cand mi-a explicat un electrician ca induce shocuri in alternator sa ca-i pot praji anumite componente.
Va recomand o astfel de modificare, insa cu rezerva ca ar trebui oprit motorul de fiecare data cand (de)cuplatzi excitatzia. (Cel putzin) la Dacie se simte bine!

bogdanmaestro 02-07-07 12:18

Re: Deconectarea alternatorului???
 
Am facut chestia asta (deconectarea excitatiei alternatorului) acum vreo 7-8 ani, pe o Dacia Sport. Am pus pe cablu un intrerupator si l-am pozitionat in bord. La motorul de 1400 de Dacia se simtea destul de bine, mai ales la viteze mari, de peste 100km/h. Diferenta era totusi simtita inca de la relanti, unde turatia crestea ci cca 150-200rot/min (sper ca tin bine minte, a trecut mult de-atunci)... Oricum, una peste alta, diferenta se simtea. Am renuntat la sistem cand mi-a explicat un electrician ca induce shocuri in alternator sa ca-i pot praji anumite componente.
Va recomand o astfel de modificare, insa cu rezerva ca ar trebui oprit motorul de fiecare data cand (de)cuplatzi excitatzia. (Cel putzin) la Dacie se simte bine!
Si desi nu e thread-ul corespunzator, nu ma pot abtine sa mai fac o remarca: am cumparat apoi o tzevushca de plastic care de foloseste la filtrele de aer de Nova (se gaseste in Autovit la un pretz derizoriu) si am asezat-o in capul carcasei filtrului de aer de Dacie 1410 (Sport). ...un fel de "admisie dinamica" (iesea intre nervurile din masca). Intra aer rece si cu o usoara presiune. Ei bine, chestiile astea doua impreuna faceau ca diferenta fatza de cum era inainte sa fie foarte mare...simteam cu adevarat schimbarile. Ceea ce dovedeste ca se pot face lucruri mari cu bani putzini (cel putzin la Dacie)...:)
Am mai facut si alte lucruri care imi transformasera sportiva intr-una ceva mai rapida...ce vremuri...:)
...sorry pentru postul dublu...se poate sterge primul...sorry ink o data!


All times are GMT +2. The time now is 14:06.

- Copyright 2026 4Tuning